ضوابط ترخيص انواع كاغذ واتر مارك

ضوابط ترخيص انواع كاغذ واتر مارك

ضوابط ورود وترخيص انواع كاغذ واتر مارك با آرم جمهوري اسلامي ايران

تاریخ انتشار: 1396/04/26 / نوشته: ماهرويي
مجاز شدن گمرك چوئبده به انجام واردات قطعي

مجاز شدن گمرك چوئبده به انجام واردات قطعي

مجاز شدن گمرك چوئبده به انجام واردات قطعي (بجز كالاهاي هدف و كالاهاي مشمول گمركات تخصصي) و مجاز شدن گمرك شادگان به واردات لوازم خانگي نهايي

تاریخ انتشار: 1396/04/18 / نوشته: ماهرويي
بخشنامه ها و مجوزهاي لازم جهت واردات چاي

بخشنامه ها و مجوزهاي لازم جهت واردات چاي

قوانين و مقررات واردات چاي

واردات چاي در بسته بندي كمتر از 10 كيلو گرم غير مجاز است. براساس اين گزارش، واردكنندگان در صورت خريد يك كيلوگرم چاي خشك توليد داخل مي توانند يك و نيم كيلوگرم چاي از خارج كشور وارد كرده و پس از اخذ گواهي از سازمان چاي كشور و ثبت سفارش در وزارت بازرگاني با ماخذ حقوق ورودي چهار درصد ترخيص كنند و در صورت فقدان خريد چاي ايراني مشمول پرداخت حقوق ورودي ماخذ منضم به جداول مقررات صادرات و واردات خواهند بود. بديهي است اخذ كليه مجوزهاي قانوني از جمله (گواهي استاندارد، بهداشت و درمان، سازمان انرژي اتمي و...) و رعايت ساير مقررات الزامي است

چاي نام يك گياه و نوشيدني ساخته شده از اين گياه است. چاي واژه‌اي است چيني كه در چين و شمال هندوستان به كار مي‌رود و تقريباً با همان تلفظ وارد زبان فارسي شده‌است. آمار نشان مي‌دهد،چاي دومين نوشيدني محبوب در جهان پس از آب، است  .چاي نوشيدني سبك با رايحه‌اي مطبوع اولين‌بار در چين و صرفا براي مصارف درماني مورد استفاده قرار گرفت و در قرن 17 ميلادي بود كه مورد توجه  انگلستان نيز واقع شد و روند صادرات و واردات اين محصول آغاز شد.

نام اين گياه در گويش چيني جنوبي چاي و در گويش چيني شمالي به صورت تِي تلفظ مي‌شد و هردو تلفظي از يك واژه يگانه در چين قديم هستند. مردم اروپاي غربي نام اين گياه را از چينيان شمالي و مردم خاورميانه و شمال آفريقا نام آن را از چينيان جنوبي آموختند.

تاریخ انتشار: 1396/01/23 / نوشته: ماهرويي
وظايف كارشناس گمرك

وظايف كارشناس گمرك

كار كارشناس گمرك فعاليت در گمرك كشور و يا بخش گمرك سازمان ها و شركت هاي بازرگاني و صنعتي دولتي و خصوصي مي باشد

گسترش روز افزون مناسبات بين المللي در كليه زمينه هاي تجاري و اطلاع رساني، افزايش حجم تجارت جهاني و ضرورت انتقال تكنولوژي و ساير ملاحظات اقتصادي،‌ فرهنگي و سياسي، جايگاه گمرك و كار كارشناس گمرك را در نظام اقتصادي هر كشوري بسيار مهم و حياتي كرده است.

تاریخ انتشار: 1395/05/24 / نوشته: فاطمه محبي
 فاينانس و ريفاينانس

فاينانس و ريفاينانس

قراردادهاي فاينانس بدين مفهوم هستند كه يك بانك يا موسسه تجاري خارجي وامي را به‌منظور عمليات معيني به كشور و يا شركت مشخصي پرداخت كرده و درواقع كنترلي روي هزينه كردن آن ندارد و لذا تعهدي نيز براي به ثمر نشستن طرح نداشته و در سررسيدهاي تعيين‌شده‌اي اصل‌وفرع آن را از طرف قرارداد و يا بانك تضمين‌كننده قرارداد دريافت مي‌كند.

 

تاریخ انتشار: 1395/05/20 / نوشته: پرستو لطيفي
مديريت خريد و سفارش هاي خارجي

مديريت خريد و سفارش هاي خارجي

روشهاي پرداخت و اعتبارات اسنادي و اسناد حمل

 

سفارشها يا قراردادهاي منعقد شده پس از انجام يافتن مذاكرات و مكاتبات وقتي عملي مي شود و به اجرا در مي آيد كه پرداخت مبلع معامله و تحويل كالا بهنحوي از نظر طرفين تضمين شده باشد . فروشندگان با توجه به اعتمادي كه به طرف معامله ( خريدار ) دارند و نيز با توجه به ثبات اقتصادي كشور او براي پرداخت مبلغ معامله روشهاي مختلفي را انتخاب مي كنند . روشهاي پرداخت داراي معايت و محاسني است . پنج روش عمده پرداخت را توضيح مي دهيم كه در آن به ترتيب ميزان ريسك فروشنده كاهش يافته ، ريسك و وظايف خريدار افزايش مي يابد .

تاریخ انتشار: 1395/03/22 / نوشته: پرستو لطيفي
واردات در بازارچه هاي مرزي

واردات در بازارچه هاي مرزي

واردات در بازارچه هاي مرزي به صورت قطعي است و مشمول تشريفات قطعي گمرك مي گردد و حقوق گمركي و سود بازرگاني و عوارض نيز در صورت تعلق قابل وصول است . ورود و ترخيص كالا در بازارچه مرزي صرفا با ارائه ساير مدارك از قبيل پروفرما و بارنامه حمل نمي باشد .كليه كالاهاي مجاز در بازارچه هاي مرزي قابل داد و ستد مي باشند و ورود هر نوع كالا از طريق بازارچه هاي مرزي موكول به صدور كالا بوده و در هر سال ارزش كالاهاي قابل ورود هر بازارچه تا سقف تعيين شده توسط وزارت بازرگاني امكان پذير است وكليه اشخاص حقيقي ساكندر مناطق مرزي و اشخاص حقوقي كه در مناطق مرزي فعاليت مي نمايند مجاز به فعاليت در بازارچه هاي مرزي هستند

تاریخ انتشار: 1395/03/05 / نوشته: پرستو لطيفي
مراجع رسيدگي به اختلافات گمركي

مراجع رسيدگي به اختلافات گمركي

مرجع رسيدگي به اختلافات گمركي در تشخيص تعرفه، ارزش كالا، جريمه‌ها به غير از موارد قاچاق گمركي، قوه قهريه (فورس ماژور) و مقررات گمركي، كميسيون رسيدگي به اختلافات گمركي است. اين كميسيون مركب از اشخاص ذيل است: 
الف ـ چهار نفر عضو اصلي از كارمندان گمرك ايران
ب ـ دو نفر عضو اصلي از كارمندان وزارت صنعت، معدن و تجارت
پ ـ يك نفر عضو اصلي از كارمندان وزارت امور اقتصادي و دارايي
ت ـ يك نفر عضو اصلي به عنوان نماينده اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران
ث ـ يك نفر عضو اصلي به عنوان نماينده اتاق تعاون

تاریخ انتشار: 1395/03/04 / نوشته: پرستو لطيفي
 كالاي متروكه، ضبطي (ضبط شده) و واگذاري به گمرك

كالاي متروكه، ضبطي (ضبط شده) و واگذاري به گمرك

حداكثر توقف هر كالا از تاريخ تسليم مانيفست يا اظهارنامه اجمالي براي يكي از منظورهاي مندرج در بندهاي 1 تا 4 ماده 19 چهارماه خواهد بود و در صورتيكه ظرف مدت مزبور براي انجام تشريفات قطعي گمركي و وظايفي كه به عهده اظهاركننده است اقدام نشود كالا متروكه محسوب مي گردد .

تاریخ انتشار: 1395/03/04 / نوشته: پرستو لطيفي
قانون امور گمركي

قانون امور گمركي

مفاهيم اصطلاحات گمركي به‌كار برده شده در اين قانون، طبق تعريفي است كه از طرف شوراي همكاري گمركي به‌صورت مجموعه براي كشورهاي عضو منتشر شده و يا مي‌شود مگر اين‌كه در بندهاي ذيل يا در ساير مواد اين قانون از آن تعريف ديگري به‌عمل آمده باشد:

      الف ـ اظهار كالا: بيانيه‌اي كتبي يا شفاهي است كه براساس مقررات اين قانون اظهاركننده، رويه گمركي مورد نظر خود را درباره كالا مشخص مي‌كند و اطلاعات مورد نياز براي اجراي مقررات گمركي را ارائه مي‌دهد.

تاریخ انتشار: 1395/02/29 / نوشته: پرستو لطيفي
چگونگي صدور كارت بازرگاني

چگونگي صدور كارت بازرگاني

بر اساس تعريف گمرك، كارت بازرگاني مجوزي است كه دارنده آن چه شخصي حقيقي باشد چه شخصيتي حقوقي، مي‌تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات كالا كند. اين تجارت از ثبت سفارش و ترخيص كالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل‌كاري در گمرك و صادرات كالاهاي مجاز را در بر دارد.

بسياري از افراد علاقمند به فعاليت هاي بازرگاني، براي دريافت كارت بازرگاني از طريق وزارت بازرگاني اقدام مي‌كنند. اگر درك درستي از نحوه درست اين كارت وجود نداشته باشد، با تمام مزيت‌هايش مي تواند دردسرساز هم باشد.

در همين راستا چند ماه پيش كه در خبرها خوانديم عده اي با اجاره دادن كارت هاي بازرگاني شان به قاچاق كالا در كشور دامن زده اند و يا عده اي از صادركنندگان براي فرار از زير بار برخي قوانين، با كارت بازرگاني ديگر افراد (كه عمدتا هم روستايي بوده‌اند) اقدام به واردات كالا مي‌كرده‌اند.

تاریخ انتشار: 1395/02/29 / نوشته: پرستو لطيفي
دانستنيهاي حق العملكاري

دانستنيهاي حق العملكاري

تعريف حق العملكار و شرايط عمومي حق العملكاري در گمرك
 
ماده 376- حق العمل كاردر گمرك به شخصي (اعم از حقيقي يا حقوقي) اطلاق ميشود كه تشريفات گمركي كالاي متعلق به شخص ديگري را به وكالت از طرف آن شخص در گمرك انجام بدهد كسانيكه بدون داشتن كارت حق العمل كاري تشريفات گمركي كالا را به وكالت انجام مي دهند نمي توانند بيش از 10 مرتبه در سال به اين كار اقدام نمايند. مستخدمين تجارتخانه ها يا مستخدمين حق العمل كاران كه منحصرأ كارهاي آن تجارتخانه يا آن حق العمل كار را در گمرك انجام مي دهند مشمول مقررات ماده 382 اين آئين نامه خواهند بود.
 
ماده 377- هيچ شخصي بعنوان حق العمل كار در گمرك پذيرفته نميشود مگر اينكه پروانه مخصوص اين شغل را از اداره كل گمرك تحصيل نموده باشد.
تاریخ انتشار: 1395/02/26 / نوشته: پرستو لطيفي
واردات از فيليپين و صادرات به جيبوتي

واردات از فيليپين و صادرات به جيبوتي

كشورهاي فيليپين، روسيه، اكوادور، ايتاليا، آلمان، تايلند، ژاپن، سوئد، اتريش، بلژيك و برزيل جزو مبدأهاي عمده كالاهاي وارداتي ايران در اولين روز كاري سال نو هستند. 

.در اين روز كشورهاي ميانمار، تانزانيا، كنيا، جيبوتي و ويتنام نيز در ميان مقصدهاي عمده صادرات ايران جاي گرفته‌اند.

 

تاریخ انتشار: 1395/02/18 / نوشته: پرستو لطيفي
قانون و مقررات مناطق آزاد

قانون و مقررات مناطق آزاد

در اين آيين نامه مناطق آزاد واژه هاي زير به جاي عبارات مشروح مربوط به كار 1 ماده
مي رود:
كشور جمهوري اسلامي ايران : كشور
هر يك از مناطق آزادتجاري - صنعتي جمهوري اسلامي ايران : منطقه
سازمان هر منطقه آزادتجاري - صنعتي جمهوري اسلامي ايران : سازمان

عوارض مشروح زير توسط سازمان حسب مورد اخذ ميشود: 2 ماده

: گذاري شماره عوارض الف
وجوهي است كه سازمان در قبال شماره گذاري وسايل نقليه زميني، متناسب با نوع
وسيله، اخذ مي نمايد.

: سالانه عوارض ب
وجوهي است كه سازمان سالانه از دارندگان وسايل نقليه زميني متناسب با نوع
وسيله، اخذ مي نمايد.
صنعتي تجاري آزاد مناطق مقررات و قانون 90
: تردد عوارض پ
وجوهي است كه سازمان از رانندگان وسايل نقليه زميني كه با پلاك هاي ساير نقاط
كشور در منطقه تردد مي كنند، اخذ مي نمايد. اين عوارض ممكن است در هربار تردد

تاریخ انتشار: 1395/02/13 / نوشته: پرستو لطيفي
قانون مقررات صادرات و واردات ايران

قانون مقررات صادرات و واردات ايران

ماده 1-  مقررات صادرات و واردات كالا و انجام خدمات مربوطه نسبت به كليه صادركنندگان، واردكنندگان و نيز آنهايي كه شمول قانون برآنها مستلزم ذكر نام است بموجب اين قانون تعيين و كليه قوانين مغاير با آن لغو مي‌گردد.

ماده 2-   كالاهاي صادراتي و وارداتي به سه گروه زير تقسيم مي‌شوند:

-1كالاي مجاز: كالايي است‌كه صدور يا ورود آن با رعايت ضوابط نياز به‌كسب مجوز ندارد.

-2كالاي مشروط: كالايي است كه صدور يا ورود آن با كسب مجوز امكان پذير است.

-3كالاي ممنوع: كالايي است كه صدور يا ورود آن به موجب شرع مقدس اسلام (به اعتبار خريد و فروش يا مصرف) و يا بموجب قانون ممنوع گردد.

تاریخ انتشار: 1395/02/11 / نوشته: پرستو لطيفي
  فورواردر و قراردادهاي تجارت بين المللي

فورواردر و قراردادهاي تجارت بين المللي

فورواردر با توجه به وظايف و مسئوليت هايي كه دارد بايستي احاطه كاملي به كليه تجارت بين المللي اعم از قراردادهاي بين المللي ، اصطلاحات تجاري ، مقررات و اسناد مورد استفاده در حمل و نقل داشته باشد . قرارداد فروش ، قرارداد حمل و قرارداد بيمه از جمله مهم ترين قراردادها در تجارت بين المللي مي باشند كه في مابين خريدار و فروشنده و اشخاص ثالث مانند حمل كننده يا فورواردر منعقد مي گردد.

اين قراردادها و كليه مكاتبات و مخابرات تجاري از مباني مشتركي پيروي مي نمايند كه به اينكوترمز Incoterms  معروف مي باشد و عدم اشنايي با آن امكان دارد مشكلات عمده اي ايجاد نمايد . اسناد تجاري و حمل تا حدود زيادي يكنواخت گشته و آشنايي با آنها و مقررات و كنوانسيون هاي بين المللي حاكم بر آن ها لازمه فعاليت در تجارت بين المللي و بخصوص براي فورواردرها را تشكيل مي دهند ، به اختصار بيان مي گردند.

 

تاریخ انتشار: 1395/02/07 / نوشته: پرستو لطيفي
دلايل كاهش تجارت خارجي ايران

دلايل كاهش تجارت خارجي ايران

پيشي گرفتن ارزش صادرات نسبت به واردات ايران هر چند يكي از هدف‌هاي تجارت خارجي كشور در سال‌هاي گذشته بوده است، اما در سه ماه ابتداي سال 1392 اين پديده در پي كاهش ارزش تجارت خارجي ايران رخ داده است؛ موضوعي كه از نگاه كارشناسان و مسوولان نگران‌كننده است.
ديروز نيز معاون كل سازمان توسعه تجارت بار ديگر در مورد اين موضوع هشدار داد و راهكارهايي را براي افزايش تجارت خارجي ايران پيشنهاد كرد. در بهار امسال ايران 9ميليارد و 751ميليون دلار كالا به ديگر كشورها صادر و در مقابل 9ميليارد و 395ميليون دلار كالا وارد كرد كه اين نشان از پيشي گرفتن صادرات نسبت به واردات دارد. اما اين در حالي است كه به گفته كيومرث فتح‌الله كرمانشاهي، معاون كل سازمان توسعه تجارت كاهش واردات منجر به كاهش 4/3 ميليارد دلاري تجارت خارجي شده است و دليل آن هم مشكل تخصيص ارز از سوي بانك مركزي است. كرمانشاهي تاكيد كرد: اينكه صادرات غيرنفتي از واردات پيشي گرفته است، آرزوي ديرينه ما بوده، اما نكته منفي در اينجا كاهش حجم تجارت خارجي كشور است؛ به نحوي كه صادرات غيرنفتي با احتساب ميعانات نفتي نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 1/7 درصدي و بدون احتساب ميعانات گازي رشد 7درصدي داشته است، اما واردات نسبت به سه ماهه سال قبل كاهش 26درصدي داشته و اين درحالي است كه در آمار دو ماهه اين شاخص كاهش 33درصدي داشته است. 

تاریخ انتشار: 1395/02/07 / نوشته: پرستو لطيفي
موانع گمركي صادرات و واردات

موانع گمركي صادرات و واردات

مهمترين مشكلات مربوط به امور گمركي را مي‌توان شامل تشريفات گمركي، قوانين و مقررات، زيرساختها، ساختار سازماني، آموزش و اطلاع‌رساني و نظارت بر عملكرد سازمان گمرك برشمرد ...

در موضوع تشريفات گمركي، طولاني بودن و زمان‌بر ‌بودن فرايندهاي مربوط به رويه‌هاي گمركي، دپوي محموله‌ها در گمركات و خواب سرمايه و افزايش هزينه‌هاي گمركي به واسطه عدم‌قبول گواهي مبدأ و گواهي‌هاي گرفته شده از طرف واردكننده، انجام مراحل طولاني و زمان‌بر آزمايشگاه، نا‌هماهنگي ساعت كار برخي گمركات با بنادر و ديگر سازمانهاي مجاور، بروكراسي بالا و اتلاف زمان ترخيص و انباشت كالا به واسطه انجام عمليات نمونه‌برداري‌ در گمرك، افزايش هزينه ارايه خدمات گمركي و در نتيجه افزايش قيمت‌تمام‌شده براي مصرف‌كننده و... مشهود است.

تاریخ انتشار: 1395/02/06 / نوشته: پرستو لطيفي
يك فنجان دانش بازرگاني

يك فنجان دانش بازرگاني

ارزش كالاي صادراتي در گمرك

هر كالايي كه به عنوان صادرات به گمرك اظهار مي شود صرف نظر از قيمتي كه طبق قرارداد براي آن تعيين شده به طور كلي فارغ از ارزش كالا در خارج داراي قيمتي است كه قبلا توسط مرجع رسمي دولتي تعيين شده و به صورت فهرست قيمت هاي صادراتي در اختيار گمرك, بانك و ساير سازمان ها قرار مي گيرد.

بنابراين صادر كنندگان به اين قيمت ها دسترسي دارند و الزاما اظهارنامه هاي صادراتي نيز بايد با همين ارزش ها تقويم شود. نحوه قيمت گذاري كالاهاي صادراتي و الزام كليه صادركنندگان به رعايت آن براي اين است كه اولا صادركننده اگر مجاز به اظهار قيمت كالايي كه صادر مي كند به دلخواه باشد، قطعا براي يك نوع كالا قيمت هاي مختلف به گمرك اظهار مي شود و به اين ترتيب چنانچه قرار بر اخذ تعهد ارزي يا اخذ ماليات يا حتي تهيه آمار بازرگاني باشد، هيچ كدام از اين منظورها درست برآورده نخواهد شد.

تاریخ انتشار: 1395/02/05 / نوشته: پرستو لطيفي
مقررات صدور و ورود كالا با پست

مقررات صدور و ورود كالا با پست

صدور كالا از طريق پست
ارسال كالا از طريق پست با حفظ جنبه غيرتجاري باستثناي كالاهايي كه شرعاً يا قانوناً ممنوع الصدور هستند بدون مطالبه كارت بازرگاني و مجوز صدور به هر ميزان از لحاظ قيمت با رعايت ساير مقررات مجاز است. چنانچه خروجي برخي كالاها از اين طريق به صورت يك جريان تجاري در آيد وزارت بازرگاني مي‌تواند فهرست كالاهاي مذكور را براي جلوگيري از خروج آنها به گمرك اعلام نمايد.
تبصره- سقف ميزان كالاي خارجي قابل ارسال از طريق پست حداكثر 80 دلار براي هرنفر خواهد بود.

تاریخ انتشار: 1395/02/05 / نوشته: پرستو لطيفي
فاينانس و ريفاينانس و يوزانس چيست؟

فاينانس و ريفاينانس و يوزانس چيست؟

يوزانس نوعي از اعتبارات اسنادي است كه در آن فروشنده ي كالا به خريدار مهلتي مي دهد تا بتواند در اين فاصله وجه اعتبار را بپردازد. در مواردي كه فروشنده حاضر به قبول معامله يوزانس نمي گردد غالبا يك موسسه مالي يا بانك‌هاي تجاري ثالثي وارد جريان داد و ستد شده و وجه اعتبار را به فروشنده مي پردازند تا در سر رسيد بهره و اصل يوزانس را از خريدار اخذ نمايند.

اعتبارات اسنادي يوزانس «نسيه» از جهت شرايط، كاملا با اعتبارات اسنادي با پرداخت موخر يكسانند با اين تفاوت عمده كه برخلاف اعتبارات با پرداخت موخر در يوزانس كشيدن برات از سوي ذينفع برعهده ي بانك تامين كننده ي مالي و يا بانك گشاينده ي اعتبار الزامي است. بنابراين اگر به خاطر هزينه تمبر و كارمزد قبولي، شرط صدور برات از معامله حذف گردد، بايستي از اعتبار اسنادي با پرداخت موخر استفاده كرد.

معمولا يوزانس به صورت اعتبار اسنادي غير قابل برگشت تاييد شده، صادر مي شود تا تضميني براي فروشنده كالا وجود داشته باشد. موسسه مالي يا بانك تجاري مذكور بهره مبلغ اعتبار را تا سررسيد موعد آن از متقاضي اخذ خواهد كرد . نرخ بهره اي كه شركت‌هاي مالي مي توانند اخذ نمايند حداكثر مي تواند معادل نرخ بهره يوزانس اعلام شده توسط بانك مركزي در روز گشايش اعتبار اسنادي باشد.

تاریخ انتشار: 1395/01/31 / نوشته: پرستو لطيفي
International Commercial Terms - 2010

International Commercial Terms - 2010

مقررات از اصطلاحاتي سه حرفي است كه به تشريح عمده ترين وظايف، هزينه ها و ريسك هاي درگير در جريان تحويل كالا از فروشنده به خريدار مي پردازد.

 مقررات اينكوترمز مي گويد كه كداميك از طرفين قرارداد فروش وظيفه حمل يا تهيه بيمه نامه را دارد و يا اينكه فروشنده چه وقت كالا را تحويل خريدار مي دهد، و هر طرف مسئول پرداخت چه هزينه هايي هستند. اين قوانين در خصوص قيمت كالا ، نحوه پرداخت وجه ، انتقال مالكيت كالا يا نتايج ناشي از نقض قرارداد نمي گويند.

تعاريف اصطلاحات در قوانين اينكوترمز:

حمل كننده: طرفي است كه قرارداد حمل با وي بسته مي شود.

تشريفات گمركي: الزاماتي است براي تطبيق با هرگونه مقررات گمركي حاكم شامل تعهدات اسنادي ، امنيتي ، اطلاعات و وظايف بازرسي فيزيكي.

تحويل: حاكي از نقطه اي است كه ريسك فقدان يا خسارت وارده به كالا از فروشنده به خريدار منتقل مي شود.

تاریخ انتشار: 1395/01/28 / نوشته: پرستو لطيفي
انواع ضمانتنامه هاي ارزي

انواع ضمانتنامه هاي ارزي

انواع ضمانتنامه هاي ارزي PVG, APG, …

به موجب ماده 684 قانون مدني عقد ضمان عبارت است از اينكه شخص مالي را كه بر ذمه ديگر ي است به عهده بگيرد.بانك با صدور ضمانتنامه بانكي تعهد مي نمايد درصورتيكه متعهد (ضمانتخواه/ مضمون عنه) تعهدات پيش بيني شده موضوع ضمانتنامه را در مواعد معين نپردازد و يا اينكه از انجام صحيح و به موقع تعهدات خود به هر علت خودداري نمايد، به مجرد اعلام ذينفع (مضمون له و يا سازماني كه ضمانتنامه در قبال او صادر مي شود) قبل از انقضاي سررسيد، وجه الضمان يا مبلغ قيد شده در ضمانتنامه را در وجه ذينفع (مضمون له) بپردازد.

ضمانت نامه هاي بانكي غيرقابل انتقال بوده و فقط توسط ذينفع مندرج در متن ضمانتنامه قابل استفاده مي باشد.كليه شركت هاي بازرگاني (يا اشخاص حقيقي) مي توانند از خدمات صدورانواع ضمانتنامه بانك تجارت بهرمند شوند. صدور ضمانتنامه و ظهر نويسي از طرف بانكها موكول به اخذ وثيقه از ضمانتخواه (مضمون عنه) طبق ضوابط بانك مي باشد.

ضمانت نامه هاي ارزي به طور معمول درمورد قراردادهاي ارزي ، خريد كالا و يا خدمات از شركتها و مشتريان خارجي مصداق داشته و بانك تجارت باتضمين متقابل بانكهاي معتبر خارجي نسبت به صدور ضمانتنامه به نفع شركتهاي ايراني (خريداران و كارفرمايان ) اقدام مي نمايد.

تاریخ انتشار: 1395/01/25 / نوشته: پرستو لطيفي
وارانتي

وارانتي

وارانتي ها، مطابق قوانين و مقررات متحدالشكل بازرگاني (UCC) عبارتند از تاييديه هايي كه از طرف سازنده و يا نمايده مجاز وي به وارد كننده و يا خريدار كالا بمنظور تامين منافع وي در دراز مدت و يا بطور نامحدود داده مي شود و در صدور آنها، بانك ها نقشي ندارند.

انواع وارانتي ها مطابق (UCC (Uniform Commercial Code:

1) داشتن حق قانوني فروش (Warranty of Title)

2) عاري از عيب و نقص و نداشتن اثرات جانبي مورد خريد ( در دراز مدت)

 (Implied Warranty of Merchantability by Supplier)

3) تضمين براي مناسب بودن جهت استفاده خاص

(Implied Warranty of Fitness for a particular Purpose)

4) پذيرش سفارش خريد و اقرار به درك صحيح خواسته آن(Express Warranty)

وارانتي مي تواند جداگانه طي نامه رسمي با سربرگ و مشخصات توليد كننده توسط او و يا نماينده مجاز وي و يا فروشنده اي كه چنين اختياري به او تفويض شده و طرف قرارداد است، اخذ و يا بعنوان يك ماده در متن قرارداد منظور شود. همچنين ، حسب مورد مي توان از يك يا چند وارانتي استفاده نمود.

تاریخ انتشار: 1395/01/24 / نوشته: پرستو لطيفي
سازمان جهاني تجارت WTO

سازمان جهاني تجارت WTO

سازمان جهاني تجارت كه از ابتداي سال 1995 ميلادي براي مديريت مناسبات تجارت چنـد جانبه بيـن‌المللي جايگزين گات شد، اكنون به يك سازمان بزرگ جهاني تبديل شده است.

اهميت سازمان جهاني تجارت (World Trade Organization -WTO) تا آن حد است كه در حال حاضر 150 كشور جهان به عضويت اين سازمان درآمده و 30 كشور نيز در حال طي كردن فرآيند الحاق هستند.ايران نيز اكنون به عضويت ناظر سازمان جهاني تجارت درآمده  وسرگرم آماده سازي فرايند مذاكرات است.

در اوج جنگ جهاني دوم و بويژه در سالهاي بعد از آن تلاش هاي وسيع براي نظم بخشيدن به مناسبات بين كشورها در عرصه هاي سياسي و اقتصادي صورت گرفت.در زمينه سياسي، نتيجه اين تلاش ها به تأسيس سازمان ملل متحد به عنوان سازماني براي مديريت مناسبات سياسي بين المللي انجاميد.

تاریخ انتشار: 1395/01/21 / نوشته: پرستو لطيفي
بازرگاني خارجي مفاهيم و اصطلاحات 2

بازرگاني خارجي مفاهيم و اصطلاحات 2

5-واردات (Import) :

واردات يعني ورود كالا به قلمرو گمركي يك كشور كه انواع مختلفي دارد :

الف- واردات قطعي
ب- واردات موقت
ج- كالاي مرجوعي
د- ترانزيت (داخلي و خارجي)

تاریخ انتشار: 1395/01/21 / نوشته: پرستو لطيفي
 بازرگاني خارجي واژه ها و اصطلاحات 1

بازرگاني خارجي واژه ها و اصطلاحات 1

زنجيره كارهاي اجرائي در بازرگاني خارجي در برگيرنده امور مختلف و متفاوت و در عين حال به هم پيوسته اي است كه مديران بازرگاني خارجي و تجار و كليه اشخاص و شركتهائي كه به نحوي با واردات و صادرات كالا سر و كار دارند لزوماً از وقوف و كاربرد آن بي نياز نمي باشند و بالطبع آگاهي از اطلاعات مورد نياز در بازرگاني خارجي براي نامبردگان از ضروريات امر مي باشد.

اين جزوه با هدف ارائه مهمترين اطلاعات و مقررات و مسائل مختلف در بازرگاني خارجي تهيه شده و حاوي اطلاعات ، مفاهيم  و واژه هاي بنيادي در مسائل اجرائي بازرگاني خارجي مي باشد. كه اميد است مورد بهره برداري همكاران محترم و جامعه بازرگاني كشور قرار گرفته شود. 

تاریخ انتشار: 1395/01/21 / نوشته: پرستو لطيفي
كارت بازرگاني

كارت بازرگاني

مبادرت به امرصادرات و واردات به صورت تجاري مستلزم داشتن كارت بازرگاني است كه توسط اتاق بازرگاني و صنايع و معادن صادر و به تاييد وزارت بازرگاني مي رسد .

شركتهاي تعاوني مرزنشينان ، ملوانان ، پيله وران ، كارگران  ايراني مقيم خارج ازكشور داراي كارنامه شغلي ازوزرات كار و امور اجتماعي از داشتن كارت بازرگاني معاف مي باشند.

كارت بازرگاني

به استناد ماده 3 قانون مقررات صادرات و واردات كشور مصوب سال 1372 ، مبادرت به امر صادرات و واردات كالا به صورت تجاري مستلزم داشتن كارت بازرگاني است.

كارت بازرگاني توسط اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران صادر ميگردد كه پس از تاييد وزارت بازرگاني قابل استفاده خواهد بود.

شرايط اخذ كارت بازرگاني(اشخاص حقيقي)
اشخاص حقيقي با رعايت شرايط زير ميتوانند كارت بازرگاني دريافت كنند.

حداقل سن 21 سال تمام

داشتن برگ پايان خدمت نظام وظيفه يا برگ معافيت براي آقايان

داشتن 3 سال سابقه فعاليت تجاري يا توليدي به تاييد 2 نفر از دارندگان كارت بازرگاني يا ارايه مدرك دانشگاهي يا داشتن مجوز توليداز يكي از وزارتخانه هاي توليدي

داشتن محل كسب متناسب با رشته فعاليت اعم از ملكي يا استيجاري

داشتن دفاتر قانوني و ارائه اظهار نامه ثبتي

داشتن حساب جاري در يكي از شعب بانكهاي داخلي

عدم اشتغال تمام وقت و همچنين رابطه استخدامي با وزارتخانه ها و سازمان هاي دولتي و قواي سه گانه

عدم ورشكستگي به تقلب و تفصير

نداشتن محكوميت موثر كيفري

تاریخ انتشار: 1395/01/18 / نوشته: پرستو لطيفي
قدم به قدم با  واردات كالا

قدم به قدم با واردات كالا

آيا فروشنده و توليد كننده كالاي مورد نظرتان را در خارج از كشور مي شناسيد؟ جهت داشتن واردات پرسود و بدون ريسك با مشاورين با تجربه و متخصصين حرفه اي گمرك در ارتباط باشيد.

اگر اطلاعات آن را داريد اولين مرحله را طي كرديد. در غير اين صورت بايد فروشنده آن ابتدا مشخص گردد. 

2-     استعلام مشخصات فني و قيمت كالا پس از شناسايي سازنده يا فروشنده

3-     دريافت نمونه كالا (توصيه مي شود حتما" قبل از انجام واردات تجاري نمونه كالا دريافت و بررسي گردد).

4-     تصميم گيري در رابطه با نوع ، مدل و تعداد كالاي وارداتي كه باتوجه به شرايط فروش در بازار داخلي، قيمت تمام شده كالا ميزان تقاضا زمان فروش كالا و ساير آيتم هاي ديگر قابل محاسبه مي باشد.

5-     دريافت پيش فاكتور ازفروشنده ( پروفرما اينويس ) با شرايط و مفاد دو جانبه و رعايت نكات لازم در آن

6-     داشتن اطلاعات كافي از تعرفه گمركي و شرايط واردات كالاي مزبور

7-     داشتن اطلاعات در مورد هزينه هاي مرتبط با واردات كالا از ابتدا تا پس از ترخيص جهت محاسبه قيمت تمام شده واقعي كالا و تصمصيم گيري نهايي

8-     محاسبه قيمت تمام شده واقعي كالا ( قيمت تمام شده كالا در انبار با احتساب كليه هزينه هاي سربار مشمول)

9-     دريافت تخفيفات توافق نهايي بر سر قيمت كالا و ترم فروش با فروشنده

10- بررسي تامين بودجه واردات و تصميم گيري نهايي جهت واردات

تاریخ انتشار: 1395/01/18 / نوشته: پرستو لطيفي
منطقه آزاد چيست؟

منطقه آزاد چيست؟

بنا به تعاريف بين المللي، منطقه آزاد محدوده حراست شده بندري و غير بندري است كه از شمول برخي از مقررات جاري كشور متبوع خارج بوده و با بهره­گيري از مزايايي نظير معافيتهاي مالياتي، بخشودگي سود و عوارض گمركي، عدم وجود تشريفات زايد ارزي، اداري و مقررات دست و پاگير و همچنين سهولت و تسريع در فرآيندهاي صادرات و واردات با جذب سرمايه گذاري خارجي و انتقال فناوري به توسعه سرزمين اصلي كمك مي نمايد.

تاریخ انتشار: 1395/01/16 / نوشته: پرستو لطيفي
سوئيفت

سوئيفت

سوئيفت

( SWIFT) كه مخفف كلمات(Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) همان جامعه جهاني ارتباطات مالي بين بانكي است كه با تفاهم و توافق بانك از پانزده كشور اروپايي و آمريكاي شمالي راه اندازي گرديد.

تاریخ انتشار: 1394/12/26 / نوشته: پرستو لطيفي
انوانتر

انوانتر

انوانتر

صاحب كالا يا نماينده قانوني او حق دارد قبل از تسليم اظهارنامه ، طبق تقاضاي كتبي و ارائه اسناد مالكيت با موافقت گمرك كالاي خود را رويت و به توزين بسته‌ها يا باز كردن و ديدن محتويات آنها جهت بدست آوردن مشخصات مذكور و نمونه برداري و همچنين به خشك كردن كالا و تعويض لفاف آن اقدام نمايد .

 

اقدام مزبور بايد با حضور و تحت نظارت مستمر ماموران مطلع و بصير انجام بگيرد كه اداره در ضمن صدور اجازه تعيين خواهد نمود .

تاریخ انتشار: 1394/12/26 / نوشته: پرستو لطيفي
بازارچه هاي مرزي

بازارچه هاي مرزي

بازارچه‌هاي مرزي محوطه‌اي است محصور واقع در نقطه صفر مرزي در جوار گمركات مجاز به انجام تشريفات ترخيص كالا ، يا مكانهائي كه طبق تفاهم‌نامه‌هاي منعقد شده بين جمهوري اسلامي ايران و كشورهاي همجوار تعيين مي‌شود و اهالي دو طرف مرز مي‌توانند توليدات و محصولات كشور خود را با رعايت مقررات صادرات و واردات براي داد و ستد در اين بازارچه‌ها عرضه نمايند

تاریخ انتشار: 1394/12/25 / نوشته: پرستو لطيفي
حقوق‌ گمركي و تعرفه چيست؟

حقوق‌ گمركي و تعرفه چيست؟

 

حقوق‌ گمركي و تعرفه چيست؟

وجوهي كه در گمرك از كالاهاي وارداتي دريافت مي‌شود، به چند دسته تقسيم مي‌شود.

 يكي حقوق و عوارض است كه نوعي ماليات غيرمستقيم است و ديگري هزينه‌هاست كه در مقابل انجام خدمت وصول مي‌شود؛ مثل هزينه تخليه و بارگيري، آزمايش، استاندارد و انبارداري

تاریخ انتشار: 1394/12/25 / نوشته: پرستو لطيفي
اعتبار اسنادي

اعتبار اسنادي

اعتبار اسنادي

رشد روز افزون تجارت جهاني مبين اهميت مشاركت و نياز كليه كشورهاي جهان به مبادلات جهاني است. به عبارت ديگر در جهان امروز ، هيچ كشوري بي‌نياز از تجارت جهان نيست . دادوستد در اين بازار موضوعي ، تكنيكي و تخصصي است . در اين راستا بانكها اساساً با استفاده از مكانيسم خريدهاي خارجي از طريق اعتبارات اسنادي DOCUMENTARY LETTER OF CREDIT عمل مي‌كنند. صنعت برق نيز جهت تامين نيازهاي خود گاهي نياز به خريد كالا يا خدمت از خارج از كشور دارد. اين امر چه بصورت مستقيم و چه به واسطه پيمانكاران صورت مي‌پذيرد. كه در هر دو صورت لازم است همكاران مرتبط با اصطلاحات مربوطه و روشهاي پرداخت آشنايي داشته باشند . اين مقاله با هدف آشنايي با اطلاعات و مقررات در زمينه روشهاي پرداخت اعتبارات اسنادي و بروات اسنادي تهيه شده است كه اميد است مورد بهره‌برداري همكاران محترم قرار گيرد.

تاریخ انتشار: 1394/12/25 / نوشته: پرستو لطيفي
آشنايي با انواع مفاهيم اعتبارات اسنادي

آشنايي با انواع مفاهيم اعتبارات اسنادي

  فاينانس(اعتبار اسنادي بلند مدت):  در مواقعي كه فروشنده كالا حاضر به قبول اعتبار اسنادي مدت دار نمي گردد و خريدار به خاطر فقدان نقدينگي قادر به افتتاح اعتبار اسنادي نمي باشد معمولاً خريدار از يك موسسه مالي درخواست مي كند كه وارد معامله شود و وجه معامله را به فروشنده نقداً پرداخت كند.معمولا اين تسهيلات بلند مدت است . قرارداد اين نوع اعتبارات در صورت وجود خط اعتباري فعال، بين بانك ايراني و خارجي (اعتبار دهنده) و تحت نظارت بانك مركزي منعقد مي شود. اين تسهيلات بلند مدت بوده و بانك خارجي تا ??? مبلغ ژروفرما را به متقاضي براي ژرداخت وجه اسناد گشايش يافته تخصيص مي دهد. از نظر فروشنده/ذينفع، اين نوع اعتبار ديداري (نقدي) مي باشد.

ريفاينانس (اعتبار اسنادي كوتاه مدت): استفاده از تسهيلات كوتاه مدت بين بانكي ( معمولا يكساله ) را ريفاينانس گويند . نوعي گشايش اعتبار اسنادي مي باشد كه فوشنده/ذينفع در زمان معامله اسناد طبق شرايط اعتبار وجه اسناد را به صورت نقد از بانك كارگزار دريافت مي نمايد و خريدار با توجه به قرارداد منعقده با بانك در زمان تعيين شده در قرارداد اقدام به پرداخت وجه اسناد مي نمايد.

 

اعتبار خريدار (Buyer’s Credit):

اعطاي تسهيلات به خريداران يا كارفرمايان خارجي جهت خريد كالا و خدمات ايراني در چارچوب قرارداد تأمين مالي را اعتبار خريدار مي نامند.

اين نوع تسهيلات با هدف فراهم نمودن امكان فروش مدت دار كالا و خدمات اعطاء مي گردد. خريدار/ كارفرماي خارجي تمايل دارد وجه كالا يا خدمات دريافتي را به صورت مدت دار بپردازد در حاليكه فروشنده پيمانكار ايراني ترجيح مي دهد وجه مربوطه را بصورت نقدي دريافت كند. در اينجا بانك مي تواند بصورت واسطه مالي ايفاي نقش نمايد. وجه مربوط را به فروشنده/ پيمانكار ايراني بصورت نقدي پرداخت و در سررسيد (هاي) مقرر از خريدار/ كارفرماي خارجي و يا بانك ايشان دريافت مي كند.

اين تسهيلات به خريداران خارجي كالا و خدمات ايراني كه حداقل 60? ارزش آن كالا ساخت ايران و يا 60? ارزش آن خدمات توسط متخصصان ايراني قابل ارائه باشند، پرداخت مي شود به اين ترتيب كه پس از صدور كالا يا خدمات مورد نظر بانك از جانب خريدار خارجي يا بانك وي حداكثر 85? ارزش سياهه تجاري را به صادركننده ايراني پرداخت مي نمايد و خريدار خارجي يا بانك وي وجه مربوطه را علاوه بر سود متعلقه در سررسيدهاي مقرر به بانك بازپرداخت مي نمايد. (فروش مدت دار)

ريفاينانس:

به موجب بخشنامه شماره 1113/60 مورخ 31/6/1383 بانك مركزي استفاده از خطوط اعتباري كوتاه مدت بين بانكي حداكثر يكساله جهت گشايش اعتبارات اسنادي بابت واردات كالا را اصطلاحا" ريفاينانس گويند.

كليه وارد كنندگان كالا و خدمات مي توانند اقدام به گشايش اعتبارات اسنادي با استفاده از خطوط اعتباري بين بانكي نمايند.

 وارد كننده ايراني مي تواند نسبت به خريد كالا به صورت مدت دار اقدام نمايد و وجه كالاي وارداتي را بصورت اقساطي پرداخت نمايد. در حاليكه فروشنده، وجه كالاي خود را به صورت نقدي در زمان ارائه اسناد حمل دريافت مي نمايد.

 

تاریخ انتشار: 1394/12/25 / نوشته: پرستو لطيفي
مديريت خريد و سفارشات خارجي

مديريت خريد و سفارشات خارجي

مديريت خريد و سفارشات خارجي

مبادرت به امرصادرات و واردات به صورت تجاري مستلزم داشتن كارت بازرگاني است كه توسط اتاق بازرگاني و صنايع و معادن صادر و به تاييد وزارت بازرگاني مي رسد .

شركتهاي تعاوني مرزنشينان ، ملوانان ، پيله وران ، كارگران  ايراني مقيم خارج ازكشور داراي كارنامه شغلي ازوزرات كار و امور اجتماعي از داشتن كارت بازرگاني معاف مي باشند.

تاریخ انتشار: 1394/12/25 / نوشته: پرستو لطيفي
آشنايي با برخي مفاهيم و واژه هاي اساسي در بازرگاني خارجي

آشنايي با برخي مفاهيم و واژه هاي اساسي در بازرگاني خارجي

آشنايي با برخي مفاهيم و واژه هاي اساسي در بازرگاني خارجي
زنجيره كارهاي اجرائي در بازرگاني خارجي در برگيرنده امور مختلف و متفاوت و در عين حال به هم پيوسته اي است كه مديران بازرگاني خارجي و تجار و كليه اشخاص و شركتهائي كه به نحوي با واردات و صادرات كالا سر و كار دارند لزوماً از وقوف و كاربرد آن بي نياز نمي باشند و بالطبع آگاهي از اطلاعات مورد نياز در بازرگاني خارجي براي نامبردگان از ضروريات امر مي باشد.
اين جزوه با هدف ارائه مهمترين اطلاعات و مقررات و مسائل مختلف در بازرگاني خارجي تهيه شده و حاوي اطلاعات ، مفاهيم  و واژه هاي بنيادي در مسائل اجرائي بازرگاني خارجي مي باشد. كه اميد است مورد بهره برداري همكاران محترم و جامعه بازرگاني استان قرار گرفته شود. 

تاریخ انتشار: 1394/12/25 / نوشته: پرستو لطيفي
آخرين تغييرات  اينكوترمز(Incoterms)

آخرين تغييرات اينكوترمز(Incoterms)

اينكو ترمز يك كلمه مركب است كه از تركيب سه كلمه انگليسي (International Commercial Terms) به معني اصطلاحات بين‌المللي بازرگاني تشكيل شده‌است و به صورت گسترده‌اي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.اين اصطلاحات براي تفكيك هزينه‌ها و مسئوليتها بين فروشنده و خريدار استفاده مي‌شود.

 

تاریخ انتشار: 1394/12/19 / نوشته: پرستو لطيفي
آشنايي با اصطلاحات بازرگاني رايج و مورد نياز داخلي

آشنايي با اصطلاحات بازرگاني رايج و مورد نياز داخلي

آشنايي با اصطلاحات بازرگاني رايج را در اين مطلب پيگيري مي نماييم . زنجيره كارهاي اجرائي در بازرگاني خارجي در برگيرنده امور مختلف و متفاوت و در عين حال به هم پيوسته اي است كه مديران بازرگاني خارجي و تجار و كليه اشخاص و شركتهائي كه به نحوي با واردات و صادرات كالا سر و كار دارند لزوماً از وقوف و كاربرد آن بي نياز نمي باشند و بالطبع آگاهي از اطلاعات مورد نياز در بازرگاني خارجي براي نامبردگان از ضروريات امر مي باشد.

تاریخ انتشار: 1394/12/02 / نوشته: پرستو لطيفي