کارشناس نویسنده مقاله: ماهرويي
1396/07/04

صادرات مناطق آزاد كشور 25 درصد رشد كرد ، دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: امسال صادرات مناطق آزاد كشور نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش داشته و ارزش آن به یك میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، مرتضی بانك مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در منطقه آزاد ماكو و در مرز بازرگان گفت: خوشبختانه امسال صادرات مناطق آزاد كشور نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش داشته و ارزش آن به یك میلیارد دلار رسیده است.

افزایش صادارت از مناطق آزاد

وی گفت: سیاست دولت دوازدهم، ایجاد سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، بهبود سرمایه‌گذاری و نیز ایجاد و توسعه صنایع و مبادلات تجاری است دولت به مناطق آزاد توجه خاصی دارد و اگر قوانین این مناطق رعایت شود دولت با توسعه آنها موافق است.

بانك افزود: مناطق آزاد در زمینه صادرات رشد متناسب و مطلوبی داشته اندو امیدواریم با گشایش‌ هایی هم چون«فاینانس» فعالیت مناطق آزاد افزایش یابد . دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: هیچ ارتباطی بین مسئله قاچاق با مناطق آزاد وجود ندارد این موضوع در واقع یك نكته انحرافی است و توسط برخی رسانه‌ها طراحی می‌شود چون با همكاری كه بین گمرك و منطقه آزاد وجود دارد قاچاقی صورت نمی‌گیرد.

وی گفت: هم اكنون همه صادرات و واردات توسط یك سیستم یكپارچه و جامع كنترل شده و امكان قاچاق وجود ندارد و خوشبختانه نیز بسیاری از امكانات گمركی در منطقه آزاد ماكو ایجاد و یكی از بهترین پایانه‌ها با تمامی امكانات در این منطقه به وجود آمده است.

مشاور رئیس جمهور و  دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار كرد: علاوه بر آن، در این منطقه به واسطه امكاناتی كه وجود دارد، شاهد روند رو به رشدی بوده و تعریض جاده‌ها نیز یكی از دلایل رشد است و بنابراین اگر قاچاقی در مناطق آزاد صورت گیرد امكان سرمایه‌گذاری وجود نداشته در حالی كه هم اكنون شاهد رشد سرمایه‌گذاری هستیم و این نشان می‌دهد كه كارها براساس قوانین صورت می‌گیرد.مطالب مرتبط