دستورالعمل جدید واردات خودرو كه از سوی وزارت صنعت
دستورالعمل جدید واردات خودرو كه از سوی وزارت صنعت
واتساپ: 09018317558 02142326

دستورالعمل جدید واردات خودرو كه از سوی وزارت صنعت

دستورالعمل جدید واردات خودرو كه از سوی وزارت صنعت

دستورالعمل جدید واردات خودرو كه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین شده و در مرحله بررسی و تصویب نهایی است منتشر شد.سال گذشته با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها وزارت صنعت، معدن و تجارت كار تدوین دستورالعمل جدید واردات خودرو را آغاز كرد.

این اقدام در حالی صورت گرفت كه در زمان تحریم برخی شركت‌های واردكننده خودرو به دلیل برخی مشكلات خارجی اقدام به دریافت امتیاز نمایندگی برندهای خودرویی خارجی و واردات این محصولات از شركت‌های واسطه كرده بودند.در این شرایط در دستورالعمل جدید تدوین شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ تمام واردكنندگان خودرو ملزم شده‌اند مجوز نمایندگی خود را از شركت خودروساز خارجی صاحب برند یا نماینده رسمی و اصلی این شركت‌ها، دریافت كنند.

دستورالعمل_واردات_خودرو

از دیگر نكات قابل توجه در این دستورالعمل الزام شركت‌های واردكننده خودرو به ایجاد خطوط تولید خودروهای وارداتی در داخل كشور و یا صادرات خودرو و قطعات تولید داخل به ازای واردات خودرو، است.داشتن شبكه خدمات پس از فروش از سوی شركت‌های واردكننده خودرو و همچنین محدود شدن شركت‌های خودروساز خارجی به داشتن تنها یه شریك تجاری یا تولیدی در ایران، از دیگر الزامات این دستورالعمل جدید است.

بیشتر بدانید :

متن زیر جرئیات كامل “دستورالعمل و ضوابط واردات خودرو و نحوه همكاری با شركت‌های خودروساز خارجی” تنظیم شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت است كه براساس جدیدترین اطلاعات به دست آمده هم‌اكنون در ستاد تنظیم بازار از زیرمجموعه‌های ریاست‌جمهوری در حال بررسی است تا پس از آن برای تایید و تصویب نهایی به هیات دولت ارسال شود:” در راستای ساماندهی واردات خودرو در فضای پسابرجام و همچنین حمایت منطقی از تولیدات داخلی و جلوگیری از واردات غیر تخصصی خودرو كه موجب نارضایتی مصرف‌كنندگان می‌گردد، پیرو دستورالعمل‌های شماره 248832/60 مورخ 30/11/1393 و شماره 138063/60 مورخ 22/6/1394 وزارت صنعت، معدن و تجارت، بدین وسیله ضوابط واردات خودروهای سواری به شرح ذیل اعلام می‌گردد؛

1_ در مورد واردات خودروی سواری، با توجه به ماده 4 قانون حمایت از حقوق مصرف‌كنندگان مصوب 1388 ، تمام واردكنندگان ضمن رعایت آیین‌نامه ضوابط فنی واردات خودرو مصوب 1382 و اصلاحات بعدی، موظف به داشتن امكانات و تاسیسات ارائه خدمات پس از فروش هستند.

همچنین تمام واردكنندگان موظف به دریافت گواهی فعالیت نمایندگی رسمی از تولیدكنندگان اصلی و یا نمایندگان منطقه‌ای كه مجوز ارائه نمایندگی به سایر كشورها را دارند (براساس گواهی صادره از مركز اصناف و بازرگانی ایران) و رعایت مفاد آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌كنندگان خودرو (مورخ 28/1/1395 مصوب هیات محترم وزیران) هستند.

2_ شركت‌های خارجی در هر گروه خودرویی فقط می‌توانند با یك شركت داخلی قرارداد تجاری و یا تولیدی داشته باشند. (منظور از گروه خودرویی: خودروهای سواری و وانت، خودروی تجاری سنگین حمل ‌بار، خودروهای تجاری حمل مسافر است).

3_ ثبت سفارش خودروهای سواری به صورت كامل CBU صرفا با رعایت شرایط ذیل از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، مجاز خواهد بود؛

 1_3_ در صورتی كه واردكننده دارای امكانات و تاسیسات تولیدی در داخل كشور بوده و یا از طریق انعقاد قرارداد با یكی از تولیدكنندگان داخلی نسبت به تولید خودرو (با حداقل 20 درصد ساخت داخل از زمان شروع) اقدام نماید، می‌تواند معادل 50 درصد ارزش تولیدات داخلی خود نسبت به واردات خودرو اقدام كند.

2_3_ در صورتی كه واردكننده خودرو راسا و یا از طریق انعقاد قرارداد با تولیدكننده داخلی، خودرویی را در داخل تولید نكند، تنها می‌تواند معادل 40 درصد ارزش صادرات خودرو و یا قطعات تولید داخل نسبت به واردات خودرو، با عنایت بند یك اقدام كند.

4_ واردات خودروی سواری از همان نام نشان (برند) تولید داخلی، صرفا می‌بایست از طریق شركت تولیدكننده داخلی همان نام نشان (برند) صورت پذیرد، مگر این‌كه شركت تولیدكننده داخلی عدم تمایل خود را مبنی بر واردات اعلام كند. “

به این نوشته امتیاز دهید
Rate this post
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1396-8-4
0 1066

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

شماره تلفن: 02142326

واتساپ- ایتا- تلگرام 09018317558


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "
021-42326 ارتباط از واتساپ