مشکلات واردات نرم‌افزار از طریق ثبت سفارش
مشکلات واردات نرم‌افزار از طریق ثبت سفارش
واتساپ: 09018317558 02142326

مشکلات واردات نرم‌افزار از طریق ثبت سفارش

مشکلات واردات نرم‌افزار از طریق ثبت سفارش

 

سازمان نظام صنفی رایانه‌یی کشور طی نامه‌یی به وزارت صنعت و شورای عالی فضای مجازی مشکلات مرتبط با ثبت سفارش را مطرح کرده و خواستار مستثنا کردن واردات نرم‌افزار از فرآیند ثبت سفارش شده است.

سازمان نظام صنفی رایانه‌یی کشور طی نامه‌یی به وزارت صنعت و شورای عالی فضای مجازی مشکلات مرتبط با ثبت سفارش را مطرح کرده و خواستار مستثنا کردن واردات نرم‌افزار از این فرآیند شده است. در حوزه فناوری اطلاعات، خرید اغلب محصولات نرم‌افزاری تنها به صورت صدور و دریافت لیسانس انجام می‌شود. مبادله کالای فیزیکی به صورت سنتی صورت نمی‌گیرد و در نتیجه امکان ورود آن به چرخه گمرکی طبق روال‌های فعلی وجود ندارد. همچنین با توجه به سپری شدن سریع اعتبار لیسانس‌های نرم‌افزار از تاریخ صدور آنها، زمانبر بودن عملیات ثبت سفارش و گشایش اعتبار تا ترخیص کالا از گمرکات با ماهیت این نوع خرید ناسازگار است.

واردات و صادرات به صورت بدون انتقال ارز

به گزارش تسنیم، سازمان نظام صنفی رایانه‌یی کشور طی نامه‌هایی جداگانه خطاب به محمد شریعتمداری؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت و ابوالحسن فیروزآبادی؛ دبیر شورای عالی فضای مجازی خواستار مستثنا کردن واردات نرم‌افزار از ثبت سفارش و انجام آن طبق ماده 38 آیین‌نامه اجرایی واردات و صادرات به صورت «بدون انتقال ارز» شده است.

نامه ذکر شده به این شرح است: همان‌گونه که مستحضرید، هیات وزیران در جلسه 22/01/1397 خود و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، موضوعاتی را با عنایت به تبصره 3 ماده 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392و برای ساماندهی و مدیریت بازار ارز تصویب کرد.

حسب بند یک این مصوبات، واردات کلیه کالاها به صورت تجاری به کشور اعم از مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر مبادی ورودی بدون ثبت سفارش ممنوع است.

 

با عنایت به اینکه در حوزه فناوری اطلاعات، خرید اغلب محصولات نرم‌افزاری تنها به صورت صدور و دریافت لیسانس انجام می‌شود، مبادله کالای فیزیکی به صورت سنتی صورت نگرفته و در نتیجه امکان ورود آن به چرخه گمرکی طبق روال‌های فعلی وجود ندارد. همچنین با توجه به سپری شدن سریع اعتبار لیسانس‌های نرم‌افزار از تاریخ صدور آنها، زمانبر بودن عملیات ثبت سفارش و گشایش اعتبار تا ترخیص کالا از گمرکات با ماهیت این نوع خرید ناسازگار است.

به این نوشته امتیاز دهید
Rate this post
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1397-2-30
0 2447

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

شماره تلفن: 02142326

واتساپ- ایتا- تلگرام 09018317558


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "
021-42326 ارتباط از واتساپ