واردات غیرقانونی 150 هزارتن برنج در فصل ممنوعه
واردات غیرقانونی 150 هزارتن برنج در فصل ممنوعه
واتساپ: 09018317541 02142326

واردات غیرقانونی 150 هزارتن برنج در فصل ممنوعه

واردات غیرقانونی 150 هزارتن برنج در فصل ممنوعه

واردات غیرقانونی 150 هزارتن برنج در فصل ممنوعه؛ به گزارش مشرق، وزیر جهاد كشاوری 26 آبان سال گذشته طی بخشنامه‌ای به‌شماره 020/29919 به‌منظور حمایت از كشاورزان و تولید داخلی اعلام كرده بود كه واردات و ترخیص برنج از اول مرداد 95 تحت هیچ شرایط و پوششی مجاز نیست.

حجتی همچنین 26 خرداد امسال اعلام كرد كه پیرو مصوبه شورای اقتصاد و بخشنامه صادر شده، از آخرین روز تیر ماه به بعد حتی یك كیلوگرم برنج وارد كشور نمی‌شود.

واردات غیرقانونی برنج

ولی بر اساس خبری كه پیشتر منتشر شده بود، در همین روزهای پایانی تیر ماه امسال، بیش از 60هزار تن برنج در چند گمرك كشور، اظهار و ثبت شده است و جالب‌تر اینكه بعد از تاریخ 31 تیر 95 كه مهلت وزارت جهاد كشاورزی برای واردات و ترخیص برنج خارجی پایان می‌یابد و وزیر نیز در جلسات متعدد بر این موضوع تأكید كرده و گفته حتی اجازه ترخیص یك كیلوگرم برنج داده نمی‌شود، فقط 150 تن برنج از گمرك شهید رجایی ترخیص شده است.

دو روز پیش نیز روزنامه جوان طی گزارشی خبر داد، هزاران تن برنج از مردادماه وارد كشور شده كه بخش قابل توجه آن در مناطق آزاد است و بنا است با استفاده از یك بخشنامه گمركی وارد بازار مصرف شود.

بر اساسین گزارش، ظاهراً چند برند معروف و معدود به ثبت دهها هزار تنی سفارش برنج موفق شده‌اند و به‌رغم ممنوعیت واردات برنج از اول مرداد ماه اقدام به واردات این محصول كرده‌اند. این واردات با تناژ بالا به غیر از واردات قاچاق و ملوانی و تعاونی‌های مرزی است كه ضرورت ورود نهادهای بازرسی به این موضوع را گوشزد می‌كند.

اگرچه تجربه ممنوعیت واردات برای حمایت از تولیدات داخلی در فصل برداشت باعث شده تا واردكنندگان در این باره برنامه‌ریزی كنند اما واردات هزاران تن برنج به خاك كشور و در پی آن مصوبه‌ای برای واردات از مناطق آزاد با اسم ایجاد ارزش افزوده ناشی از بسته‌بندی پدیده‌ای‌ است كه بی‌شك واردكننده عمده از آن باخبر بوده یا اساساً این مصوبه برای برند مذكور صادر شده است.

بازیگران واردات برنج چه كسانی هستند

واردات برنج متولی‌های بسیاری دارد اما بیشترین واردات را دولت و توسط شركت بازرگانی دولتی GTO انجام می‌دهد كه بدون پرداخت تعرفه صورت می‌گیرد.
این در حالی است كه برخی كارشناسان براین باورند كه نبود نظارت بر خرید خارجی و خرید ارزان‌تر هر كیلو 1700 + 500 تومان احتمال ورود برنج‌های نامرغوب و بعضاً آلوده را بیشتر می‌كند و از سوی دیگر در هنگام انبار گردانی مشكلاتی مانند مشكل فرزند فوتبالیست معروف را به وجود می‌آورد. اما دومین گروه بازیگران، تعاونی‌های مرزی هستند كه سهمیه 150‌هزار تنی دارند و بخش عمده آن را در ایام ممنوعیت وارد می‌كنند.

بیشتر بدانید :

سومین بازیگران ملوانان هستند كه برای كمك به آنها مجوز مصرف سالانه 400 كیلو (مصرف شخصی) داده شده است. شنیده‌ها و شواهد حكایت از آن دارد كه معمولاً در فصول سال واردات ته لنجی و ملوانی در جریان است. اما در لابه‌لای كیسه‌های برنج معمولاً از اسباب‌بازی تا طلا كشف شده است. با این حال فعالیت واردات در ماه‌های ممنوع بیش از سایر فصول است. به خصوص كه واردات هزار تنی یك برند در مناطق آزاد می‌تواند انگیزه خوبی برای واردات با پوشش مصوبه قانونی را فراهم كرده است.
گفتنی است تعاونی‌های مرزی و ملوانی نباید از استان مذكور خارج شود اما به طرز عجیبی معمولاً واردات سر از شبكه‌های توزیع با برندهای مختلف درمی‌آورد. اما چهارمین گروه در بازار واردات برنج، واردكنندگان رسمی هستند كه بعضی از این بازیگران به دلیل سهم عمده و بزرگ خود بیشتر از دیگران باید رصد شوند زیرا نشانه‌هایی وجود دارد كه آنها در تلاش برای خارج كردن رقبا از هیچ كاری دریغ نمی‌كنند و برای افزایش سهم خود تا حد انحصار در واردات می‌توان خروج چهار فعال واردات برنج‌های خارجی را طی یك‌سال اخیر رصد كرد.

چندی پیش خبری درباره واردات 300‌هزار تن برنج قاچاق با تعرفه دولتی گفته شد: قاچاقچیان كالا كه این محصول را از كانال قانونی وارد كشور كردند بابت هر كیلو باید 500 تومان تعرفه گمركی پرداخت می‎كردند ولی با این روش بابت هر كیلو 50 تومان پرداخت كردند.

همچنین محموله‌ای در حدود 150 هزار تن به سمت بنادر كشور حركت كرده است كه احتمالاً در هفته‌های آینده به مقصد رسیده و ترخیص خواهد شد. این اتفاق كه با ابعاد نجومی خود از یك اقدام غیرقانونی سازمان یافته حكایت دارد در شرایطی رخ می‌دهد كه با پیگیری وزارت كشاورزی و ابلاغیه مركز واردات گمرك، از ابتدای مرداد ورود هرگونه برنج به كشور ممنوع شده است. چندی پیش با تدبیر وزارت كشاورزی در جهت حمایت از تولید داخلی مقرر شد كه از اول مرداد امسال واردات برنج به كشور ممنوع اعلام شود كه این تصمیم مورد استقبال تولیدكنندگان داخلی قرار گرفت.
نام مستعار شركت مذكور «م» عنوان شده كه محموله‌ای 150 هزار تنی را به ایران رسانده است. چه نهاد و ارگانی یا افرادی اطمینان لازم را برای ترخیص كالایشان پس از موعد مجاز به آنان داده است؟

به این نوشته امتیاز دهید
Rate this post
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1396-8-4
0 949

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

تجارت امن و پایدار با گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان

شماره تلفن: 02142326

واتساپ09018317541


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "
021-42326 ارتباط از واتساپ