اخذ استاندارد مواد غذایی
اخذ استاندارد مواد غذایی
واتساپ: 09018317541 02142326

اخذ استاندارد مواد غذایی

اخذ استاندارد مواد غذایی و یا استاندارد کالا از سری مواردی است که با اخذ آن  کیفیت بالای کالا را تضمین می کند. مواد غذایی مرغوب معمولا در چارچوب اصول استاندارد به بازار وارد می شوند و تقریبا بیشتر کشورها دارای استاندارد ملی می باشند. آیا درباره چگونگی اخذ استاندارد مواد غذایی اطلاعاتی دارید؟

اخذ استاندارد مواد غذایی

اخذ استاندارد مواد غذایی

 

اخذ استاندارد مواد غذایی یکی از نشان های است که در ایران اجباری است و مواد غذایی مشمول گرفتن استاندارد اجباری است و فرد تولید کننده باید  اقدام به گرفتن نشان استاندارد کند و محصولات غذایی خود را براساس استاندارد های ملی تولید نماید.

معمولا در تمامی دنیا قانون های یکسانی برای گرفتن استاندارد مواد غذایی و … وجود دارد که رعایت آن به یک سری عوامل بستگی دارد یکی از این عوامل فرهنگ جامعه می باشد و عوامل دیگر عدم توجه تولید کننده به اصول گرفتن استاندارد است یعنی اگر شما برای تولید کردن مواد غذایی و یا محصول خود نیازمند گرفتن استاندارد ملی هستید باید قبل از این که دست به تولید بزنید مجوز را دریافت نماید.

در صورتی که بدون گرفتن مجوز اقدام به تولید کنید باعث هدر رفت سرمایه و وقت خود شده اید.

 

استاندارد چیست؟

 

کلمه ی استاندارد به معنای نظم می باشد وقتی می گوییم در یک قسمت استاندارد ها به خوبی اجرا شده اند به این معناست که یک نظم خاص بر آن قسمت حاکم شده است.

بیشتر افراد معمولاً در هنگام خرید یک محصول به علامت استاندارد آن توجه می کنند تا با خیالی راحت تر آن محصول را خریداری نمایند پس هنگامی که سخن از استاندارد است به این معنا می باشد که در ساخت و تولید آن محصول ویژگی های بسیار زیادی وجود دارد که نشان استاندارد به آن تعلق گرفته است. استاندارد یک علامت ملی است و تقریباً در ایران بسیار معتبر و کاربردی است و در دو نوع استاندارد اجباری و استاندارد تشویقی می باشد.

 

استاندارد اجباری

 

این استاندارد یکی از اولین استاندارد های است که وجود دارد و به بعضی از محصولات مانند: مواد غذایی و مواد بهداشتی تعلق می گیرد و در صورتی که این علامت را نداشته باشند نمی توانند فروش خوبی داشته باشند.

در صورتی که شما دارای یک کارگاه و یا کارخانه هستید و مواد غذایی و یا هر چیز دیگری تولید می کنید باید در ابتدا برای اخذ استاندارد مواد غذایی خود اقدام نماید به این علت که بدون داشتن نشان استاندارد تولیدات و فعالیت های شما جنبه قانونی ندارد و شما باید حتما برای اخذ استاندارد مواد غذایی به صورت استاندارد اجباری اقدام نماید.

 

استاندارد تشویقی

 

برخی از محصولات برای تولید و یا فروش نیازی به استاندارد اجباری ندارند و افراد بدون داشتن یک استاندارد می توانند به راحتی محصولات خود را به فروش برسانند و هیچ مانعی برای آن ها وجود ندارد و تنها می توانند برای گرفتن استاندارد تشویقی اقدام نمایند و آن را بگیرند. چون این نشان استاندارد نشان دهنده کیفیت بالای محصولات و کالاها است و به مشتریان نشان می دهد که کالاها دارای کیفیت بالا و یا قابل قبولی هستند.

به طور کلی می توان با اطمینان گفت که اخذ استاندارد مواد غذایی می تواند یک علامت و یا تاییدیه برای فروش بیشتر شما باشد و باعث شود که شما سود مالی زیادی از کسب و کار خود به دست بیاورید پس بهتر است برای گرفتن این استاندارد ها حتما اقدام نماید.

 

استاندارد_ایزو_چیست؟

مدارک مورد نیاز برای گرفتن اخذ استاندارد مواد غذایی کدامند؟

 

برای اخذ استاندارد مواد غذایی شما باید یک سری مدارک را دارا باشید که این مدارک را برای شما توضیح می دهیم ولی باید توجه داشته باشید که این مدارک برای زمانی است که شما قصد گرفتن علامت استاندارد در ایران را داشته باشید  همچنین باید بدانید که برای گرفتن استاندارد های اجباری و یا تشویقی هم باید این مدارک را همراه خود داشته باشید.

 

  • تصویر کپی برابر اصل پروانه بهره برداری و یا پروانه کسب شرکت و یا کارگاه تولیدی
  • تکمیل فرم درخواست به همراه امضا، ایمیل و شماره همراه مدیر عامل
  • تصویر شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل
  • اطلاعات آزمایشگاه واحد تولیدی
  • مدارک لازم برای گرفتن ایران کد
  • تصویر فیش واریزی سامانه
  • گواهینامه معتبر تایید صلاحیت مسئول کنترل کیفیت

استاندارد-مواد-غذایی

مراحل اخذ استاندارد

 

از سری چیزهایی که باید حتما قبل از گرفتن استاندارد در ایران به آن توجه کرد مراحلی می باشد که باید حتما آن ها را پشت سر بگذارید. شما باید بدانید که گرفتن نشان استاندارد کار آسانی نمی باشد و پیچیدگی های خاصی دارد و شما باید برای گرفتن این استاندارد یک سری مراحل بسیار سخت را پشت سر بگذارید که افراد عادی نمی توانند به راحتی این کار را انجام دهند.

پس به شما توصیه می شود که حتما برای انجام دادن این مراحل از یک فرد دارای تجربه و مهارت و متخصص کمک بگیرید تا از درستی مراحل هم اطمینان پیدا کنید و نیازی به صرف هزینه و وقت زیادی نباشد. ولی برای آگاهی بیشتر شما برخی از این مراحل را خدمت شما توضیح می دهیم:

 

دارا بودن واحد تولیدی برای مجوز تولید محصول

 

شرکت و یا واحد تولیدی شما باید حتما دارای مجوزهای لازم برای تولید کردن محصول و یا کالای مورد نظر باشد که این مجوز ها با توجه به هر کالایی متفاوت می باشد.

 

داشتن امکانات و محیط کافی برای تولید محصول

 

شما باید تجهیزات و امکانات لازم برای تولید محصول مورد نظر خود را در اختیار داشته باشید که این مرحله دارای اهمیت زیادی برای گرفتن استاندارد می باشد.

 

مراجعه به سازمان استاندارد استان

 

در مرحله بعد فرد متقاضی باید برای گرفتن استاندارد ها به سازمان استاندارد استان مراجعه نماید و مدارک مورد نیاز و فرم های پر شده را به فرد مسئول تحویل دهد که در  نتیجه مجوز موقتی داده می شود که بتوانید مجوز تولید آزمایشی و محدود کالا را دریافت نمایید.

 

 مراجعه سازمان متقاضی به سازمان استاندارد

 

در مرحله دیگر باید ویژگی ها و قوانینی که کالای مورد نظر باید داشته باشد را از سازمان استاندارد دریافت نمایید مثلا اگر می خواهید مواد غذایی و یا بسته بندی مواد غذایی تولید نمایید باید براساس استاندارد ها و ویژگی ها و قوانین استاندارد ملی باشد.

 

معرفی کنترل کیفی واحد متقاضی به سازمان استاندارد

 

در این جا شما باید خط کنترل کیفیت در کارخانه و یا تولیدی خود را برای کارشناسان سازمان به خوبی توضیح دهید.

 

ارائه گواهی مالکیت ثبت برند واحد تولیدی به سازمان استاندارد

 

در صورتی که شرکت تولیدی شما دارای نام تجاری خاصی است و یا نام تجاری دارد باید گواهی ثبت آن را به سازمان استاندارد تحویل دهید.

شما باید در تولیدی خود دارای آزمایشگاهی برای کنترل کیفیت محصولات خود باشید و مدارک و مستنداتی را به سازمان تحویل دهید که نشان دهنده نحوه صحیح کارکرد آن است سپس باید نظام نامه سازمان را تکمیل کرده چون این نظام نامه دارای اهمیت بسیار زیادی است که باید برای پر کردن آن از یک فرد متخصص کمک بگیرید تا به درستی پر شود.

و در آخر یک نمونه از محصولی که تولید کرده اید را به سازمان تحویل دهید تا کارشناسان سازمان آن را بررسی نمایند و کیفیت محصول را تایید کنند که با تایید شدن محصول شما علامت استاندارد را دریافت کرده و می توانید آن را بر روی مواد غذایی و دیگر محصولات خود به کار ببرید.

مدت زمان اعتبار استاندارد چه زمانی است؟

 

بعد از پشت سر گذاشتن مراحلی که در بالا گفته شد شما موفق به اخذ استاندارد مواد غذایی شده اید و این  علامت برای مدت زمان یک سال اعتبار دارد و بعد از گذشت این زمان شما باید برای تمدید زمان اعتبار استاندارد اقدام نماید که در صورتی که برای تمدید اقدام نکنید ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود و حتی پیگرد قانونی دارد.

شما باید بدانید که گرفتن علامت استاندارد نشان دهنده این نیست که شما هر کالای که می خواهید تولید کنید بلکه باید بدانید که سازمان استاندارد هر چند وقت یک بار بازرس های خود را برای بازرسی به کارخانه تولیدی شما می فرستد و این بازرسی معمولا به صورت سر زده انجام می شود و تمامی قسمت های تولیدی را بازرسی می کند.

در صورتی که محصولات شما دارای کیفیت مناسبی نباشد باعث می شود که جریمه سنگینی را برای شما در نظر بگیرند و همچنین اعتبار استاندارد شما را هم از بین می برند پس باید توجه کنید که براساس ویژگی ها و معیارهای که برای شما در نظر گرفته شده است اقدام به تولید مواد غذایی و یا محصولات دیگر نماید.

 

جمع بندی

 

در متن بالا سعی کردیم توضیحات مفید و مختصری را درباره اخذ استاندارد مواد غذایی در اختیار شما قرار دهیم. همان طور که گفته شد استاندارد به معنای انجام  مراحل درست و منظم و با کیفیت برای ساخت است که برای گرفتن این استاندارد باید به سازمان استاندارد مراجعه نماید که برای گرفتن مجوز بهتر است از افراد متخصص در این زمینه استفاده کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
Rate this post
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1401-9-13
0 190

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

تجارت امن و پایدار با گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان

42326 021


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "
021-42326 ارتباط از واتساپ