شناسه کالا
شناسه کالا
واتساپ: 09018317558 02142326

شناسه کالا

ضرورت اخذ شناسه کالا

شناسه-کالا

شناسه کالا چیست و چطور اخذ می شود؟

شناسه کالا کدی ست که برای برخی کالاهای وارداتی دریافت می شود و نشان دهنده مجموعه‌ای از خصوصیات یک کالا از قبیل جنس، نوع، مدل، نام تجاری و نوع کاربری آن کالا می باشد.
دارا بودن کد شناسه کالا ، نقطه تمایز کالای وارداتی از گمرک ، نسبت به کالای قاچاق می باشد.

جلوگیری از قاچاق کالا و اخذ شناسه

کد شناسه کالا برای تشخیص کالای قاچاق، از کالای وارداتی از گمرک مورد استفاده قرار می گیرد.

هر کشور برای  دستیابی به اقتصادی کارآمد، با ثبات و پویا باید توانایی نظارت بر حوزه های مختلف اقتصادی را داشته باشد.

در اقتصاد ایران معضل قاچاق چالشی عظیم محسوب می شود که به تبع مبارزه و مهار آن اصلی ترین الزامات فعلی کشور محسوب می شود.

ضرورت مبارزه همه جانبه و سیستمی با قاچاق آنجا مشخص می شود که 20 تا 25  میلیارد دلار در سال کالای قاچاق به کشور وارد می شود که به اندازه فروش نفت است.

اگر به ازای هر ده هزار دلار کالای قاچاقی که به کشور وارد می شود یک فرصت شغلی از بین برود، سالانه بیش از دو میلیون فرصت شغلی از بین می رود.

بیشتر بدانید :

روش های ورود کالاهای قاچاق

کالاهای قاچاق از روش های متنوعی وارد کشور می شوند، این روش ها عبارتند از:

  • واردات یک کالا زیر تعرفه کالاهای دیگر
  • کم اظهاری در میزان واردات کالا
  • ورود کالا تحت عنوان کالای ترانزیتی و عدم خروج آن

در نتیجه برای مبارزه با آن ها نمی توان تنها به کنترل مرزها اکتفا کرد، به همین دلیل شناسایی کالاهای قاچاق در هنگام فروش یکی از مهم ترین ابزار مبارزه اصولی و همه جانبه با قاچاق کالا به کشور است.

به همین دلیل در قانون مبارزه با قاچاق کالا تأکید شده است که همه کالاها برای فروش لازم است دو شناسه با عنوان های شناسه کالا و شناسه رهگیری داشته باشند و چنانچه کالایی این دو شناسه را نداشته باشد، قاچاق محسوب می شود.

اهمیت شناسه کالا

در همین راستا سامانه شناسه کالا یکی از سامانه های اولیه و پایه و اساسی برای رصد کالاهای وارداتی و تولیدی در کشور می باشد. سامانه شناسه کالا در واقع سیستم ملی طبقه بندی و کدگذاری کالاست که کلیه اطلاعات کالا از قبیل مراجع عرضه کننده، مشخصات فنی، استانداردهای ملی و بین المللی را در خود ثبت و ذخیره می کند.

طرح سامانه شناسه کالا در 31 خرداد 1396 بعد از گذشت نزدیک  به سه و نیم سال تأخیر به طور رسمی اجرا شد.

شناسه کالا شناسه ای است که به عنوان عامل شناسایی کالا  و کلید شناسنامه کالا است و با فراخوانی آن اطلاعات کالا در اختیار فرد استعلام کننده قرار داده می شود، همانند زمانی که شما برای امور شخصی به هر اداره ای مراجعه می کنید و آن ها با دریافت کد ملی شما اطلاعات شناسایی شما را در زمان کوتاهی دریافت می کنند.

هدف از راه اندازی سامانه شناسه کالا

اصلی ترین هدف از طراحی و راه اندازی این سامانه کاهش زمان برای تجار، بازرگانان، تولیدکنندگان و شفاف سازی فرآیند واردات، تولید، توزیع که سبب می شود کنترل و شناسایی کالای قاچاق به سهولت انجام شود.

با شکل گیری سامانه های یکپارچه و آنلاین و لزوم ثبت نام واردکنندگان و تولیدکنندگان در این سامانه، شرایطی ایجاد خواهد شد تنها کالایی اجازه فروش در فروشگاه های کشور را داشته باشد که تمامی جزییات مربوط به تولید و یا واردات آن ار روش های قانونی به شکل شفاف مشخص باشد.

شناسه کالا طبق برآوردهای صورت گرفته می تواند تا 50 درصد از میزان قاچاق کالا را بکاهد که به معنی عدم ورود دست کم 10 میلیارد دلار از محصولات قاچاق و ایجاد یک میلیون شغل است.

جهت مشاوره رایگان و تخصصی در حوزه اخذ شناسه کالا وارداتی با ما در ارتباط باشید. همچنین جهت ثبت سفارش و ارسال پروفرم های خود می توانید بر روی لینک کلیک نمائید.

02142326

 واتساپ 09018317541

به این نوشته امتیاز دهید
Rate this post
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1400-4-23
0 1214

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

شماره تلفن: 02142326

واتساپ- ایتا- تلگرام 09018317558


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "
021-42326 ارتباط از واتساپ