مغایرت گمرکی چیست؟
مغایرت گمرکی چیست؟
واتساپ: 09018317558 02142326

مغایرت گمرکی چیست؟

مغایرت گمرکی هنگامی اتفاق خواهد افتاد که اطلاعات کالاهای که در اسناد ثبت شده است با موجودی فیزیکی کالاها مطابقت نداشته باشد. هر محموله بین المللی حداقل از یک گمرک عبور می ‌نماید اداره گمرک معمولاً در هر کشوری مشخصات دقیق محموله را مانند: نوع کالا، تعداد، وزن  و …  را از راننده و یا تیم شرکت حمل و نقلی درخواست می ‌نماید. چون یکی از اصلی ترین و مهم‌ ترین مسئولیت های  گمرک بررسی کردن  تعداد، وزن و یا دیگر ویژگی‌ های کالا ها با توجه به اطلاعاتی که در اسناد بارنامه وجود دارد می باشد.

اگر در اداره گمرک در هر کشوری مغایرت گمرکی به وجود بیاید مشکلات مختلفی برای فروشنده خریدار و دولت به وجود خواهد آمد که در ادامه این مقاله از سایت پرشین تجارت دوان قصد داریم توضیحات بیشتری در مورد مغایرت گمرکی در اختیار شما قرار دهیم.

مغایرت گمرکی

مغایرت گمرکی

مغایرت گمرکی به چه معناست؟

 

همانطور که گفته شد مغایرت گمرکی به معنای این است که اطلاعاتی که در اسناد ثبت شده است با اطلاعات کالا های آماده در گمرک یکی نباشد.

مثلاً اگر یک کارخانه بخواهد محصولات خود را به کشور دیگر صادر نماید و در اسناد گمرکی خود اعلام نماید که تعداد ۱۰۰ عدد محصول به کشور دیگر صادر کرده است ولی در واقعیت 8۰ محصول در تریلی ترانزیت قرار گرفته باشد یک مغایرت گمرکی به وجود آمده است مغایرت گمرکی به دلیل اشتباه یا تطابق نداشتن در تعداد و یا اطلاعات نادرست در مورد نوع محصول و…  رخ می دهد.

هر نوع مغایرتی در گمرک به منزله تخلف می ‌باشد و تعداد و اندازه کالاها باید با سندی که صاحب آن ها ارائه می ‌کند یکی باشد و تفاوتی نداشته باشد. اگر در گمرک مغایرتی برای کالا های وارداتی به وجود بیاید ضمن دریافت ما به تفاوت کمبود کالا ها با توجه به نظر مدیر گمرک بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد جریمه برای صاحب کالا در نظر گرفته می ‌شود.

 

انواع مغایرت گمرکی

 

برخی از انواع مغایرت گمرکی مانند:

 

کم اظهاری درباره وزن، تعداد، ارزش یا مقدار کالا های وارداتی

 

کم اظهاری در مغایرت گمرکی به زمانی گفته می‌ شود که تعداد واقعی کالا های صادر شده از تعدادی که در اسناد گمرکی وجود دارد کمتر باشد. مثلاً اگر یک شرکت بخواهد کالاهای خود را به وسیله شرکت حمل و نقل زمینی به یک کشور دیگر صادر نماید و در اسناد گمرکی ثبت نماید که 10 تن محصول صادر شده ولی در واقعیت 7 تن باشد این یک نوع کم اظهاری در مغایرت گمرکی می‌ باشد.

برخی از شرکت‌ها برای کاهش هزینه ‌های حمل و نقل زمینی بین المللی و بسته‌ بندی و همچنین کاهش هزینه‌ های گمرکی و مالیاتی این کار را انجام می‌ دهند که در صورت کشف شدن این مغایرت شرکت جریمه خواهد شد.

 

وجود کالا های اضافه به همراه کالا های  ثبت شده

 

کالا هایی که در وسیله نقلیه حمل و نقل موجود است باید مطابق اظهارنامه باشد نه کمتر و نه بیشتر. هنگامی که کالاها نسبت به اسناد ارائه شده کم باشد کم اظهاری پیش آمده و هنگامی که محصولات از اظهارنامه بیشتر باشد هم مغایرت گمرکی به وجود می ‌آید چون تعداد کالا در بین محموله آماده حمل و نقل وجود دارد که در اظهارنامه و مستندات ثبت نشده است.

 

صحیح نبودن تعرفه اظهار شده

 

صحیح نبودن تعرفه در مغایرت گمرکی هنگامی صورت می گیرد  که تعرفه اعلام شده در اسناد گمرکی با تعرفه واقعی مغایرت داشته باشد. مثلاً اگر یک شرکت محصولات خود را صادر کند و در اسناد تعرفه 20 درصد اعلام نماید ولی در واقعیت تعرفه واقعی 3۰ درصد باشد تطابق نداشتن تعرفه‌ها یک نوع مغایرت گمرکی محسوب می‌شود که برخی از شرکت‌ها برای کم کردن هزینه ‌های گمرکی و افزایش سود حاصل از صادرات کالا همچین اقدامی را انجام می ‌دهند.

 

گمرک چگونه متوجه مغایرت گمرکی می شود؟ 

 

سازمان گمرک برای کشف مغایرت گمرکی در حمل و نقل زمینی بین المللی از روش ‌های گوناگونی استفاده می ‌کند که برخی از آن ها مانند:

 

بازرسی کالا

 

بازرسان گمرکی با توجه به شکایات و اطلاعات دریافتی و یا به صورت تصادفی به محل تحویل کالا می‌روند و به بررسی کالاها و اسناد می‌ پردازند و مغایرت گمرکی را کشف می ‌نمایند و بعد اداره گمرک موظف است بر اساس قوانین امور گمرکی با فرد خاطی برخورد نماید.

 

 استفاده از سامانه‌ های الکترونیکی 

 

سازمان گمرک دارای سامانه های الکترونیکی مختلفی است که از آن برای بررسی اسناد و اطلاعات گمرکی و همچنین بررسی تاریخچه وضعیتی گمرکی کالاها استفاده می‌کند.

 

همکاری با دیگر سازمان‌ها

 

سازمان گمرک با دیگر سازمان ‌های دولتی همکاری می ‌نماید تا در صورت کشف مغایرت گمرکی موثرتر باشد مثلاً سازمان گمرکی برای افزایش دقت کار و همچنین کم کردن مغایرت‌ های گمرکی با سازمان بنادر فرودگاه‌ ها وزارت راه و راهنمایی و رانندگی همکاری می ‌نماید.

در صورت کشف مغایرت گمرکی سازمان باید با توجه به قوانین امور گمرکی شرکتی را که این مغایرت را انجام داده جریمه نماید مقدار جریمه با توجه به نوع مغایرت و حجم آن مشخص می ‌شود.

اصطلاحات اینکوترمز

اصطلاحات اینکوترمز

برای کاهش مغایرت گمرکی چه باید کرد؟

 

برای کاهش و یا نبود مغایرت گمرکی شرکت‌ های صادراتی و وارداتی می ‌توانند از راهکارهای زیر استفاده نماید:

 

رعایت کردن قوانین ترخیص کالا از گمرک

شرکت‌ها باید قوانین و مقررات گمرکی را رعایت نماید و اسناد و مدارک را به دقت تهیه و ارائه کنند و مدارک دریافتی را باید از شرکت فروشنده به دقت بررسی و تایید نمایند.

 

دریافت مشاوره گمرکی

شرکت‌ ها می‌ توانند از خدمات مشاوره گمرکی به منظور آشنایی با قوانین و مقررات استفاده کنند.

 

استفاده از سامانه های الکترونیکی

شرکت‌ها با استفاده از سامانه‌ های الکترونیکی می‌ توانند تا فرایند واردات و صادرات را انجام دهند و خطای انسانی را کاهش دهند در این سامانه به دقت و طبق اسناد، وزن و نوع و دیگر ویژگی ‌های محصول مورد بررسی قرار می ‌گیرند.

امور مشتریان پرشین تجارت دوان شرکت پرشین تجارت دوان

 

در این مقاله سعی بر این شد که توضیحات کاملی در مورد مغایرت گمرکی و انواع آن در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که گفته شد کم اظهاری و بیش اظهاری از سری مشکلات رایج در گمرک است که یک نوع مغایرت گمرکی به حساب می آید و برخی از تجار به دلیل نداشتن آشنایی با این مراحل چنین مشکلاتی را به وجود می آورند.

انجام پروسه ترخیص نیازمند تجربه و مهارت است تا بتوانند مراحل را به درستی انجام دهید از این رو به شما پیشنهاد می کنیم که برای انجام مراحل واردات و ترخیص کالاهای خود با تیم پرشین تجارت دوان تماس بگیرید و مراحل واردات و ترخیص کالاهای خود را به آن ها بسپارید تا از مشکلاتی مانند مغایرت گمرکی جلوگیری شود. چون همانطور که گفته شد گمرک در صورت وجود مغایرت های گمرکی فرد خاطی را جریمه سنگینی خواهد کرد.

به این نوشته امتیاز دهید
Rate this post
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1403-4-13
0 41

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

شماره تلفن: 02142326

واتساپ- ایتا- تلگرام 09018317558


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "
021-42326 ارتباط از واتساپ