واردات حبوبات
واردات حبوبات
واتساپ: 09018317541 02142326

واردات حبوبات

واردات حبوبات از گمرک

حبوبات یکی از مهم‌ترین محصولات مصرفی است که در تمامی کشورها مصرف می‌شود. رژیم غذایی ما ایرانیان نیز به نحوی است که مصرف حبوبات در خانواده‌ها بالا است. این موضوع سبب شده تا در بازار تقاضا برای عرضه حبوبات افزایش یابد. هر چند کشاورزی در ایران پیشرفت قابل توجهی داشته اما باز هم کشش بازار برای تزریق حبوبات به آن بالا است.

این موضوع سبب شده تا افراد بسیاری به واردات جبوبات به عنوان یک شغل و تعمین نیاز کشور روی بیاورند. از جمله پرطرفدارترین حبوبات می‌توان نخود، لپه، عدس، ماش و … را نام برد. نکته مهم دیگری که در این خصوص حائز اهمیت است استفاده از حبوبات برای تغذیه دام‌ها علاوه بر مصرف انسانی آن است. این موضوع سبب شده تا سود حاصل از واردات حبوبات چندین برابر گردد. برای اینکه بتوانید فعالیت خود را در راستای واردات حبوبات و ترخیص ماشین آلات بسته بندی حبوبات آغاز کنید باید با قوانین، شرایط، راهکارها و هر آنچیز دیگر که در این زمینه نیاز است آشنا شوید.

واردات_حبوبات

ترخیص حبوبات از گمرک

همان طور که گفته شد حبوبات یکی از پرمصرف‌ترین کالاها در کشور ما محسوب می‌شود. این موضوع سبب شده تا واردات حبوبات حرف اول را بین دیگر کالاهای وارداتی بزند. امروزه آمارهای به دست آمده حاکی از آن هستند که حدود ۷۰ درصد از حبوبات موجود در بازار داخلی به حبوبات وارداتی تعلق دارند.

بنابراین با نوساناتی که در قیمت ارز رخ می‌دهد شامل بالا و پایین شدن قیمت حبوبات در بازار داخلی هستیم. موضوع مهمی که در مورد واردات حبوبات باید در نظر گرفته شود این است که واردکننده‌ها باید مجوز واردات حبوبات را دریافت کنند. بعد از آن نوبت به ثبت سفارش از کشور خارجی با دقت بالا و به صورت کاملا اصولی می‌رسد. پس از اینکه شما خرید خود را از کشور خارجی انجام داده و سفارش خود را با موفقیت ثبت کردید باید هماهنگی‌های لازم در مورد حمل و نقل آن صورت بگیرد.

حمل و نقل حبوبات وارداتی بسته به کشور مبدا می‌تواند از طریق‌های مختلفی انجام شود. در نتیجه هزینه واردات نیز متغیر خواهد بود. روش‌های حمل و نقل شامل زمینی، هوایی و دریایی می‌باشد. در برخی موارد نیاز است که از روش‌های ترکیبی برای رساندن حبوبات خریداری شده از یک کشور دیگر به گمرکات استفاده کرد. از آنجایی که واردات حبوبات اهمیت بالایی را دارد طی کردن هر کدام از این پروسه‌ها نیاز به تجربه بالا دارد. برای این منظور کسانی که قصد وارد کردن حبوبات برای اولین بار را دارند می‌توانند از کارشناسان خبره و کاربلد کمک بگیرند. آسان‌ترین، سریع‌ترین و اقتصادی‌ترین روش پیدا کردن شرکت بازرگانی معتبر و شناخته شده در حوزه واردات حبوبات است.

 

مهم‌ترین کشورها در واردات حبوبات

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در واردات حبوبات باید به آن توجه داشت، انتخاب کشوری مناسب برای این منظور است. در قدم اول کیفیت حبوبات‌ها در واردات اهمیت دارند. در قدم بعدی فاصله کشور واردکننده از ایران است که در هزینه و زمان شما تاثیرگذار خواهند بود. نکته مهمی که در این باره نباید نادیده گرفته شود این است که هر کشوری برای قلم خاصی از حبوبات می‌تواند خوب باشد. به عنوان مثال اگر قصد واردات عدس را دارید، کشورهایی نظیر کانادا، هند و استرالیا بهترین گزینه برای شما خواهند بود. از طرفی دیگر اگر به فکر واردات لوبیا هستید کشورهای ترکمنستان، ازبکستان و قیرقیزستان را پیشنهاد می‌دهیم. همچنین برای این منظور کشورهای همسایه شمالی می‌توانند گزینه مناسبی به حساب آیند.

برای واردات نخود و لپه اغلب واردکننده‌ها کشورهای اتیوپی، تانزانیا و استرالیا را ترجیح می دهند. حال سوالی که ایجاد می شود این است که اگر قصد واردات حبوبات از کشورهایی مثل آمریکا را داشته باشیم که متوجه تحریم هستند چه باید کرد؟ برای چنین موقعیت‌هایی واردات غیر مستقیم توصیه می‌شود.

واردات غیر مستقیم به صورت دو مرحله‌ای بوده و واردکننده باید دوباره از کشور واسطه برای واردکردن حبوبات خود کمک بگیرد. این روش در واردات حبوبات چندان مرسوم نیست. زیرا هزینه نهایی حبوبات در بازار داخلی افزایش می‌یابد و صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

 

نکات کلیدی در واردات حبوبات

 

برای اینکه بتوانید بهترین واردات را در حوزه حبوبات داشته باشید باید یک سری نکات مهم و ضروری را در نظر بگیرید. از جمله مهم‌ترین نکات کلیدی در مورد واردات حبوبات عبارتند از:

 

توجه به کیفیت حبوبات

 

همواره برای موفقیت در حوزه فروش و بازاریابی باید کیفیت حبوبات را در الویت اول خود قرار دهید. توجه داشته باشید که تقاضای بازار همواره بر روی اجناس باکیفیت است. به خصوص اینکه اگر در حوزه مواد خوراکی وارد شده‌اید این موضوع اهمیت خیلی بیشتری را پیدا می‌کند.

 

بسته بندی شیک

 

از آنجایی که امروزه رقابت در بازار افزایش یافته، فروشنده‌ای موفق می‌شود که علاوه بر کیفیت به ظاهر بسته‌های خود نیز اهمیت دهد. برای این منظور حتما به دنبال خرید از شرکتی باشید که حبوبات خود را در بسته بندی شیکی ارائه می‌دهند.

 

 

اخذ گواهینامه از سازمان غذا و دارو کشور

 

از آنجایی که حبوبات در دسته اقلام خوراکی قرار دارند حساسیت بر روی واردات آن‌ها بالا است. به این معنا که واردکننده‌ها باید گواهینامه مربوطه را از سازمان غذا و دارو کشور دریافت کرده و بر روی بسته‌های حبوبات درج کنند. علاوه بر آن درج کردن اطلاعات دیگر از قبیل سلامت و بهداشت، اطلاعات غذایی و …. را بر روی بسته‌ها درج کنید.

 

ارزیابی شرایط بازار داخلی

 

قبل از اینکه به واردات حبوبات اقدام کنید حتما شرایط بازار داخلی را در خصوص تقاضا ارزیابی کنید. به عنوان مثال تحقیق کنید که آیا در دوره‌ای که قصد واردات را دارید احتیاج بازار به کدام دسته از حبوبات بالا است. با این کار می‌توانید به موفقیت و سود بالایی در نتیجه این کار دست یابید.

 

دریافت مجوزهای ضروری

 

بحث مهمی که در واردات حبوبات وجود دارد مربوط به مجوزهای ضروری برای اقدام به ترخیص است. مجوز از ساطمان بهداشت و درمان، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست از جمله ضروری ترین آن‌ها می‌باشد.

بعد از اینکه کارهای مربوط به واردات و حمل و نقل حبوبات انجام شد، نوبت به ترخیص آن از گمرکات کشور می‌رسد. برای اینکه در ترخیص واردات حبوبات با هیچ مشکلی روبرو نشوید باید تمامی مدارک مورد نیاز را در دست داشته باشید. اصلی‌ترین مدارک در ترخیص حبوبات از گمرک عبارتند از:

 • اصل و کپی مدارک شناسایی وارد کننده و ترخیص کار
 • کارت بازرگانی وارد کننده
 • برگه ترخیصیه
 • گواهی از کشور صادرکننده حبوبات
 • پیش فاکتور و فاکتور اصلی خرید حبوبات
 • ثبت سفارش واردات حبوبات
 • بارنامه

پس از در دست داشتن این مدارک باید برای دریافت اظهارنامه برای دریافت اظهارنامه واردات حبوبات اقدام گردد. اظهارنامه از دو فرم شماره ۱۱۱ و ۱۲۱ تشکیل می‌شود که باید توسط واردکننده به دقت پر شود. در صورتی که اظهارنامه بدون هیچ ایراد و نقصی باشد مراحل واردات و ترخیص با سرعت بسیار بالایی انجام خواهد شد. برای اینکه در هیچ مرحله‌ای از کار دچار مشکل نشوید توصیه می‌کنیم از شرکت واردات فعال در این زمینه کمک بگیرید. همچنین سپردن کار به یک ترخیص کار ماهر تا حد زیادی شما را در این امر کمک خواهد کرد. گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان به عنوان ترخیص کار رسمی گمرک ایران پاسخگوی سوالات شما می باشد.

حبوبات

کد تعرفه ترخیص و واردات حبوبات

کد تعرفه برای ترخیص حبوبات ضروری است. چرا که کد تعرفه به نوعی هویت حبوباتی که قصد وارد کردن آن را دارید را مشخص می‌کند. در زیر کد تعرفه چند مورد از پرطرفدارترین انواع حبوبات را در حوزه واردات گردآوری کرده‌ایم:

 • کد تعرفه برای واردات گندم، ۱۰۰۱
 •  تعرفه گمرکی برای واردات نخود، لوبیا، عدس و لپه، ۰۷۱۳
 •  واردات ذرت، ۱۰۰۵۹۰۱۰ البته کد تعرفه برای ذرت یخ زده ۰۷۱۰۴۰ می‌باشد.
 •  تعرفه گمرکی برای واردات گندم دام، ۱۰۰۱۱۹۱۰
 • کد تعرفه برای واردات جو، ۱۰۰۳۹۰۰۰

برای واردات گندم دامی حق ورودی گمرک ۴درصدی لحاظ شده است و مالیات ارزش افزوده شامل آن نمی‌شود. همچنین برای واردات جو حق ورودی ۸ درصد بوده و مالیات آن بسته به شرایط متغیر خواهد بود. برای نخود و عدس حق ورودی ۵ درصدی و مالیات ۹ درصدی لحاظ شده است. برای اطلاع از حق ورودی و مالیات مربوط به دیگر انواع حبوبات می‌توانید با شرکت‌های واردکننده حبوبات مشورت کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1400-10-21
0 441

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

تجارت امن و پایدار با گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان

42326 021


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "
021-42326 ارتباط از واتساپ

ثبت سفارش ، مجوز صمت و ترخیص تخصصی از گمرکات