پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا 42326-021
واردات کالا
واردات کالا
واتساپ: 09018317541 02142326

واردات کالا

ترخیص-کالا-از-گمرک
ترخیص-کالا-از-گمرک

واردات کالا چیست؟ برای واردات کالا از گمرک چه باید کرد؟

معمولاً سیاست گذاران تجاری نیازهای کشور را هر ساله مشخص می سازند و با استفاده از اتخاذ برخی سیاست ها از جمله تعرفه گذاری، نیازهای وارداتی کشور را مشخص می سازند. با ما همراه باشید تا با واردات کالا از گمرک آشنا شویم.

یک واردکننده کالا باید با بسیاری از امور از قبیل تجارت و بانکداری بین الملل، حمل و نقل بین الملی، ترخیص کالا و کلیه امور گمرکی، نحوه تخصیص ارز و بسیاری از موارد دیگر آشنایی کامل داشته باشند.

واردات کالا از گمرک یک فعالیت تجاری بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد که از گذشته برای رفع نیازهای جامعه انجام شده است. در واقع همانطور که می‌دانید تولید برخی از کالاها به دلیل کمبود امکانات و یا تنوع موقعیت جغرافیایی کشورها نمی‌تواند به راحتی انجام شود و به همین دلیل برای تولید این دسته از کالاهای خاص باید هزینه‌های سنگینی پرداخت شود.

بنابراین دولت‌ها در تلاش هستند تا شرایط مناسب برای فرآیند واردات برای رفع نیازهای جامعه را فراهم کنند.

واردات کالا در وهله اول به عنوان امری مهم و حیاتی در رفع نیازهای یک جامعه شناخته می‌شود. اگر دولت‌ها به این فعالیت مهم اقتصادی توجه نکنند، ممکن است در آینده نزدیک با مشکلات بزرگی مواجه شوند، بنابراین می‌توان گفت توجه به این فعالیت اقتصادی در توسعه یک کشور مهم و حیاتی است.  گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان با بهره مندی از کارشناسانی مجرب و حازق پاسخگو سوالات شما در زمینه واردات و ترخیص ماشین آلات صنعتی از گمرک و … هستند.

واردات_کالا

واردات_کالا

در این مقاله در مورد  واردات کالا از گمرک و فرآیند ترخیص کالا صحبت خواهیم کرد. پس، با ما همراه باشید.

 

 

واردات کالا از گمرک

واردات کالا از گمرک

 

قوانین واردات کالا

 

برای تجارت و امور بازرگانی نیازمند کسب اطلاع از قوانین داریم. خصوصاً اینکه قوانین و مقررات این حوزه با توجه به نیازهای روز و اتفاق های مختلف بروز رسانی می شود.

برخی از این قوانین جز قوانین پایه می باشد و بخش دیگر جز آیین نامه ها و بخشنامه های اجرایی محسوب می شوند. اطلاع از قوانین کمک زیادی به آشنایی با واردات کالا می کند. یک واردکننده باید نسبت به دو دسته قوانین بالا آشنایی داشته باشد.

بیشتر بدانیم

آنچه که باید در مورد واردات از چین بدانیم

در ادامه به مهم‌ترین قوانین واردات کالا اشاره می‌کنیم:

 

 • قانون مقررات صادرات و واردات کالا :

 

قانون مقررات صادرات واردات کالا یکی از اصلی‌ترین قوانین پایه‌ای مربوط به تجارت بوده که در سال 1372 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

مطالعه این قانون برای تمام فعالان حوزه تجارت الزامی بوده که شامل 24 ماده مختلف است. این قوانین به بیان کلیات و خط‌ قرمزهای کلی پرداخته است.

 

 • آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات کالا :

 

این آیین‌نامه ( قانون مقررات صادرات واردات) در راستای قانون فوق و در سال 1373 توسط هیئت وزیران به تصویب رسیده است. آیین‌نامه مذکور در 46 ماده تنظیم شده و دارای نکات اجرایی مختلفی در خصوص مراحل واردات کالا یا صادرات آن می باشد.

 

 • قانون و آیین‌نامه امور گمرکی:

 

قانون امور گمرکی نیز در سال 1390 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده که حاوی نکات ارزشمندی در خصوص ترخیص کالا و فرآیندهای گمرکی است.

 

 • کتاب مقررات صادرات و واردت کالا :

 

این کتاب حاوی نکات اجرایی بسیار زیادی در خصوص واردات و صادرات کالاهای مختلف و تعرفه‌های مرتبط با آنها می باشد. این کتاب  هر سال بروزرسانی شده و توسط سازمان توسعه تجارت منتشر می‌شود.

 

 • بخشنامه‌های اجرایی:

 

بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی جزء مهم‌ترین قوانین واردات کالا محسوب می‌شوند که شما را با جزئی‌ترین و بروزترین مقررات این حوزه آشنا می‌کند. برای اطلاع از این بخشنامه‌ها باید به صورت روزانه اخبار و اطلاعات مربوط به تجارت و واردات کالا های مختلف را بررسی کنید.

 

ارتباط بین واردات کالا و کسری تجارت چیست؟

 

زمانی که کشوری بیش از حد صادراتی که دارد، بخواهد کالاهایی را وارد کند در واقع در مرحله کسری تجارت قرار گرفته است؛ اما اگر کمتر از مقدار صادراتی که دارد، در داخل کشور محصول تولید کند در واقع با وضعیت “مازاد تجاری” روبرو شده است. زمانی که یک کشور کسری تجاری داشته باشد، بایستی از کشورهای دیگر وام بگیرد تا بتواند هزینه واردات اضافی خود را بپردازد.  در واقع یک کشور بایستی در یک مقطع تبدیل به یک اقتصاد بالغ شود و این اقتصاد بالغ نیز به صادر کننده ای خالص تبدیل شود.

 

دلایل مازاد تجاری

 

در چنین نقطه ای است که مازاد تجاری بیش از کسری تجاری است و می تواند مشکلات را حل و فصل نماید. اگر بخواهیم این موضوع را با ذکر جزئیات بیان کنیم می توانیم به دلایل زیر اشاره نماییم:

 • صادرات همراه با تولید ناخالص داخلی سبب افزایش تولید اقتصادی می شود. شغل ایجاد می شود و دستمزدها نیز بالاتر می روند.
 • کشورهایی که میزان واردات زیادی دارند، بهتر است ذخایر ارزی خود را افزایش دهند. این روش تنها روشی است که آن ها می توانند از طریق آن هزینه محصولات وارداتی خود را بپردازند. مسلما با این کار نه تنها ارزش پول داخلی بلکه میزان تورم و نرخ بهره نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
 • شرکت های داخلی یک کشور بایستی توان مقابله و رقابت را با شرکت های خارجی که محصولات و کالاهای مشابهی را تولید می کنند، داشته باشند.
  در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا حدود 30.7 میلیون کسب و کار و تجارت کوچک وجود دارد که 47.3 درصد از نیروی کار را به خود اختصاص داده است.
 • و مورد آخر آن که صادرات می تواند به شرکت های داخلی کمک کند تا با دیگر شرکت ها رقابت نمایند. آن ها در این بین یاد می گیرند که انواع کالاها و خدمات مورد نیاز که مردم دنیا در دیگر کشورها نیاز دارند را تولید نمایند.

 

واردات_کالا_با_پرشین_تجارت_دوان

واردات_کالا_با_پرشین_تجارت_دوان

 

مزیت های واردات کالا از گمرک

مسلما واردات نیز در صورتی که به اندازه باشد می تواند مزیت های فراوانی را با خود به همراه بیاورد. در این قسمت به برخی از این مزیت ها اشاره خواهیم کرد.

افزایش حاشیه سود

یکی از دلایل کلیدی که شرکت ها در سرتاسر دنیا واردات کالا را انتخاب می کنند، افزایش میزان حاشیه سودشان است. مالیات های بالا، دستمزدهای پایین و هزینه مواد اولیه در برخی از کشورها، واردات محصولات را از کشورهای ارزان تر تقویت می کند. گاهی اوقات ممکن است حتی قیمت کالای وارد شده 50 درصد همان محصول در کشور باشد. به طور مثال کاکائویی که از غنا وارد می شود بسیار ارزان قیمت تر از کاکائویی است که از آمریکا وارد می شود، زیرا این ماده در کشور غنا بسیار بیشتر از آمریکا وجود دارد و کشت می شود.

کیفیت بهتر

گاهی اوقات ممکن است در حال خرید و فروش کالایی باشید که بومی منطقه شما نیست. در چنین موردی بهتر است به واردات روی بیاورید، زیرا به احتمال زیاد محصولی با کیفیت تر را پیدا خواهید کرد.

افزایش تجارت و کمک دولت

در بسیاری از کشورها، در داد و ستد و تجارت ها، دولت نیز نقش دارد. با چنین شرایطی نه تنها خطر تجارت به حداقل می رسد ، بلکه در برخی از موارد دولت حمایت های بیشتری از جمله کاهش مالیات، کمک به گمرک و…را برای وارد کنندگان کالا فراهم می کند. در چنین مواردی توسعه روابط با صادر کنندگان خارجی برای شرکت ها می تواند بسیار سودمند باشد.

افزایش امنیت تجارت

در بسیاری از کشورها همان طور که گفته شد دولت ها در داد و ستدها نقش پر رنگی دارند. در این بین معمولا وارد کنندگان که با شرکت های خارجی در تماس هستند، نیاز دارند تا امنیت پول و کالاهای خود را تامین کنند. معمولا در چنین کشورهایی دولت تدابیر خاص و ویژه ای را برای تامین امنیت مالی وارد کنندگان در نظر گرفته است. در صورتی که تحت این قوانین عمل کنید، مطمئن باشید که سرمایه تان حفظ خواهد شد.

روش های افزایش مزیت های واردات کالا از گمرک

تا این جا چهار مورد از مهم ترین مزیت های واردات در هر کشوری را بیان کردیم. اما با چه راه هایی می توانیم این مزیت ها را افزایش دهیم و میزان آن ها را بالاتر ببریم؟ در ادامه چند مورد مهم که می توانند در این بین تاثیرگذار باشند را برایتان عنوان کرده ایم:

تجزیه و تحلیل زنجیره تأمین

همواره اتحادها شکل می گیرند، تحریم های تجاری لغو می شوند و کشورهای مختلف راه و روش های گوناگونی را برای تجارت با هم اتخاذ می کنند. در این بین شما به عنوان یک بازرگان و به خصوص یک وارد کننده کالا باید هر از چند گاهی زمانی را به بررسی زنجیره تامین خود اختصاص دهید. توافق نامه های تجاری مطلوب و جدید را بررسی کنید که طی آن ها می توانید مالیات کمتری بدهید و یا حداقل مالیات ندهید. همچنین باید به دنبال راه هایی برای کاهش هزینه ها از طریق روش های سفارش و حمل و نقل کارآمد باشید.

به دست آوردن ارزیابی ریسک شخص ثالث

برای ارزیابی میزان ریسک واردات کالا و صادرات کالا بهتر است از یک مشاور و یا راهنما استفاده کنید. وجود این مشاور باعث می شود که مقابله با تهدیدهای مالی بسیار آسان تر شود. در بهترین حالت این است که مشاور می تواند به شما پیش از بروز خطر و خسارت های احتمالی هشدار دهد و یا راهکارهایی را برای خسارت کمتر به شما نشان دهد. گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان با عقبه درخشان خود به عنوان ترخیص کار رسمی گمرک آمادگی پاسخگویی به سوالات شما تجار محترم را دارد.  02142326

پیوستن به انجمن تجارت محلی

زمانی که به یک سازمان تجاری محلی چه در کشور مبدا و چه در کشور مقصد می پیوندید، می توانید با توجه به اخبار مربوط به حوزه کاری که دارید، مزیت های واردات بیشتری را مطابق با خبرها و تغییرات جدید برای خود کسب کنید. البته این کار می تواند سبب جذب سرمایه گذاران جدید و همچنین کسب اعتماد و اعتبار در بین دیگران نیز شود..

تعیین هدف

یکی از بهترین راهکارها آن است که برای خودتان هدف تعیین کنید. تعیین کردن هدف می تواند سبب شود تا از آشفتگی و سردرگمی نجات یابید. گاهی اوقات این هدف می تواند کاهش هزینه مالیات واردات، افزایش حجم واردات و…باشد.

واردات

واردات

 

واردات کالا و مراحل آن

به سه صورت انجام می‌شود:

 

واردات کالا به صورت زمینی، هوایی یا دریایی برای ایران انجام می‌شوند. این مدل واردات شامل کالاهایی می‌شود که شرکت‌های سازنده آن مشمول تحریم نیستند و می‌توانند کالا را مستقیما به ایران ارسال کنند.

به دلیل تحریم‌های ایران کالاها نمی‌توانند مستقیما وارد ایران شوند. کشورهای اروپایی، برخی از شرکت‌های چینی، شرکت‌های کره‌ای و… شامل این شرکت‌ها می‌شود.

 

تقاضای مشتری در واردات کالا از گمرک

 

با توجه به شرایط تحریم، برخی افراد قادر به خرید کالای خود از کشورهای دیگر برای واردات کالا نیستند. این مشتریان نیز به دو گروه تقسیم می‌شوند.

گروه اول محصول خود را می‌شناسند و هم نوع برندی که در دست دارند و نمی‌توانند آن را خریداری کرده و وارد ایران کنند.

در گروه دوم کسانی هستند که فقط نوع کالایی را که قصد وارد به ایران دارند را شناسایی کرده و می‌شناسند و انواع برندها و کشورهای تولید کننده آن کالا را نمی‌شناسند.

برای مثال برای توضیح گروه اول می‌توان به این نکته اشاره کرد که مشتری طبق وقت قبلی به صورت حضوری در دفتر ما حضور خواهد داشت.

 

واردات_ماشین_آلات_و_مواد_اولیه

واردات_ماشین_آلات_و_مواد_اولیه

 

 

 

مراحل واردات کالا
بخش اول مرحله واردات کالا، تجارت و مکاتبات

 

مراحل واردات کالا را به دو دسته تقسیم می کنیم:

قسمت اول شامل تجارت و مکاتبات و قسمت دوم ترخیص کالا می‌باشد.

 

 

این بخش شامل :

 

نامه‌های درخواست قیمت

 

نوشتن حرفه‌ای نامه‌های تجاری به معنای پرورش نامه توسط یک متخصص حرفه‌ای مسلط به زبان انگلیسی و تجارت است.

برای قیمت، بهتر است شخص خریدار این را بداند که به چه کالاهایی و با چه مشخصاتی احتیاج دارد و به فروشنده اعلام کند و درخواست قیمت را اطلاع‌ رسانی کند.

هر کلاس و کاری زبان تخصصی خود را دارد و نویسنده باید تمام تلاش خود را بکند تا از کلمات درست، تخصصی و حرفه‌ای استفاده کند.

 

درخواست کاتالوگ و اطلاعات فروشنده و مشخصات

 

بسیاری از اوقات شرکت‌ها برای ارزیابی طرف مقابل یا کیفیت محصول نیاز به دریافت و بررسی اطلاعات دارند.

چنین اطلاعاتی را می‌توان از کاتالوگ ها، بروشورها و سایر ابزارهای لازم برای بازاریابی و تجزیه و تحلیل محصول و شرکت به دست آورد.

 

قیمت توافقی و دریافت تخفیف

 

طبیعی است که خریدار به دنبال کاهش قیمت و فروشنده به دنبال افزایش قیمت باشد. قبل از تعیین کیفیت و مشخصات دقیق محصول نباید در مورد چانه زنی قیمت صحبت کرد. در این گونه نامه‌ها بهتر است درخواست تخفیف همراه با دلیل و استدلال و تحلیل برای واردات کالا باشد.

 

سفارش نهایی

 

پس از بررسی خریدار و نهایی شدن شرایط اولیه معامله، فروشنده پیش فاکتور صادر می‌کند و به احتمال زیاد قرارداد فروش بین طرفین منعقد خواهد شد.

 

دریافت پروفورم

 

شرایط زیر باید در Performa مشخص شود:

 

 • شماره و تاریخ صدور شرکت و تاریخ اعتبار آن
 • نام کامل و آدرس فروشنده
 • نام کامل و آدرس خریدار
 • موضوع و مشخصات کامل کالا با ذکر کیفیت، کمیت، ابعاد، وزن خالص و ناخالص و همچنین ذکر شماره تعرفه گمرکی.
 • مبلغ پرفرما با ذکر نوع ارز به تفکیک قیمت واحد، هزینه بسته‌بندی و هزینه ارسال
 • نحوه تفکیک وظایف و مسئولیت‌ها بین خریدار و فروشنده طبق قوانین اینکوترمز
 • مبدا و مقصد نهایی کالا به عنوان بنادر یا محل بارگیری و تخلیه
 • وسایل حمل و نقل کالا
 • نحوه پرداخت هزینه کالا
 • کشور سازنده کشور مبدا

 

خدمات گمرکی

 

واردات کالا از گمرک

 

اختلاف نظر در مورد واردات کالا

 

اقتصاددانان و تحلیل‌گران سیاست در مورد تاثیرات مثبت و منفی واردات اختلاف نظر دارند. برخی از منتقدان استدلال می‌کنند که اتکای مداوم به واردات به معنای کاهش تقاضا برای محصولاتی است که در داخل تولید می‌شود و بنابراین می‌تواند کارآفرینی و توسعه مشاغل تجاری را دچار مشکل کند. طرفداران می‌گویند واردات با ارائه کالاهای انتخابی بیشتر و کالاهای ارزان‌تر کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد. در دسترس بودن این کالاهای ارزان‌تر نیز از تورم گسترده جلوگیری می‌کند.

اخذ کارت بازرگانی

کارت بازرگانی اولین گام از مراحل واردات و صادرات کالا به شمار می‌رود. بنابراین تجار تازه‌‌کار نیاز است قبل از هر اقدامی برای گرفتن این کارت اقدام کنند.

در غیر این صورت نمی‌توانند اقدام به تجارت کنند. البته داشتن این کارت مزایای دیگری غیر از انجام صادرات و واردات نیز دارد.

انتخاب حوزه فعالیت 

بعد از اخذ کارت بازرگانی نوبت آن است که زمینه و حوزه‌ فعالیت خود در واردات کالا را مشخص کنید. زمینه و حوزه فعالیت می‌تواند به چند صورت انتخاب شود.

برخی تمایل دارند تا با یک کشور خاص فعالیت داشته باشند. ممکن است برخی از افراد با یک کشور آشنایی خوبی داشته باشند یا بنا به هر دلیل تمایل داشته باشند که صرفا با آن کشور کار کنند.

این دسته از افراد معمولا به علت ارتباطاتی که در آن کشور دارند، اقدام به واردات انواع مختلف کالا از آنجا می‌کنند.

 انتخاب کشور و کالای وارداتی

بعد از طی کردن مراحل فوق، اکنون نوبت آن است که با مشتریان مختلف در کشور یا کشورهای مختلف وارد مذاکره شوید. برای این کار نیاز به تسلط به زبان کشور مورد نظر و تا حدودی آشنایی به قوانین و مقررات تجاری آن کشور دارید.

 

ثبت سفارش بازرگانی و اخذ مجوزها در واردات کالا

 

اولویت ها در اخذ مجوز کالا

 

در این روند، اولین کاری که میکنیم این است که ممنوع بودن و یا آزاد بودن کالای مورد نظر را چک کنیم. برای این کار  می توانیم در سایت ntsw.ir  استعلام کالای مورد نظر را با استفاده از تعرفه آن به دست آوریم. تعرفه یک کالا با در نظر گرفتن سیاست های وزارت معدن و تجارت و همچنین صنعت به چهار بخش تقسیم شده است.

 

 • بخش اول این تعرفه کالا های اساسی را در بر دارد که به آنها ارز دولتی تعلق می گیرد.

 

 • در بخش دوم کالاهایی قرار دارند که ارز دولتی به آنها تعلق خواهد گرفت و فقط به وسیله ارز به دست آمده از صادرات یا حواله نیمایی انجام می شود و ورود این کالا ها در صورتی که در داخل کشور کالای مشابه آن وجود نداشته باشد، آزاد است.

 

 • بخش سوم کالاهایی را شامل می شود که وارد کردن آن ها در حالی که مشابه داخلی نیز نداشته باشند تنها با ارز به دست آمده از صادرات امکان پذیر هستند.

 

 • بخش آخر نیز کالاهایی را شامل می شود که ورود آن ها با در نظر گرفتن سیاست های مربوطه و بعد از بررسی ممنوعیت ها، وارد مرحلهثبت سفارش کالا می شویم.

 

مراحل اخذ مجوز واردات کالا از گمرک

 

برای واردات کالا اگر آن کالا برای وارادات ممنوعیت نداشته باشد ، قابل بررسی است.

در مرحله اول پروفرم آن کالا را در سایت ntsw.ir ثبت می کنیم و با در نظر گرفتن:

 • ارزش خریدی آن کالا
 • تعداد کالا و وزن آن در پیش فاکتور

اطلاعات لازم را ثبت کرده و سپس برای کارشناس مربوطه ارسال می کنیم.

با در نظر گرفتن کد تعرفه ی کالای مورد نظر، مجوز های وزارت صنایع که مورد نیاز است در سایت برای شما فعال می شود. بعد از بررسی های انجام شده به وسیله کارشناس، در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد پرونده شما تأیید می شود. در آخر پس از گذراندن مراحل واردات کالا و دریافت مجوز و تأیید شدن پرونده توسط کارشناس به مرحله پرداخت کارمزد و پس از آن صادر شدن شماره مجوز خواهیم رسید. در مرحله ی پرداخت کارمزد طبق یک فرمول خاص، فیش بازرگانی با در نظر گرفتن ارزش کالا محاسبه می شود و شما باید آن فیش را واریز کرده و سپس شماره مجوز هشت رقمی شما صادر می شود.

 

مجوزها که در واحد ثبت سفارش پرشین تجارت قابلیت اخذ دارد، عبارتند از:

 • بهداشت
 • تجهیزات پزشکی
 • محیط زیست
 • وزارت دفاع
 • قرنطینه
 • ماشین سازی وتجهیزات
 • برق والکترونیک
 • ارتباط رادیویی
 • وزارت صنعت و معدن
 • صنایع غیرفلزی
 • نیرو محرکه
 • بهین یاب

 

خدمات بانکی و ترخیص در واردات کالا از گمرک

 

امور بانکی

 

یکی از مهمترین تصمیم هایی که بایستی در یک معامله تجاري اتخاذ گردد این است که وجه کالا/خدمت به چه روشی پرداخت گردد. بدیهی است در مذاکره براي انتخاب یکی از روش هاي پرداخت، هریک از طرفین تمایل دارد حاشیه اطمینان بیشتري را براي خود حفظ نماید. این اصطکاك منافع موجب بوجود آمدن مشکلاتی در فرآیند مذاکرات اولیه می گردد.

در انتخاب یک روش پرداخت مناسب موارد ذیل بایستی مدنظر باشد:

 • وضعیت اعتباري و تجاري خریدار/واردکننده
 • وضعیت اعتباري صادرکننده و قابلیت او براي تهیه کالا
 • توجه به شرایط رقابتی ازسوي خریدار و فروشنده
 • ماهیت کالا و خدمت موضوع قرارداد تجاري
 • مبلغ قرارداد
 • مقررات و محدودیت هاي ارزي، مقررات گمرکی و شرایط سیاسی و اقتصادي کشور خریدار و فروشنده

 

روش های پرداخت به 2 گروه کلی تقسیم می شوند:

 

 • روش هایی که ریسک فروشنده بالاست:

الف) حساب باز Trade Account Open

ب) برات ساده Draft Clean

ج) برات وصولی Collection Documentary

 

 • روش هایی که ریسک خریدار بالاست:

الف) پرداخت نقدي Payment Advance Full

ب) با ضمانت نامه نقدی پرداخت Full Advance Payment By Letter of Guarantee

ج) اعتبار اسنادي Credit Documentary

 

import

import

بخش دوم مرحله واردات کالا، ترخیص کالا

 

 واردات کالا از گمرک ایران

 

در بدو ورود کالا به گمرک، مراحل ترخیص کالا آغاز می‌شود. اولین مرحله در ترخیص کالا مربوط به تکمیل اظهارنامه  واردات و ثبت اطلاعات در سیستم گمرک کشور است. هم اکنون با مجهز شدن اغلب گمرکات کشور به سامانهEPL ، مرحله اول از طریق این سامانه گمرکی به صورت آنلاین انجام می‌شود. بنابراین دیگر نیازی به انجام امور اظهار کالا به صورت حضوری نیست.

 

اسناد لازم برای اظهار کالا جهت واردات قطعی

 

اسناد لازم برای اظهار کالا جهت واردات قطعی، باید توسط مالک کالا و یا نماینده وی تهیه شود عبارتند از:

 • اظهارنامه واردات قطعی، پیش‌نویس و ثبت در سیستم EPL گمرک
 • کپی کارت بازرگانی معتبر، مرتبه اول اصل کارت جهت کدینگ
 • قبض انبار، هنگامی که کالا به انباردار گمرک تحویل داده می‌شود، برای صاحب کالا به عنوان رسید محموله صادر خواهد شد.
 • بارنامه
 • ترخیص کالا
 • گواهی مبدأ
 • فاکتور یا سیاهه خرید
 • اعلامیه تأمین ارز یا نامه برات، در صورتی که روش پرداخت اعتبار اسنادی یا برات باشد.
 • پروفورما یا پیش فاکتور
 • مجوز ثبت سفارش
 • بیمه نامه گمرکی
 • پروانه بهره‌برداری، حسب مورد برای شرکت‌های تولیدی
 • کاتالوگ و بروشور
 • مجوزهای قانونی جهت ترخیص کالا از قبیل گواهی بهداشت، استاندارد، انرژی اتمی، قرنطینه نباتی و سایر موارد
 • وکالتنامه رسمی، کارت حق العمل کاری
 • پروانه صادراتی، در صورتی که واردات در مقابل صادرات انجام شود

 

بررسی و تایید اظهارنامه

 

در پایان این مرحله در صورتی که در سیستم الکترونیکی تمامی قسمت‌ها را به درستی پر کرده باشید؛ و هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، نرم‌افزار به شما یک شماره سریال و یک شماره عطف خواهد داد. شما هم اکنون می‌توانید از این اطلاعات پرینت گرفته و برای انجام مراحل بعدی نزد خود نگه دارید.

 

مسیرهای گمرکی در واردات کالا از گمرک

انواع مسیرهای گمرکی

 

 1. سبز: اخذ مجوزهای لازم و یا مستقیما ارجاع به صندوق
 2. زرد: بررسی اسناد توسط کارشناس سرویس گمرک، بخش دایره ارزش و سپس ارجاع به صندوق
 3. قرمز: ارزیابی و کنترل کالا به صورت فیزیکی، اخذ مجوزهای لازم، بخش دایره ارزش، بررسی اسناد توسط کارشناس سرویس گمرک و سپس ارجاع به صندوق

 

بررسی مجوز برای کالای درخواستی

 

در این مرحله از ترخیص کالا از گمرک، کارشناسان ما ابتدا ممنوعیت کالای مورد نظر شما را بررسی می کنند، بدین منظور از شما درخواست HS Code کالای خود را به ما بدهید.

 

HS Code چیست؟

 

یک سیستم استاندارد سازی برای طبقه بندی و شناسایی محصولات می باشد.

در ادامه این امکان وجود دارد که شما از HS Code محصول خود اطلاعی نداشته باشید، در اینجا کارشناسان ما شما را راهنمایی می کنند. در نهایت سپس طبق پکینگ لیست ( اطلاعات بار که شامل حجم و وزن کالا می باشد و اینویس ( فاکتور قیمت) که از شما دریافت می شود، روند صدور مجوز آغاز می شود. درنتیجه با توجه به نداشتن ممنوعیت و مجاز بودن واردات آن و قابلیت انجام داشتن آن، شروع به بررسی و اعلام هزینه می کنیم.

 

برآورد هزینه ترخیص کالا

 

در ابتدا ماخذ کالا را حساب می کنید.

ماخذ کالا چیست؟ ماخذ کالا یا حقوق ورودی درصدی از کل ارزش فاکتور می باشد که با توجه به مقدار تعیین شده توسط  وزارت معدن، صنعت و تجارت که در ابتدای هر سال تعیین می شود، محاسبه می شود. ارزش کالا را می توان در سامانه TSC محاسبه کرد. کار این سامانه ارزش گذاری بر روی کالاها می باشد.

به طور کلی در این مرحله مشخص می کنیم که پکینگ مشتری دارای چه هزینه هایی می باشد که یعنی شامل :

 • چقدر هزینه گمرکی شامل آن می شود؟
 • چه مجوزهایی نیاز دارد؟
 • هزینه های جانبی به چه صورت است و شامل چه چیزهایی می باشد؟

پس از بررسی یکایک موارد بالا هزینه نهایی خدمت شما  اعلام می شود.

 

صدور بارنامه  یا BL قبل از ترخیص کالا از گمرک

 

بارنامه چیست؟

 

بارنامه سندی است که بسیار مهم می باشد، بارنامه را نمیتوان به فرد دیگری انتقال داد و نشان دهنده ی مالکیت کالای مورد نظر شما می باشد. در  پروسه ی ترخیص کالا از گمرک پس از تایید مشتری، بارنامه ای توسط شرکت حمل و نقل صادر شده و به دست ما می رسد.

 

صدور قبض انبار در ترخیص کالا

 

قبض انبار چیست؟

 

به قبضی که پس از تخلیه بار و تطبیق آن صادر می شود، قبض انبار می گویند. این قبض شامل اطلاعات زیر می باشد که عبارتند از :

 • نام صاحب کالا
 • نوع کالا
 • بسته بندی
 • تعداد
 • وزن کالا
 • تاریخ تحویل کالا

 

اظهار کالا

 

حال وقت آن رسیده که برای ترخیص کالا از گمرک مجوز کالای مورد نظر را دریافت کنیم.وارد سایت گمرک شده و اظهار نامه ی گمرکی کالای مورد نظرمان را ثبت می کنیم. بعد از ارسال اظهارنامه کد کوتاژ را دریافت می کنیم.

پس از پرداخت مبلغ گمرکی، اظهارنامه ارسال می شود و کارشناس مربوطه در گمرک ایرادات آن را گرفته و به ما اطلاع می دهد آنگاه ما آنرا تصحیح کرده و دوباره میفرستیم. این پروسه تا زمانی ادامه پیدا میکند که تاییدیه مورد نظر کارشناسان گمرک گرفته شود.

 

مرحله نهایی ( بارگیری کالا)

 

بعد از تأییدیه کامل کارشناس گمرک، وارد مرحله ی صدور مجوز بارگیری می شویم. در این مرحله بعد از تأیید سیستمی صدور مجوز بارگیری، با در دست داشتن اصل اسناد به گمرک اجرایی مربوطه به صورت حضوری مراجعه می کنیم.

پس از دریافت مجوز بارگیری، کالا بارگیری شده و به درب خروج گمرک ارسال می شود. در این مرحله بعد از ارزیابی، کارشناس درب خروج مراحل اظهار و مدارک را مجدداً چک کرده و در صورت تأیید رئیس درب خروج اجازه خروج کالا را صادر می کند. ترخیص کالا از گمرک در این مرحله به پایان می رسد.

 

 

تشریفات واردات و ترخیص کالا با گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان

 

 

انجام تشریفات ترخیص کالا های وارداتی و همچنین صدور کالا از کشور براساس قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرائی آن منوط به تنظیم اظهار نامه گمرکی و تسلیم آن به گمرک می‌باشد. اظهار کننده موظف است اسناد لازم را از قبیل سیاهه خرید، گواهی مبدأ، اسناد بانکی و سایر مجوزهای مورد نیاز که مقررات و قوانین مربوطه تعیین نموده است به اظهارنامه منضم نماید.

 • ورود اطلاعات
 • پذیرش اظهار نامه
 • کنترلهای گمرکی
 • پرداخت و ترخیص

 

جهت اطلاعات بیشتر در خصوص واردات کالا با شماره 02142326 و همچنین واتساپ به شماره 09018317541 با ما در ارتباط باشید. تجار عزیز می توانند پروفرم ها و اطلاعات خود را در صفحه اصلی ثبتارش برای ما ارسال نمایند.

آیا شما قادر به واردات کالا هر نوع کالایی می باشید؟

کالاهایی که قادر به دریافت مجوز از سازمان های مربوطه هستند و ممنوعیت واردات ندارند.  مشاوره واردات کالا  02142326

بازرگانان تازه کار چگونه می توانند با خیالی آسوده و راحت واردات کالا خود را انجام دهند؟

بله. مشروط بر آن که قبل از هر گونه خرید کالا مشاوره لازم را دریافت نمایند و با نظر مشاور گمرکی مجوزهای لازم دریافت و سپس خرید انجام شود. مشاوره واردات کالا  02142326

جهت ثبت سفارش واردات کالا باید فقط یک بانک را معرفی کرد؟ آیا فرقی می کند که چه بانکی را معرفی کنیم؟

بله فقط باید یک بانک را معرفی کرد.

آیا امکان پذیر می باشد یک ثبت سفارش کلی واردات برای چندین سند بگیریم؟

بله امکان پذیر می باشد. جهت واردات کالا خود با ما در ارتباط باشید.

امکان واردات ماشین آلات و مواد اولیه تولیدی بدون کارت امکان پذیر می باشد؟

برای تولیدی ها به صورت موردی فقط امکان واردات ماشین آلات وجود دارد.

آیا قرارداد ما بین شرکت بازرگانی و شرکت تولیدی در حال حاضر وجود دارد؟

قرارداد ما بین شرکت بازرگانی و شرکت تولیدی در حال حاضر وجود ندارد و شرکت تولیدی جهت واردات کالا خود باید رسماً به نام خود کالا را وارد کند.

آیا شرکت تولیدی در راستای اهداف تولیدی خود، می تواند ماشین آلات خط تولید بدون سقف و سابقه وارد کند؟

بله، شرکت تولیدی برای واردات کالا خود می تواند بدون سقف و سابقه ….

آیا گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان می تواند بالاتر از سقف و سابقه واردات کالا انجام دهد؟

بله می تواند بالاتر از سقف و سایقه واردات کالا انجام دهد.

چه مقدار از ارز صادراتی باید به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده شود؟

80 درصد ارز حاصل از صادرات باید به نرخ نیما به سیستم ارزی کشور بازگردانده بشود. ( این نرخ بسته به نوع کالا می تواند متغیر باشد)

ارز حاصل از صادرات ظرف چه مدت باید به چرخه اقتصادی کشور بازگردد؟

ارز حاصل از صادرات باید طی مدت شش ماه به سیستم ارزی کشور بازگردد. البته این مدت قابل تمدید می باشد.

به این نوشته امتیاز دهید
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1401-3-22
20 786

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

نظرات

 • ماندانا علی ابادی

  چقدر کامل و جامع . ممنون

  • پرشین تجارت

   از حسن نظر شما ممنونیم

 • مهران

  بسیار محتوای کاملی بود. شما واردات ماشین آلات صنعتی از کدوم گمرکات وارد میکنید؟

  • پرشین تجارت

   ممنونیم از شما ، بله انجام میشه

 • محسن حاجی مراد

  مثل همیشه عالی

  • پرشین تجارت

   نظر لطف شماست

 • پوریا علی ابادی

  بسیار محتوای خوب و کاملی بود. واقعا صفر تا صد واردات کالا را توضیح داده بودید . ممنونم از تیم بسیار خوبتون

  • پرشین تجارت

   ممنونیم از حسن نظر شما. هر آنچه که در مورد واردات و ترخیص کالا بخواهید ما در خدمت و پاسخگوی سوالات شما هستیم

 • بهزاد دوانی

  ممنون از زحمات شما. این مقاله خیلی کامل و جامع بود

  • پرشین تجارت

   خواهش میکنم. ممنونیم از حسن نظر شما

 • صادقی

  شما واردات کالا از کدام گمرکات را انجام می دهید؟

  • پرشین تجارت

   از گمرکات تهران، شهریار ، شهید رجایی بندر عباس و …

 • Behzad Davani

  مقاله خیلی کامل و خوبی بود، ممنون

  • پرشین تجارت

   ممنونیم از شما. در خدمت شما هستیم

 • مژگان صادقي

  بسیار عالی بود از حسن انجام کار شرکت سپاسگزارم

  • پرشین تجارت

   ما از شما ممنونیم. باعث افتخار ماست

 • رضا

  عالییی بود

  • پرشین تجارت

   ممنونیم از شما

 • حسین

  بسیار مقاله خوبی بود

  • پرشین تجارت

   از حسن نظر شما ممنونیم

تجارت امن و پایدار با گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان

42326 021


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "

ثبت سفارش ، مجوز صمت و ...
ترخیص تخصصی از گمرکات 02142326