گروپاژ چیست؟ آشنایی با حمل و نقل گروپاژ خرده بار
گروپاژ چیست؟ آشنایی با حمل و نقل گروپاژ خرده بار
واتساپ: 09018317541 02142326

گروپاژ چیست؟ آشنایی با حمل و نقل گروپاژ خرده بار

گروپاژ در ترخیص کالا یک مفهوم حیاتی در حوزه حمل و نقل گمرکی است. چنانچه مقدار و حجم کالا کمتر از فضای یک کانتینر باشد شما برای پایین آوردن هزینه حمل بار از کانتینر حمل کالای  مشترک با بار دیگر وارد کنندگان، استفاده می‌کنید، این نوع حمل کالای شما، گروپاژ نام دارد. گروپاژ در ترخیص کالا از گمرک باعث پایین آمدن هزینه حمل اضافی میشود، هرچند ممکن است معطلی بیشتری به دنبال داشته باشد. در چنین مواردی فقط یک رسید ارائه می شود و حمل کننده تنها یک بارنامه جهت فوروارد صادر میکند. برای آشنایی بیشتر با گروپاژ در ادامه مقاله همراه ما باشید.

گروپاژ-چیست گروپاژ در ترخیص کالا در مورد چه نوع بارهایی اعمال می شود؟

 

  • اگر تاجر یا حمل کننده بار وسیله ای برای استفاده شخصی خرید کند به دلیل کوچک و کم حجم بودن کالا نمی تواند هزینه یک کانتینر کامل را بپردازد. لذا در این چنین مواقعی حمل بار او از طریق فرآیند گروپاژ صورت میگیرد. و شخص با یک فرد دیگردر کانتنر شریک می شود.
  • خرید برخی از بازرگانان از یک کالای خاص گاها به میزان کم صورت میگیرد. در چنین مواردی گمرک بار خریداری شده آنها را در یک کانتینر قرار نمی دهد. بنابراین آنها مجبور به گروپاژ هستند.
  • کالاهای موقت که طی یک زمان خاص وارد کشور می شوند و باید بعد از اتمام مدت زمان از کشور خارج شوند در دسته حمل و نقل گروپاژ هستند. کالاهای نمایشگاهی نمونه ای از این نوع کالاها هستند. البته باید توجه شود که کالاها پروانه گمرکی داشته باشند، در غیر این صورت به هنگام ترخیص کالا به مشکل می خورند.
  • گاها شرکتهای تجاری نمونه کارهای خود را به مقصد می فرستند تا توسط خریدار ارزیابی شوند. این نمونه کارها به مقدار کم و در حجم کم هستند بنابراین لازم است که آن را در یک کانتینر که کالاهای دیگر هم درون آن وجود دارد قرار دهند. نمونه کارهای ارسالی به مشتریان امکان دارد از حساسیت در حمل و نقل نیز برخوردار باشند که با توجه به شرایط فرایند حمل آنها شامل گروپاژ می شود.
  • کالاهای حساس و گران قیمت عموما در حجم کم وارد کشور میشوند. به دلیل حساسیت تجار به این کالاها، حمل و نقل آنها باید با دقت بیشتری صورت پذیرد. برای اینکه این کالاها در امنیت کامل به سلامت به مقصد برسند به گروپاژ نیاز داریم. در این موارد تجار باید حساسیت کالای مرسوله را به گمرک اطلاع دهند.
کانتینرهای گروپاژ در ترخیص کالا

 

دو نوع از کانتینرها به منظور حمل خرده‌بار به‌کار گرفته می‌شود که در ادامه آن‌ها را ذکر می‌کنیم:

 

یک: کانتینرهای FCL

 

کلمۀ FCL مخفف Full Container Load است. بر همین اساس کانتینرهای FCL به کانتینرهایی گفته می‌شود که محموله‌بار درون آن یک پروانه گمرکی دارد. این کانتینرها مربوط به یک بارزگان بوده و به‌نام کانتینر اختصاصی یا دربستی نیز شناخته می‌شود. این کانتینرها چیزی در حدود 70 مترمکعب مساحت دارند و همین مقدار بار در آن‌ها جا می‌گیرد.

 

دو: کانتینر LCL

 

کلمۀ LCL مخفف Less-than Container Load است. در این کانتینرها کالاهای افراد مختلفی قرار می‌گیرد و چند پروانه گمرکی دارد. این کانتینرها از لحاظ مساحت به چند دسته تقسیم می‌شوند. به عنوان مثال کانتینرهای 20 فوتی مساحتی حدود 35 مترمکعب دارند.

 

مزایا و معایب حمل بار به روش گروپاژ‌ چیست؟

 

تا اینجا دانستیم گروپاژ چیست و چه زمانی استفاده می‌شود. این روش نیز مانند هر روش دیگری مزایا و معایبی دارد که در ادامه بیان می‌کنیم.

 

مزایای حمل مشترک بار

 

از مزایای روش گروپاژ بار می‌توان به کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل اشاره کرد. زیرا هزینه‌های حمل بین صاحبان بار تقسیم می‌شود و نیازی نیست برای خرده‌بار هزینۀ کامل کانتینر را پرداخت.

 

معایب حمل مشترک بار

 

در این روش زمان حمل کالا و تحویل آن به دلیل‌های مختلفی بیشتر می‌شود. به عنوان مثال نمی‌توان باری را که نیاز به مجوز استاندارد دارد در کنار کالاهایی که نیاز به مجوز ندارند بارگیری کرد.

از طرفی برای بارهای یک کانتینر فقط یک بارنامه صادر می‌شود. به این صورت که حامل بارها، به صاحبان بار رسید می‌دهد ولی خودش به عنوان مالک کل بارهای موجود در کانتینر شناخته می‌شود.

 

بهترین بسته‌بندی برای کالاهای گروپاژ چیست؟

 

اگر قصد دارید محموله بار خود به‌صورت خرده‌بار و گروپاژ ارسال کنید، باید به بسته‌بندی آن توجه‌ ویژه‌ای داشته باشید. زیرا در صورت اهمیت ندادن به نوع بسته‌بندی، ممکن است در طول مسیر به کالای شما آسیب جدی وارد شده و از بین برود.

همان‌طور که انواع روش‌های بسته‌بندی را ذکر کردیم، هر کدام ویژگی‌های خاص خود را داشت. جعبه‌های مقوایی رایج‌تر بوده و بیشتر استفاده می‌شوند؛ اما استحکام و مقاومت لازم را ندارند و سلامت کالا در خطر است. جعبه‌های پلاستیکی از جعبه‌های مقوایی مستحکم‌تر بوده، ولی به محیط‌زیست آسیب می‌زند. از طرفی در برابر فشارهای سنگین و زیاد نیز به اندازه کافی مقاوم نیست.

می‌توان گفت بهترین روش بسته‌بندی برای خرده‌بارها یا همان کالاهای گروپاژ استفاده از جعبه‌های چوبی است. این جعبه‌ها علاوه بر مقاوم بودن در برابر فشار و سهولت در جابه‌جایی، برای محیط زیست نیز مضر نبوده و قابلبیت بازیافت و استفاده مجدد دارند. جعبه‌های چوبی یکی از راه‌های ایمن و مؤثر برای بسته‌بندی محصولات گروپاژ و حمل‌ونقل بین‌المللی است.

 

شرایط استفاده از گروپاژ در ترخیص کالا و انواع بارها 

 

اینکه برای شرایط گروپاژ در ترخیص کالا حمل کردن چه نوع بارهایی امکان پذیر می باشد عبارت است از :

  1. اگر فردی برای استفاده شخصی خود کالایی را خریداری نماید، باید از فرآیند گروپاژ استفاده شود. در واقع بدون شک یک فرد برای استفاده شخصی خود یک کانتینر خرید نمی کند و حجم خرید او بسیار کم می باشد. به همین دلیل باید خرید های شخصی فرد در یک کانتینر قرار بگیرد و با دیگر محصولات ترکیب شود.
  2. برخی از کالاها هستند که به طور موقت وارد کشور می شوند و آنها باید بعد از مدت زمان مشخص شده ای از کشور خارج شوند. این دسته از کالاها بیشتر کالاهای نمایشگاهی هستند که باید فرآیند گروپاژ در ترخیص کالاروی آنها اجرا شود. البته باید بدانید پروانه گمرکی آنها هم نیز باید دریافت شود تا زمان ترخیص کالابه مشکلی برنخورید.
  3. برخی از کالاها هستند که حساسیت زیادی برای حمل و نقل دارند و باید برای حمل کردن آنها دقت زیادی شود. برای اینکه این دسته از کالاها در امنیت باشند و با سلامت کامل وارد کشور شوند باید از فرآیند گروپاژ در ترخیص کالاروی آنها اجرا شود. در واقع برخی از خریداران هستند که کالاهای حساس و مهم خود را مجبور می شوند از کشورهای دیگر دریافت کنند، به همین دلیل باید به گمرک در مورد حساسیت آن کالا اطلاع دهند.
هزینه حمل بار در گروپاژ چقدر است؟

 

یکی از مهمترین مزایای استفاده از گروپاژ برای حمل کالا، هزینه مقرون‌به‌صرفه آن است. اما قبل از آن، باید بدانید که هزینه گروپاژ در ترخیص کالا و ارسال آن تا حد خیلی زیادی به میزان بار شما و مقصدی که می‌خواهید کالا را ارسال کنید، بستگی دارند.

مزایای حمل مشترک کالا چیست؟

این روش از حمل و نقل، دارای مزایای زیادی است. از صرفه‌جویی اقتصادی در هزینه‌ها گرفته تا حفظ محیط زیست. وقتی کالایی را به این شیوه ارسال می‌کنیم، دیگر نیازی به پرداخت هزینه بابت تکمیل نشدن ظرفیت کانتینر نیست.

معایب حمل مشترک کالا چیست؟

در حمل و نقل به شیوه خرده بار چه به شکل دریایی چه به شکل زمینی، مدت زمان حمل کالا طولانی‌تر می شود. این مدت انتظار دلایل مختلفی دارد، چرا که groupage قوانین و مقررات مخصوص خود را دارد.

به این نوشته امتیاز دهید
Rate this post
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1402-8-14
0 37

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

تجارت امن و پایدار با گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان

شماره تلفن: 02142326

واتساپ09018317541


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "
021-42326 ارتباط از واتساپ