اختصاص ارز ۴۲۰۰ به محصولات غیراستراتژیک ذرت دامی
اختصاص ارز ۴۲۰۰ به محصولات غیراستراتژیک ذرت دامی
واتساپ: 09018317558 02142326

اختصاص ارز ۴۲۰۰ به محصولات غیراستراتژیک ذرت دامی

اختصاص ارز ۴۲۰۰ به محصولات غیراستراتژیک ذرت دامی چگونه در صنایع تبدیلی استفاده می‌شود؟

اختصاص ارز ۴۲۰۰ به محصولات غیراستراتژیک ذرت دامی

اختصاص ارز ۴۲۰۰

واردات ذرت با ارز ۴۲۰۰ تومانی و تزریق به واحدهای تولیدی که محصول آنها نه استراتژیک است و نه شامل قیمت گذاری می باشد یک خطای راهبردی و پنهان در نظام توزیع ارز دولتی کشور محسوب می‌شود. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اخیرا موضوع ترخیص بدون مجوز بازارگاه 80 هزار تن ذرت دامی از یکی از گمرکات کشور جنجال زیادی به پا کرد ، نکته جالب توجه که کمتر رسانه ای به آن توجه کرده است اینکه شرکت صاحب کالا اصولا ارتباطی با تولید محصولات دامی نداشته است بلکه در حوزه تولید محصولات غذایی مثل نشاسته ماکارونی و… فعال بوده است.

پیگیری خبرنگار تسنیم در زمینه اختصاص ارز ۴۲۰۰ به محصولات غیراستراتژیک ذرت دامی نشان می دهد، سالیانه یک میلیون تن ذرت در داخل کشور تولید می شود. این درحالی است که 9 میلیون تن برای مصارف خوراک دام باید در اختیار کارخانجات و واحدهای مربوطه قرار گیرد. از سوی دیگر 1.5 میلیون تن نیز برای صنایع تبدیلی تخصیص می‌یابد. همچنین معمولا 1.5 میلیون تن نیز برای ذخایر راهبردی کشور ذخیره می شود. با توجه به نیاز مبرم دامداران و مرغداران داخلی به خوراک دام و طیور اقدام مشخصی برای قطع وابستگی آن از واردات صورت نگرفته است.

اختصاص ارز ۴۲۰۰ به محصولات غیراستراتژیک ذرت دامی

بیشتر بدانید : کاهش نرخ ارز آخر تیرماه

به این نکته باید توجه شود که محصولاتی مثل فروکتوز، نشاسته و گلوکوز و در نهایت (الکل) از فرآورده های مهم ذرت هستند که در صنایع مختلف غذایی کاربرد دارند. از طرف دیگر نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد اینکه تا سال 1398 هیچ گونه قیمت گذاری روی عرضه این محصولات وجود نداشته است. علی رغم این که از تیر ماه سال گذشته این محصولات نیز شامل قیمت گذاری سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان شدند اما در بازار آزاد تا 200 درصد افزایش قیمت را هم تجربه کردند. بررسی های خبرنگار تسنیم و تحقیق از منابع مختلف مرتبط با موضوع نشان میدهد، در سنوات اخیر بخشی از ارزِ با ارزش 4200 تومانی به صورت واضح و بدون هیچ پرده پوششی به جای آنکه برای تامین خوراک دام دامداران و مرغداران صرف شود در اختیار صنایعی قرار گرفته است که محصولات نهایی آنها اقلامی مثل نوشابه و شیرینی و … می باشد.

اختصاص ارز ۴۲۰۰ به محصولات غیراستراتژیک ذرت دامی

بر این اساس، نشاسته تولیدی از ذرت وارداتی و تولید داخل در صنایع غذایی و شیرینی، فروکتوز در نوشیدنی ها و دکستروز در صنایع دارویی (که این اقلام اخیرا با افزایش قیمت نیز مواجه بوده‌اند) و… استفاده می شود. نکته جالب توجه اینکه قیمت گلوکوز تقریبا در بازار دو برابر شده است و نزدیک به 8 هزار تومان فروخته می شود. بنابرین سوالی که وجود دارد این است که چرا ارز در اختیار این شرکتها به نیمایی تغییر نکرد تا محصولاتی که استراتژیک نبوده و قیمت گذاری آنها نیز مشخص نیست با ارزی غیر از ارز دولتی تامین شوند.

سوالی که در اینجا وجود دارد این است که آیا بانک مرکزی اطلاع دارد ارز 4200 تومانی که این حجم از جنجال در یکی دو سال اخیر حول وحوش آن راه افتاده است به جای خوراک دام در اختیار چه شرکتهایی قرار می گیرد؟ از سوی دیگر وزارت صمت بر چه مبنایی مجوز تولید فرآورده های پایه ذرت بیشتری را صادر کرده است؟

اختصاص ارز ۴۲۰۰ به محصولات غیراستراتژیک ذرت دامی

چرا که همانطور که در مقدمه اشاره شد با توجه به نیاز مبرم دامداران و مرغداران داخلی به خوراک دام و طیور اقدام مشخصی برای قطع وابستگی آن از واردات صورت نگرفته است.

سوال سومی که وجود دارد این است که سازمان دامپزشکی آیا برای ذرتهای دامی که با هدف پوشش نیاز کارخانجات خوراک دام وارد شده اند اجازه ترخیص جهت مصرف انسانی را میدهد یا خیر؟
در واقع اگر این اقدام قانونی صورت می گیرد سوالی که وجود دارد این است که چرا به جای دامپزشکی، سازمان غذا و دارو برای این محصولات مجوز نمی دهد؟

به این نوشته امتیاز دهید
Rate this post
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1399-10-13
0 796

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

شماره تلفن: 02142326

واتساپ- ایتا- تلگرام 09018317558


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "
021-42326 ارتباط از واتساپ