پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا
صادرات چینی و بلور ایرانی
صادرات چینی و بلور ایرانی

صادرات چینی و بلور ایرانی

صادرات چینی و بلور ایرانیتاریخچه و شکل گیری صنعت چینی در ایران و سیر تحولات آن

سابقه ظروف سفالینه و آبگینه در ایران به حدود 7 هزار سال و ظروف چینی در کشور چین که زادگاه ظروف چینی است به چندین هـزار سال قبل می رسد کـه نمونه های آن در موزه ها و مراکـز علمی جهان موجود می باشد.
از میزان تولید جهانی ظروف چینی به ویژه کشور چین اعداد و ارقام دقیقی در دسترس نمی باشد اما به صورت تخمین بین 1 تا 5/1 میلیون تن در سال برآورد می شود که حدود 80% آن متعلق به کشور چین است و به نظر می رسد دومین کشور تولیدکننده این صنعت ایران می باشد که حدود 5% تولید جهانی را در اختیار دارد و حدود 15% بقیه متعلق به سایر کشورها می‌باشد. با کیفیت ترین ظروف چینی در کشورهای آلمان (با سابقه حدود 300 سال)، انگلستان، فرانسه و در آسیا در کشور ژاپن تولید می شود. کشوری مانند آلمان در دهه 1980 با تولید سالانه 100 هزار تن چینی جزو قوی ترین کشورها بود که به دلیل رقابت کشور چین، میزان تولید آن در حال حاضر به کمتر از 20 هزار تن رسیده است.

صادرات صنعت چینی

صادرات صنعت چینی ایران حدود 5000 تن در سال است که این حدود 8% از کل تولید می باشد و این کمی صادرات به خاطر اشباع بازارهای جهانی با تولیدات ارزان قیمت کشور چین است و فقط بعضی از واحدها که دارای کیفیت بسیار بالا هستند آن هم با برَندهای خریداران خارجی قادر به صادرات مختصر می باشند.

مقایسه صنعت چینی ایران با کشورهای دنیا

همانطور که قبلاً ذکر شد کشور چین که زادگاه چینی است حدود 80% کل تولید جهانی را به خود اختصاص داده است. کشور ایران حدود 5% تولید جهانی را دارد. عمده دیگر تولیدکنندگان ظروف چینی جهان شامل کشورهای اروپائـی آلمان، فرانسه، انگلستان، لهستان، اسپانیا و… و در آسیا کشور ژاپن، کره جنوبــی حدود 15% سهم جهانی را دارا می باشند.
باتوجه به اینکه اعداد تولید ناخالص داخلی، حجم مبادلات جهانی و سایر ارقام اقتصادی کشورمان کمتر از نیم درصد جهانی می باشد رقم 5% تولید سهم جهانی ظروف چینی عدد بسیار بااهمیت و جالبی می باشد.

ارزآوری صنعت بلور و چینی در ایران

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان بلور، چینی و لوستر گفت: به دلیل تفاوت قیمت ریال و دلار، درصورتی که تامین مواد اولیه برای این صنعت به آسانی انجام شود، محصولات ایرانی توان ارزآوری مناسبی برای کشور خواهند داشت.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان بلور، چینی و لوستر بیان کرد: بازار از نوسان قیمت ارز تبعیت می‌کند و این موضوع در یک سال گذشته افزایش قیمت قابل توجهی را به دنبال داشته است که این رشد قیمت ارز بر مواد اولیه تأثیرگذار بوده و عاملی شده تا مواد اولیه به سختی تأمین شود. تولیدکنندگان بیش از ۷۰ درصد تولیدات و مواد اولیه خود را تا به امروز به بازار عرضه کرده‌اند که اگر مشکلات خرید و ترخیص کالا رفع شود تولیدکنندگان می‌توانند با تکیه بر توان و نیروی انسانی خود تولیدات قابل توجهی را به بازار عرضه کنند.
محصولات ایرانی به کشورهای همجوار و آسیای میانه صادر می‌شوند و تجار کشورهای عرب به دلیل تفاوت قابل توجه ریال و دلار خواهان خرید محصولات ایرانی هستند که اگر مواد اولیه به راحتی و در اسرع وقت تأمین شوند می‌توان حجم قابل توجهی از این محصولات را به دیگر کشورها صادر کرد.

نویسنده: س. ماهرویی / تاریخ: 1397-11-24
4 303

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

نظرات

 • میلاد یوسفی

  چگونه در زمینه صادرات تابلو فرش وفرش دستباف میتوانم فعالیت کرد ؟

  • س. ماهرویی

   سلام و عرض ادب
   باید مشتری خود را در کشور مقصد،پیدا کنید و ما در مورد امور صادراتی گمرک از صفر تا صد همراه شما خواهیم بود.

 • ابراهیمی

  با سلام
  در خصوص صادرات ایزوگام به کشور عراق هم چگونگی بازاریابی وهم نحوه ارتباط با تجار عراقی راهنمایی کنیین
  با تشکر

  • س. ماهرویی

   با سلام و عرض ادب
   این مورد به بازاریابی صادراتی مربوط می شود که در حوزه فعالت ما نیست ولی در خصوص عملیات گمرکی صادرات و واردات در خدمت شما هستیم.

تجارت امن و پایدار
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "