پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا
پیش بینی های اقتصادی برای سال 98
پیش بینی های اقتصادی برای سال 98

پیش بینی های اقتصادی برای سال 98

پیش بینی های اقتصادی برای سال 98پیش بینی های اقتصادی برای سال 98 ، ما در کشورمان با پدیده ای با عنوان “نا اطمینانی اقتصادی” مواجه هستیم که اساسا منشا سیاسی و مدیریتی دارد.پیش بینی تصمیم ها و رخدادهای سیاسی داخلی و خارجی بویژه در سالهای اخیر درابهام کامل بوده و مدلها و الگوهای مدیریتی نه تنها در شرایط زمانی خاص بلکه در شرایط معمول اداره کشور پاسخگوی جامعه و اقتصادمان نیست.

اغلب اثرات ناشی از ریسک اقتصادی تا حد زیادی با روشهای علمی و محاسباتی قابل پیشگیری است، اما عواقب نااطمینانی بدلیل ابهام در تشخیص منشا و دامنه اثرگذاری قابل پیش بینی و پیش گیری نیست.

 

رکود ۹۸

تغییرات عمده در متغیرهای کلان اقتصادی در سال ۹۸ موجب خواهد شد بنگاهها در برآورد سطح درآمدها ،هزینه ها،میزان تولید و فروش ، میزان سرمایه در گردش و نرخ فروش با ابهام جدی روبرو شوند و سرمایه گذاری ، فعالیتهای عملیاتی بنگاهها و به تبع آن سودآوری بنگاههای اقتصادی ، محدود و بعضا کاهش خواهد یافت.

لذا از دیدگاه رشد اقتصادی در صنعت ، رشد منفی و رکود ، قطعی است.در بخش نفت نیز با توجه با شرایط سخت گیرانه فروش نفت وضعیتی بهتر از امسال نخواهیم داشت و رشد منفی یا حداقل صفر متصور است .در بخش کشاورزی و خدمات امکان مختصر رشد وجود دارد.ضمن آنکه با محدودیت های بودجه ای دولت ، اختصاص بودجه های عمرانی مشکل و در این بخش نیز شاهد رکود عمیق تری خواهیم بود.

 

تورم۹۸

محدودیت های بودجه ای دولت،دشواری فروش نفت ، عدم تناسب هزینه ها و درآمدهای دولت و همچنین موضوع سلامت نظام بانکی در صورت عدم اعمال مدیریت صحیح می تواند موجب افزایش سطوح استقراض دولتی و افزایش نقدینگی و در نتیجه تورم افسارگسیخته در سال ۹۸ شود.

 

شرایط ارزی۹۸

دولت از بایت امکان فروش نفت و پس از آن امکان انتقال وجوه ارزی به کشور در موقعیت سختی است.در چنین شرایطی دولت ، مجلس شورای اسلامی و مردم باید با تدابیر درست و رفتار صحیح شرایط بوجود آمده را کنترل کنند.هرگونه مصوبه یا اقدامی از قبیل تخصیص ارزهای رانتی ارزان قیمت که کوچکترین تاثیری در قیمت کالاها نداشته است و یا ادامه توزیع و فروش انرژی با روند فعلی و یا تصمیم های خلق الساعه که موجب بستن دست و پای صادرکننده شود در نهایت به تنگنای ارزی و “ماموریت غیر ممکن” مدیریت نرخ ارز منجر خواهد شد!

 

بازار سرمایه۹۸

در شرایط عمومی افزایش نرخ ارز و تورم موجب افزایش ارزش دارایی شرکتها در بازار سرمایه می شود.لذا با ادامه روند رشد نرخ ارز انعکاس آن را در بازار سرمایه خواهیم دید، لیکن عدم بهبود متغیرهای کلان اقتصادی عملا رشد واقعی و سودآوری شرکتها را در ابهام قرار خواهد داد.سطح نااطمینانی و کاهش سطح فعالیت عملیاتی ، کاهش سطح فروش و درآمد شرکتها را در پی خواهد داشت و در این شرایط میزان ورود نقدینگی به بازار سرمایه کاهش می یاید.در عوض سرعت گردش نقدینگی در بین فرصتهای سرمایه گذاری افزایش می یابدو این امر موجب تغییر ماهیت سرمایه گذاری به ماهیت نوسان گیری و سفته بازی می شود.

باید توجه داشت که بخشی از بازار سرمایه در سال ۹۸با حذف دلار رانتی چهارهزار و دویست تومانی و نزدیک شدن دلار دولتی به آزاد جهش های قابل توجهی خواهد داشت.

 

مدیریت بنگاههای اقتصادی۹۸

مدیریت بنگاههای اقتصادی در سال ۹۸ پیچیده خواهد بود و آنها که خود را برای این شرایط آماده نکنند از گردونه اقتصاد خارج خواهند شد.چشم انداز و سرمایه گذاری های کوتاه مدت جایگزین سرمایه گذاری های بلند مدت می شود .

برای بالا رفتن از پله نود و هشتم باید تصمیم های سریع و دقیق بگیرید و این امر بدون داشتن اتاق فکر و یا به تعبیری اتاق فرماندهی جنگ ، متشکل از مدیرانی جسور و مشاورینی مسلط و عالم میسر نخواهد بود.

 

 

نویسنده : دکتر حامد پاک طینت/ دبیر کل مجمع فعالان اقتصادی

منبع : اقتصاد برتر

نویسنده: س. ماهرویی / تاریخ: 1397-12-18
0 455

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "