پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا
واردات تجهیزات پزشکی از کشورهای با رتبه بندی مختلف
واردات تجهیزات پزشکی از کشورهای با رتبه بندی مختلف

واردات تجهیزات پزشکی از کشورهای با رتبه بندی مختلف

واردات تجهیزات پرشکی از کشورهای با رتبه بندی مختلفکشورهای وارد کننده تجهیزات پزشکی به ایران در سازمان غذا و دارو به صورت G1، G2، G3 و G4 رتبه‌ بندی شدند و سیاست های این سازمان به نحوی است که ورود کالاهای غیر استراتژیک از کشورهای G4 عملا ممنوع شود.

رتبه‌بندی چهارگانه کشورهای وارد کننده تجهیزات پزشکی

وی ادامه داد: G1 کشورهایی از جمله ایالات متحده آمریکا، آلمان و ژاپن را شامل می‌شود، G2 کشورهایی هستند که از اتحادیه اروپا بوده و در کنار آن کره جنوبی و تایوان را نیز در بر می‌گیرد، علاوه بر این G3 شامل کشورهایی نظیر برزیل، آرژانتین، چین و هند است.

رییس انجمن وارد کنندگان تجهیزات بیهوشی و تنفسی کشور با بیان این که وقتی ایران توانمندی واردات محصولات خود در حوزه تجهیزات پزشکی را از کشورهای دارای رتبه بندی G1، G2 و G3 دارد لزومی برای واردات کالا از کشورهای G4 نیست، خاطر نشان کرد: تنها کالاهایی از کشورهای G4 وارد ایران می‌شود که صرفا انحصار تولید این محصولات در چنین کشورهایی باشد، در غیر این صورت ضرورتی برای واردات کالا از کشورهای شامل رتبه بندی G4 وجود ندارد.

بختیاری با اشاره به این که در حوزه تجهیزات پزشکی می‌توان این دسته بندی را در مورد کشورهای دارای کیفیت کمتر و بیشتر در تولید این تجهیزات تقسیم بندی کرد، یادآور شد: کشورهای دارای رتبه بندی G1 با کیفیت‌ترین کالاهای تولیدی، کشورهای دارای رتبه بندی G2 محصولات قابل قبول و کشورهای دارای رتبه بندی G3 محصولاتی را تولید می‌کند که به سلامت فرد لطمه‌ای نمی‌زند.

وجود یک مورد تحریم توسط آمریکایی‌ها در حوزه تجهیزات پزشکی

وی در پاسخ به این که چه تحریم‌هایی در مورد واردات تجهیزات پزشکی به ایران همچنان پابرجاست؟ گفت: تنها وزارت خزانه‌داری آمریکا، قانونی را به منظور تحریم در حوزه تجهیزات پزشکی تصویربرداری که شامل برخی کالاهای خاص می‌شود اعمال کرده و به جز این مورد ایران با تحریم هیچ کشوری در حوزه تجهیزات پزشکی روبرو نیست.

رییس انجمن وارد کنندگان تجهیزات بیهوشی و تنفسی کشور افزود: نه تنها در حوزه واردات تجهیزات پزشکی با تحریم روبه‌رو نیستیم، بلکه در حال حاضر شاهد انتقال دانش فنی برخی تجهیزات پزشکی در کنار واردات آنها به ایران هستیم که در مورد برخی کشورهای اروپایی و آسیای شرقی از جمله تایوان و کره جنوبی مدنظر قرار گرفته است.

نویسنده: س. ماهرویی / تاریخ: 1398-7-23
0 191

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "