پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا 42326-021
واردات قطعات یدکی بدون دردسر
واردات قطعات یدکی بدون دردسر

واردات قطعات یدکی بدون دردسر

واردات قطعات یدکی بدون دردسر

واردات قطعات یدکی خودرو جزء حوزه های پر طرفدار در امر تجارت بین المللی می باشد و ترخیص و واردات محموله های وارداتی آن توسط شرکت های تولیدکننده قطعات خودرو و خودروسازی ها انجام می شود.

Import_of_spare_parts

واردات و ترخیص قطعات لوازم یدکی از گمرک بدون دردسر

واردات لوازم یدکی خودرو از کشورهای مختلفی از جمله آلمان، چین، ژاپن و کره جنوبی و همچنین از دبی که به عنوان یکی از مراکز اصلی خرید و فروش قطعات یدکی خودرو تبدیل شده است،انجام می شود.

ترخیص قطعات یدکی به اطلاعات و تجربه کافی نیاز دارد. به همین علت در این مقاله تصمیم به بررسی و روند ترخیص لوازم یدکی خودرو و نحوه ترخیص آن را داریم. با ما همراه باشید.

ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک

یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود این است که واردات این نوع قطعات مشمول اخذ استاندارد می باشد. یعنی جهت واردات این قطعات باید استانداردهای مورد تایید سازمان استاندارد را کسب کرده باشید.

شرکت های خارجی مختلفی هستند که مورد تایید سازمان استاندارد ایران هستند که تعدادی از آن ها عبارتند از : 1- شرکت کیا موتور کره جنوبی 2- شرکت نیسان ژاپن 3- شرکت مزدا ژاپن و ….

پس از خرید چنین قطعاتی و ورود آنها به یکی از گمرکات کشور، مالک آن قطعات یا نماینده قانونی آن باید به گمرک مراجعه کند و مدارک لازم برای ترخیص را تحویل دهد.

مدارک لازم برای ترخیص لوازم یدکی خودرو از گمرکات کشور

• بارنامه (بارنامه شامل اطلاعاتی در مورد نوع محصول موردنظر می باشد)

• ترخیصیه (ترخیصیه به منزله تسویه حساب واردکننده با شرکت حمل کننده محموله می باشد)

• گواهی مبدأ (اتاق بازرگانی کشور مبدا، گواهی مبدا را صادر می کند که حاوی اطلاعاتی در مورد محصول و هم کشور سازنده آن می باشد)

• ظهرنویسی اسناد چنانچه اعتبار اسنادی به روش براتی، وصولی یا LC افتتاح شده است.

• فاکتور (فاکتور همان سند خرید تلقی می شود که از طرف فروشنده صادر می گردد)

• بیمه نامه

• قبض انبار

• پروفرما (پروفرما یا پیش فاکتور شامل اطلاعاتی در مورد فروشنده، کالا، قیمت کالا، قیمت کل محموله، تعدادکالا و… است)

جهت ارسال پروفرم خود کلیک نمائید.

• ثبت سفارش (ثبت سفارش به نوعی مجوز وزارت بازرگانی برای ورود کالای موردنظر محسوب می شود)

• لیست عدل بندی (نحوه چیدمان کالا در محموله را نشان می دهد)

• گواهی بازرسی (گواهی بازرسی از شرکت های بازرسی قابل دریافت است که بیانگر تطابق کامل کالای ثبت سفارش شده با کالای وارد شده است)

 

مراحل ترخیص کالا

بعد از اخذ بارنامه از فروشنده و ظهرنویسی آن توسط کشتیرانی و دریافت ترخیصیه و احراز هویت( به صورت سیستمی و حضوری در گمرک) اظهار کالا در سامانه گمرک (EPL) انجام می پذیرد.

احراز هویت و تطبیق اسناد از طریق سیستم EPL گمرک جمهوری اسلامی ایران و کشتیرانی جمهوری اسلامی انجام می پذیرد.

مسیر ارزیابی

در ادامه پروسه ترخیص قطعات یدکی ، مسیر ارزیابی اظهارنامه واردات قطعات تعیین می شود. اظهارنامه های واردات قطعات یدکی خودرو در سه مسیر متفاوت تحت عناوین مسیرهای سبز، زرد و قرمز بررسی می شوند.

اگر اظهارنامه واردات قطعات یدکی خودرو در مسیر سبز قرار بگیرد؛ ارزیاب مربوطه با بررسی اجمالی مدارک و اظهارنامه، تصمیم به تایید یا رد اظهارنامه می گیرد؛ اگر تایید شود شماره ارزیابی در اظهارنامه ثبت می گردد.

بعد از ثبت شماره ارزیابی، فرد باید پس از طی روال اداری اقدام به مهر و موم کردن اظهارنامه و اخذ مجوز ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک کند.اما در صورتی که اظهارنامه واردات قطعات یدکی خودرو در مسیر زرد قرار بگیرد؛ ارزیاب مربوطه  اقدام به ارزیابی کالا طبق آئین نامه گمرکی می نماید. سپس در صورت نیاز به استاندارد و یا هر گونه مجوز خاصی، آن را به کارشناس مربوطه در اظهار نامه گزارش می نماید.

مرحله نهایی در ترخیص کالا

پس از ارزیابی و دریافت گزارش آن توسط کارشناس، مجدداً نوع کالا، ارزش کالا و کلیه مجوزات لازم و اعمال کلیه قوانین و آئیین نامه های اجرایی بررسی و در صورت عدم روئیت تضاد در اسناد و نوع کالا و قوانین مربوط به ترخیص قطعی آن، شماره ارزیابی اختصاص پیدا کرده و پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی به رئیس سرویس ارزیابی ارجاع و پس از آن جهت خروج به درب خروج گمرک ارسال و سپس پس از بارگیری و بررسی مجدد در درب خروج از گمرک ترخیص می گردد.

طبق آنچه گفته شد پروسه ترخیص قطعات یدکی خودرو از گمرک، امری کاملاً تخصصی و پیچیده است؛ از این رو پیشنهاد می دهیم که انجام این مهم را به ما بسپارید.

جهت ارتباط با کارشناسان ما برای مشاوره کارشناسی و رایگان با شماره 02142326 و همچنین شماره 09018317541 تماس حاصل فرمائید.

 

نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1400-1-25
0 310

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار با پرشین تجارت دوان


02142326
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "