پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا
آزادسازی واردات خودروهای سبز جدی‌تر شد
آزادسازی واردات خودروهای سبز جدی‌تر شد

آزادسازی واردات خودروهای سبز جدی‌تر شد

واردات خودروهای سبز شنیده‌ها از آزادسازی واردات خودروهای هیبریدی با تکیه بر ارز با منشا خارجی حکایت دارد. این وضعیت در حالی است که فعالان این‌حوزه با تاکید بر ضرورت آزادسازی این دسته از خودروها معتقدند با تحقق این امر شاهد ورود فناوری‌های نوین به صنعت خودرو خواهیم بود.

در همین حال اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تلفیق نسبت به آزادسازی واردات خودرو با اولویت هیبریدها و ماشین‌آلات معدنی اقدام کرده‌اند که شنیده حاکی از آن است که به دنبال افزایش چشمگیر قیمت خودروها در بازار و نارضایتی مصرف‌کنندگان از این قیمت‌های کاذب، طرح واردات خودروهای هیبریدی در دستور کار قرار گرفته و به زودی، تصمیمات مهمی در خصوص آزاد‌سازی واردات این خودروها گرفته می‌شود.

یک ماه پیش بود که اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر واردات خودروهای هیبرید و همچنین ماشین‌آلات مورد نیاز با تکیه بر ارز با منشا خارجی که از طریق صادرات تامین نشده باشد، تاکید کردند.

آن‌ها اعلام کردند که با هدف مدیریت منابع ارزی از طریق فعال کردن منابع ارزی که منشا خارجی، نسبت به واردات خودروهای دارای اولویت نظیر هیبریدها اقدام شود.

این شرایط و اظهارات در حالیست که در طرح ساماندهی بازار خودرو نیز کاهش ۵ درصدی تعرفه واردات خودروهای هیبریدی مطرح و در نهایت آزادسازی واردات این خودروها با کاهش تعرفه به تصویب رسید.

براساس این طرح، مجلس شورای اسلامی چندی پیش براساس این طرح مصوب کرد تا واردات خودروهای سواری تمام برقی و ترکیبی (هیبریدی) تا زمان تولید آنها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف شود و دولت را موظف کرد زمینه تولید داخل خودروهای مذکور را ظرف مدت پنج سال فراهم کند.در تازه‌ترین اقدام نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی مالیات شماره‌گذاری خودروهای هیبرید و سبز را صفر کردند تا مشوقی برای استفاده بیشتر از این‌ها خودروها باشد.

به اعتقاد فعالان صنعت خودرو با آزادسازی واردات خودروهای هیبریدی نه تنها قیمت خودرو کاهش می‌یابد بلکه زمینه برای کنترل مصرف سوخت و مدیریت بهتر نیز فراهم می‌شود.

از آن جا که هنوز زمینه‌های تولید این دسته از خودروها در کشور فراهم‌نیست می‌توان با کاهش تعرفه واردات آنها و از سوی دیگر نفوذ نهضت داخلی‌سازی به حوزه فناوری‌های نوین از جمله خودروهای برقی و هیبرید، زمینه را برای تولید این دسته از خودروها در کشور فراهم کرد. حال باید دید ظرف ماه‌های آینده چه تصمیماتی در این خصوص از سوی دولت اعلام خواهد شد.

منبع : گسترش‌نیوز

نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1398-11-23
0 433

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "