پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا 42326-021
اصلاح قانون معدن به نفع مناطق محروم
اصلاح قانون معدن به نفع مناطق محروم
واتساپ: 09018317541 02142326

اصلاح قانون معدن به نفع مناطق محروم

اصلاح قانون معدن به نفع مناطق محروم
الله وردی دهقانی نماینده مردم ورزقان و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلسالله وردی دهقانی نماینده مردم ورزقان و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس

طرح اصلاح موادی از قانون معادن کشور روز سه شنبه هفته گذشته در تاریخ ۹ دی ماه ۹۹ توسط کمیته معادن کمیسیون صنایع و معادن مجلس به‌ جهت استفاده بیشتر از ظرفیت‌ های بخش معدن و تعیین تکلیف معادن ثبت شده و دارای پروانه اما غیر فعال و موارد دیگر طراحی و ارائه شد و برخی موادی از آن نیز به تصویب رسید.
در این زمینه ما یکسری بازنگری در بحث قانون معادن انجام داده ایم و در این میان ماده هایی به قوانین اضافه شده که بیان شده است،درصدی از  این حقوق را به اکتشاف و راه اندازی معادن در مناطق محروم سراسر کشور اختصاص دهیم.
همچنین به معادن راکد فرصتی داده شده تا مجدد پروانه بهره برداری بگیرند، ضمن اینکه قرار شد،محدودیت هایی برای پروانه های صادر شده در نظر گرفته شود تا این پروانه ها توسط دلالان خرید و فروش نشود و‌سبب راکد شدن این معادن نشود.

اجرای نقشه راه معدن در قانون جدید معادن

در اصلاح قانون معادن نیز این امر لحاظ شده تا آمایشی سرزمینی توسط استان ها تهیه شود و بعد برای کل کشور جمع آوری شود تا برنامه ای مدون تنظیم شود تا بتوانیم از ذخایر معدنی و اندوخته‌هایمان برای توسعه کشور استفاده کنیم.

استفاده بهینه از ظرفیت‌های دانشگاهی برای بهبود بخش معدن

ما در این اصلاحیه بیان کردیم که معادن می‌توانند تا ۱۰ درصد از حقوق معدنی‌شان را صرف همکاری با دانشگاه‌های معتبر و پژوهشگاه‌های علمی کنند،و طرح‌هایشان را با همکاری معادن جهت بهبود روند معدنکاری پیگیری کنند.

استفاده مناسب از ظرفیت های معادن

ما در بخش ذخایر معادن جز ۱۰ کشور برتر دنیا هستیم اما هنوز در بخش اکتشافات و بهره برداری از  معدن جز ۱۰ کشور برتر نیستیم و به همین علت در تلاشیم که قوانین معادن را بازنگری کنیم و معادن را دست کسانی بدهیم که توانایی مالی و فنی این کار را دارند تا کمکی به توسعه کشور در این بخش مهم کنند.

معدن طلای اندریان و بحث های پیش آمده با محیط زیست

در تلاشیم که مشکلات پیش آمده برای این معدن را رفع کنیم و بحث پخش سیانور توسط این معدن که سازمان محیط زیست مطرح کرده بود زیاد دوام نخواهد آورد،البته این بحث تضاد بین محیط زیست و معدن همواره وجود داشته و در آینده نیز شاهدش خواهیم بود،اما امیدواریم  به زودی این مشکلات بر پایه اصول حل شود.

معدن مس سونگون در چشم اندازی ۲۰۰ ساله

نماینده مردن ورزقان در مجلس شورای اسلامی در پایان درباره معدن مس سونگون اظهار کرد:
این معدن هم از نظر ذخایر معدنی و هم از نظر  استخراج و تولید کنستانتره در حال توسعه و پیشرفت است و ما برای این معدن برنامه های متنوع و متعددی خواهیم داشت و چشم انداز خوبی برای این معدن شاهد. خواهیم بود، زیرا که زمین شناسان معتقدند در حدود سه میلیارد تن ذخایر معدنی قطعی در این منطقه وجود دارد و میتواند در محدوده زمانی ۱۵۰ الی ۲۰۰ سال آینده فعال باشد و در نقشه راهی که تعیین کردیم، اهداف خوبی را برای استان و شهرستان ورزقان پیش بینی کردیم.

به این نوشته امتیاز دهید
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1399-10-14
0 297

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار با پرشین تجارت دوان

42326 021


" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "