ثبت سفارش كالا و مراحل ثبت سفارش کالا
ثبت سفارش كالا و مراحل ثبت سفارش کالا
واتساپ: 09018317541 02142326

ثبت سفارش كالا و مراحل ثبت سفارش کالا

ثبت سفارش كالا و مراحل ثبت سفارش کالا

ثبت سفارش کالا چیست؟

در سامانه وزارت بازرگانی سیستم مجوز ورود اقلام به كشور از طریق وزارت بازرگانی استان ها انجام می گیرد كه تاسال 87 به صورت دستی و از طریق مراجعه حضوری بازرگانان انجام پذیرفته می شده است ،كه از تاریخ 19/03/88سیستم الكترونیكی sabtaesh.tpo.ir جایگزین سیستم قبلی شده است.

بدین ترتیب كلیه بازرگانان اعم از شخص حقیقی یا حقوقی (كلیه دارندگان كارت بازرگانی) می توانند ابتدا با ثبت نام در قسمت مربوطه نام نویسی كنند و نسبت به دریافت كلمه عبور و رمز عبور اقدام نمایند و پس از تاییدیه مشخصات كاربری خود می توانند نسبت به انجام ثبت سفارش اعم از افتتاح ،جایگزین، اصلاحیه و غیره در كارتابل خود اقدام نماید و سپس جهت تاییدیه از كارشناسان محترم بازرگانی نسبت به اخذ تاییدیه از طریق منوی گذاشته شده (پیگری و ویرایش ) اقدام نمایند كه در بیشتر مواقع مراجعه حضوری از سوی بازرگانان سلب خواهد شد (در صورت صحیح بودن كلیه اطلاعات پرفرما) در این صورت پس از اخذ تاییدیه از سوی كارشناسان، نسبت به پرداخت اینترنتی از طریق درگاه بانك ملی اقدام نمایند و پس از پرداخت ،پرونده ثبت سفارش واردات متقاضیان محترم بدون نیاز به مراجعه حضوری بصورت خودكار ،به بانك عامل و گمركات اجرائی (با توجه به نوع ثبت سفارش) ارسال خواهد گردید.

1- اخذ پروفرما (proforma) از شركت فروشنده.
2- مراجعه به معاونت بازرگانی خارجی جهت تكمیل فرم ثبت سفارش.
3- اخذ مجوز و ورود طبق جدول مقررات صادرات و واردات از سازمان‌های مربوط.
4- مراجعه به شركت بیمه و اخذ بیمه‌نامه.
5- ثبت سفارش در بانك واسطه معامله

به منظور ثبت سفارش كالا در بانك، پس از تكمیل فرم تقاضا برای گشایش اعتبار بانضمام فرم بانكی و پروفرما بیمه‌نامه و اجازه‌نامه نسبت به پرداخت حق ثبت سفارش اقدام می‌نماییم. میزان حق ثبت سفارش به موجب قانون بودجه معین می‌گردد.

پروفرما

واردكنندگان پس از مطالعه مقررات و آیین‌نامه و بخشنامه‌های مربوط به ورود كالا و كسب اطلاعات از سازمان‌های مربوطه و اطمینان از این كه به كالای مورد نظر اجازه ورود خواهند داد با فروشنده كالا در خارج به وسیله فاكس، تلكس یا تلفن یا نماینده او در داخل كشور تماس حاصل می‌نماید تا از شرایط فروش كالای مورد سفارش خود از قبیل بهای واحد كالا، تاریخ تحویل، تاریخ حمل و….. كسب اطلاع حاصل نماید.

مذاكره با فروشنده كالا (NEGOTIATION)

خریدار پس از مكاتبه و مذاكره با فروشنده‌ یا نماینده او در صورت به توافق رسیدن با آنها پروفرما دریافت می‌نماید.
مطالبی كه در پروفرما ذكر می‌شود:

ORIGIN

نشان می‌دهد كه كالا ساخت چه كشوری است.

PAYMENT

نحوه پرداخت بهای كالا را توضیح می‌دهد.
نحوه پرداخت امكان دارد نقدی، از طریق اعتبار اسنادی یا براتی باشد.

VALIDITY

مشخص كننده این است كه پروفرما تا چه تاریخی اعتبار دارد. اگر بعد از این تاریخ در بانك ثبت سفارش گردد امكان داد كه فروشنده كالا، شرایط اعلام شده قبلی را قبول ننماید.

TRANSPORT

نوع وسیله حمل و نقل در این قسمت ذكر می‌گردد.
در بعضی از پروفرم‌ها اجازه داده می‌شود حمل كالا قسمت به قسمت انجام شود.

PRICE ـ قیمت كالا

گاهی قیمت كالا به صورت (C.I.F)(C.&.F)(F.O.B) ذكر می‌گردد.

 

انواع ثبت سفارش گمرک

1- دیداری 2ـ مدت‌دار 3- یوزانس 4- واردات در قبال صادرات 5- بدون انتقال ارز

 

1- اعتبار اسنادی دیداری: Sight Documentary Credit

 

 اعتباریست كه طبق آن بانك ابلاغ كننده پس از رویت اسناد ارایه شده از سوی ذینفع در صورت رعایت تمامی شرایط و ضوابط اعتبار به وسیله وی وجه آن را بلافاصله می‌پردازد.

2ـ اعتبار اسنادی مدت‌دار: Deferred Letter Of Credit

 

اعتباریست كه بلافاصله پس از ارایه اسناد از سوی ذینفع قابل پرداخت نیست وجه آن پس از مدت تعیین شده در اعتبار پرداخت می‌گردد.

3ـ اعتبار اسنادی یوزانس: usance Credit – مراحل ثبت سفارش كالا

 

ثبت سفارش براتی است. یوزانس به بیان دقیق به معنی مهلتی است كه طبق عرف، در تجارت میان دو كشور برای پرداخت وجه برای برات ارزی تعیین می‌گردد. امروزه این كلمه اغلب به معنی مهلت برای هر براتی به كار می‌رود.

در عرف تجارت بین‌الملل به معنای نوعی معامله نسیه تضمین شده است از این لحاظ یوزانس گونه‌ای اعتبار اسنادی مدت‌دارDeferred Letter Of Credit به حساب می‌آید كه بر خلاف اعتبار اسنادی دیداری Sight Letter Of Credit وجه اعتبار به محض ارایه اسناد حمل كالا توسط ذینفع به بانك كارگزار به وی پرداخت نمی‌شود. در اعتبار اسنادی مدت‌دار سند قابل معامله‌ای مثل برات صادر نمی‌گردد. به علاوه این گونه اعتبارها قابل معامله نیست. در صورتی كه در معاملات یوزانس برات صادر می‌شود.

 

4ـ ثبت سفارش واردات در قبال صادرات

 

واردات در قبال ارایه پروانه صادراتی معتبر صورت پذیرفته در ازای ارزش صادراتی و ممهور مهر گمرك خروجی از كشور می‌باشد اعتبار مورد قبول گمرك از تاریخ پروانه صادراتی با كوتاژ وارداتی یكسان می‌باشد.

 

5ـ ثبت سفارش بدون انتقال ارز

 

ثبت سند به صورت بدون انتقال ارز به دو صورت:
الف: 18 قلم كالای اعلام شده شامل پوشاك ـ پارچه ـ سیگار ـ قطعات كامپیوتر ـ قطعات خودرو و…..
ب: اجزار و قطعات منفصله مورد نیاز واحد تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت صنایع می‌باشد.

 

مراحل ثبت سفارش كالا – اصطلاحات مفید بازرگانی اسناد حمل

بارنامه به منزله سند قرارداد حمل، رسید دریافت كالا و سند مالكیت آن است و همچنین سندی است كه زمان ادعای خسارت از شركت بیمه می‌تواند به عنوان پشتوانه مورد استفاده واقع شود.
جزییات مندرج در بارنامه باید شامل موارد زیر باشد:
شرح كالا ـ علایم و یا شماره‌های تجاری ـ نام كشتی حامل ـ ذكر عبارتی كه حاكی از وجود كالا در كشتی باشد ـ بنادر بارگیری و تخلیه ـ نام حمل كننده كالا ـ نام گیرنده كالا ـ نام و نشانی شخصی كه ورود اجناس به اطلاع او می‌رسد ـ هزینه حمل پرداخت شده یا قابل پرداخت در مقصد می‌باشد ـ تعداد نسخه‌های بارنامه كه به صورت اصل صادر شده است ـ تاریخ صدور.

 اظهار نامه اجمالی

فرم مخصوصی است حاكی از خلاصه مشخصات محموله یك كشتی، یك هواپیما یا یك كاروان از كامیون‌ها كه ضمن آن تعداد بسته، وزن، مبدا، مقصد، نام كشتی یا دیگر وسایل حمل، تعداد اقلام محموله در آن ثبت شده و به ضمیمه مانیفست به گمرك تسلیم می‌شود در اظهارنامه اجمالی بعد از ذكر مشخصات موسسه حامل و مشخصات وسیله نقلیه و گیرنده، نسبت به مشخصات كالا به نوشتن جمله «طبق مانیفست ضمیمه در…..صفحه…..قلم» اكتفا می‌شود.

اظهار نامه ورود یا خروج Declaration of Arrivel or Departure

 

عبارتست از هر نوع اظهارنامه‌ای كه توسط شخص مسوول وسیله حمل و نقل یا نماینده او باید هنگام ورود یا خروج وسیله حمل و نقل به مقامات گمركی ارایه شود و حاوی مشخصات لازم در ارتباط با وسیله حمل و نقل، مسیر سفر، بار، كالاهای توشه‌ای و ملزومات، كاركنان و مسافرین می‌باشد.

اظهارنامه كالا Goods Declaration

 

اظهاری است كه بر روی برگی كه گمرك تعیین نموده، تنظیم می‌شود، در این اظهار‌نامه اشخاص ذینفع روش گمركی را كه باید در مورد كالا اجرا گردد، ذكر می‌كنند و مشخصاتی را كه از نظر گمرك برای اجرای آن روش لازم است قید می‌كنند.

مراحل ثبت سفارش كالا – اظهار نامه مبدا Declaration of Origin

 

عبارتست از یك شرح مقتضی در رابطه با مبدا كالاهای ساخته شده كه در موقع صدور آنها توسط سازنده، تولید كننده، تهیه كننده، صادر كننده، یا هر شخص صلاحیت‌دار دیگری در فاكتور تجاری یا هر سند دیگری كه مربوط به كالاها باشد ذكر می‌گردد.

 

اعلامیه ارز

سندی است بانك كه مبلغ ارز انتقال یافته جهت خرید كالا و هم ارز ریالی آن و تاریخ گشایش اعتبار آن را نشان می‌دهد.

 

بار انداز

 

محل سرپوشیده‌ای است كه یك یا چند طرف آن دیوار نداشته باشد و كالاها به منظور محفوظ ماندن از برف و باران و تابش منظم آفتاب در آنجا گذاشته می‌شود.

 

مراحل ثبت سفارش كالا -بارنویسی

مامورین مخصوص موقع تخلیه كالا از وسایط نقلیه، به تدریج ریز آن را می‌نویسند تا بعداً با بارنامه و مانیفست تطبیق داده شود.

 

 بارنامه

 

در اصطلاح بین‌المللی كشتیرانی بارنامه را «بیل آولیدینگ» و در جاده و در هواپیما «سی.ام.آر» می‌خوانند. بارنامه مدركی است برای حمل یك واحد و یا یك پارتی كالا كه به عنوان گیرنده در مقصد از طرف موسسه حمل و نقل در مبدا بارگیری كالا، صادر می‌شود. بارنامه حاوی مشخصات ظاهری كالا از قبیل تعداد بسته‌ها، شماره و علامت آنها، وزن با ظرف و گاهی نیز وزن خالص یا مقدار و نوع كالا طبق آن چه فرستنده اظهار كرده است، می‌باشد. گیرنده بارنامه بر طبق مفاد آن، كالا را از موسسه حمل و نقل دریافت می‌دارد.

 

 پروفرما

 

سیاهه خریدی است كه فروشنده از مبدا به عنوان پیشنهاد فروش، یا تعیین ارزش و شرایط فروش، صادر می‌كند. این سیاهه قبل از سفارش كالا، باید به تایید مركز تهیه و توزیع مربوطه برسد. پروفورما را پیش فاكتور نیز می‌گویند.

مراحل ثبت سفارش كالا – ترانشیپ Transshipment

 

(انتقال كالا از یك وسیله حمله به وسیله حمل دیگر)
عبارت است از روش گمركی كه به موجب آن كالاها تحت نظارت گمركی از یك وسیله حمل و نقل ورودی به یك وسیله حمل و نقل خروجی (صدور) در حوزه یك دفتر گمركی كه آن دفتر در عین حال دفتر گمركی توام برای ورود و صدور است، انتقال داده می‌شوند.
 

تعهد ترانزیت Transit bond-note

 

سندی است كه توسط گمرك تنظیم می‌شود و به موجب آن اجازه داده می‌شود كه كالاها به طور ترانزیت گمركی بدون پیش پرداخت حقوق و عوارض ورودی حمل شوند و معمولاً حاوی كلیه مشخصات لازم برای تعیین حقوق و عوارض ورودی در مورد مقتضی و یك تعهد تضمین شده مبنی بر ارایه كالاها با مهر و موم گمركی و سیم و سرب دست نخورده به دفتر گمركی مقصد می‌باشد.

 

 ترخیص كالا Clearance of Goods

عبارتست از انجام تشریفات گمركی لازم برای صدور كالاها، برای مصرف داخلی (قطعی) با قرار دادن آنها تحت روش گمركی دیگر.

 

مراحل ثبت سفارش كالا – درابك Drawback

 

عبارت است از مبلغ حقوق و عوارض ورودی كه به موجب روش درابك مسترد می‌شود.

 

سیاهه تجاری

 

صورت حسابی است كه به موجب آن هزینه كالا به حساب خریدار منظور می‌شود. سیاهه باید دارای موارد زیر باشد:
تاریخ ـ نام و نشانی خریدار و فروشنده ـ شماره سفارش یا قرارداد ـ مقدار و شرح كالا ـ قیمت واحد ـ شرح هر گونه هزینه اضافی توافق شده كه در قیمت واحد منظور نشده است ـ ارزش كل كالا ـ وزن كالا ـ تعداد بسته‌ها ـ علایم و شماره‌های حمل ـ شرایط تحویل و پرداخت ـ جزییات حمل

 

مراحل ثبت سفارش كالا – سیف CIF

 

سیف به معنای بهای تمام شده كالا در مركز كشور مقصد است كه تشكیل می‌شود از بهای كالا در شهر مبدا، هزینه بسته‌بندی، كرایه حمل تا بندر كشور مقصد و هزینه بیمه تا مقصد.
 

سی اند اف C&F

 

یعنی فقط بهای كالا در مبدا به اضافه هزینه‌های بسته‌بندی و كرایه تا بندر مقصد.

مراحل ثبت سفارش كالا – عدل

به یك واحد كالا گفته می‌شود كه در صندوق یا كارتن یا گونی و حصیر و غیره بسته‌بندی شده باشد.

 فله

به كالاهایی كه بدون لفاف، در واگن‌ها یا كامیون‌های اتاق‌دار و یا كشتی حمل می‌شود فله می‌گویند. كالاهایی مانند شكر، گندم، حبوبات و علوفه و از این قبیل به صورت فله حمل می‌شود.

فوب FOB

یعنی بهای تمام شده روی كشتی در مبدا، در این صورت كرایه حمل از بندر مبدا تا بندر مقصد روی كالا اضافه شده است.

كانتینر

محفظه بزرگی است از چوب یا فلز كه اغلب حجم تمام كفه یك كامیون بزرگ یا تریلر را فرا می‌گیرد.

كالای متروكه

كالاهایی كه مدت توقف قانونی آنها در اماكن گمركی یا انبار اختصاصی پایان یافته و ترخیص نشده باشد، كالای متروكه خوانده می‌شود.

مراحل ثبت سفارش كالا – كابوتاژ

عبارتست از حمل كالا از یك بندر كشور به بندر دیگر و همچنین از یك گمرك به گمرك دیگر، كه از راه كشور هم‌جوار صورت گیرد.
برای كابوتاژ، تشریفات گمركی لازم است و دو نوع اظهارنامه دارد كه یكی هنگام خروج كالا از بندر یا مرز تنظیم می‌شود و یكی هم هنگام ورود به گمرك مرز یا بندر.

كارنه تیر

كارنه تیر سند ترانزیتی بین‌المللی كالا از راه زمینی است كه در مبدا صادر می‌شود و به موجب آن كالا از كشورهای بین راه تا مقصد كه به طور ترانزیت عبور می‌كند نیازی به انجام تشریفات ترانیزیت در مرز ورودی و خروجی هر كشور نخواهد بود.

كارنه آ.ت.آ ATA

مدرك ورود موقت بین‌المللی است، اگر شخص یا شركتی كالایی به صورت ورود موقت جهت شركت در نمایشگاه‌ها یا تاسیس نمایشگاه، وارد نماید و یا نمونه‌هایی برای ارایه به مشتریان وارد كند، به موجب این مدرك نیازی به انجام تشریفات گمركی مربوط به ورود موقت نخواهد داشت.

كالاهای توشه‌ای و ملزومات Store

 

عبارت است از كالاهای اختصاص یافته برای مصرف توسط مسافران و كاركنان كشتی‌ها، هواپیماها یا قطارها، این كالاها ممكن است فروخته شده باشد یا نشده باشد.

مراحل ثبت سفارش كالا – كنوانسیون آ.ت.آ ATA Convention

 

اصطلاحی است كه عموماً در ارتباط با كنوانسیون گمركی در بار هرچه آت آ برای ورود موقت كالا به كار برده می‌شود. این كنوانسیون در سال 1961 از طرف شورای همكاری گمركی در بروكسل پذیرفته شده است.

 

كنوانسیون كیوتر Kyoto Convention

 

اصطلاحی است كه عموماً در ارتباط با كنوانسیون بین‌المللی برای ساده كردن و هماهنگ كردن روش‌های گمركی به كار برده می‌شود. این كنوانسیون در سال 1973 از طرف شورای همكاری گمركی در كیوتو پذیرفته شده است.

كنوانسیون نایروبی Nairobi Convention

 

اصطلاحی است كه عموماً در ارتباط با كنوانسیون بین‌المللی همكاری متقابل اداری به منظور پیشگیری تجسس و كیفر تخلفات گمركی به كار برده می‌شود این كنوانسیون در سال 1977 از طرف شورای همكاری گمركی در نایروبی پذیرفته شده است.

مراحل ثبت سفارش كالا – گواهی مبدا Certificate of Orign

 

اظهاریه امضا شده‌ای است كه حاكی از مبدا ساخت كالا می‌باشد. گواهی مبدا توسط صادر كننده كالا و یا نماینده‌اش تهیه می‌شود ولی این گواهی در بعضی از كشورها باید روی فرم خاصی كه حاوی تایید یك سازمان اداری مستقل (برای مثال اتاق بازرگانی) باشد صادر شود.

 گواهی بازرسی

انجام بازرسی توسط یك موسسه بازرسی را مشخص می‌كند. مرجع مذكور، محموله را با توجه به علایم حمل، وزن، تعداد بسته‌ها، مورد بررسی كمی و كیفی قرار داده و گزارش خود را ارایه می‌دهد.

 

 گواهی بیمه

 

سندی است كه باید توسط شركت بیمه و یا نمایندگی آن و یا به وسیله پذیره‌نویسان صادر و یا امضا شده باشد و تاریخ آن باید همزمان و یا قبل از تاریخ حمل باشد. مبلغ بیمه نامه باید حداقل برابر با ارزش سیف كالا باشد.

گواهی بیمه باید:
1- با آن چه كه در اعتبار ذكر شده مطابقت داشته باشد.
2-كلیه خطرات ذكر شده در اعتبار را در برگیرد.
3- با سایر اسناد در مورد محموله و شرح كالا مطابقت داشته باشد.

 

مانیفست Manifest

 

فهرست محمولات یك كشتی یا یك قطار یا یك كاروان از كامیون‌هایی را می‌گویند كه بیشتر از یك بارنامه دارند. در فارسی می‌توان آن را فهرست كل كالا خواند كه حاوی ریز كلیه بارنامه‌های مربوط به محموله است. این فهرست كل زمانی عرضه می‌شود كه محموله تجارتی به گمرك مقصد می‌رسد.

مانیفست محموله (بار) Cargo manifest

 

عبارت است از فهرستی از كالاهای تشكیل دهنده محموله بار كه در یك وسیله حمل و نقل یا در یك واحد حمل و نقل، حمل می‌شوند. مانیفست محموله بار كه به این ترتیب حاوی مشخصات بازرگانی مربوط به كالاها از قبیل شماره‌های اسناد حمل، نام صادر كننده و گیرنده كالا، علامت و شماره، تعداد و نوع بسته‌بندی، مقدار و شرح كالا باشد و ممكن است به جای اظهارنامه محموله بار به كار رود.

مراحل ثبت سفارش كالا – اصطلاحات بین‌المللی بازرگانی
 • (cost and Freight) C.F : قیمت كالا به اضافه كرایه حمل آن تا مقصد
 • (Cost, insurance and Freight) C.I.F : قیمت كالا به اضافه كرایه حمل به اضافه حق بیمه است.
 • (Cost, Freight Carriage and Insurancepaid to)  : كرایه حمل و بیمه پرداخت شده (با ذكر نام نقطه تعیین شده در مقصد) . . … (named point of destination)
 • DAF (delivered at Front5ier)  : تحویل شده در مرز (نام محل تحویل در مرز)
 • DCP Freight Carriage Paid to : تحویل بر روی عرشه كشتی (با ذكر نام مبدا)  ……. (named point of destination)
 • تحویل شده پس از پرداخت عوارض (نام محل مقصد در كشور وارد كننده) DDP Delivered Duty Paid (named place of destination in the country of importation
 • تحویل از اسكله EXQ…..EX QUAY (duty paid … namedport)
 • تحویل از كشتی (با ذكر نام بندر مقصد)
 • بدین معنی است كه فروشنده كالا را بر روی كشتی در مقصد تعیین شده در قرارداد فروش در اختیار خریدار قرار می‌دهد بدین ترتیب كلیه هزینه كرایه حلم و ریسك مربوط تا آن محل به عهده فروشنده است. EXS …….EX SHIP (named port of destination)
 • بدین معنی است كه مسوولیت فروشنده ارایه كالا در محل خود (محل كار یا كارخانه) است. EXW..EX WORKS (ex factory, ex plantion, ex warehouse, etc.)
 • تحویل در كنار كشتی (با ذكر نام بندر مبدا) FAS … Free Alongside Ship (named part of Shipment)
 • اصطلاح (Free on Board) F.O.B :
  FOB یا (Free on Truck) F.O.T یا (Free on Rall) F.O.R و نظیر آن منظور این است كه فروشنده كالا را در مبدا تحویل خریدار می‌دهد و كرایه حمل به عهده خریدار است. در صورتی كه كالا با كشتی حمل شود اصطلاحF.O.B به كار می‌رود (تحویل روی كشتی) و در صورتیكه كالا با كامیون حمل شود اصطلاح F.O.T بكار می رود. F.O.R…FOR/FOR (Free on Raill/Free on Truck)(named departure
  point)
 • نیاز به حمل و نقل مدرن به ویژه حمل مركب، حمل به وسیله كانتینر، كشتی‌های رو ـ روتریلر و فری) (Ferry) را تامین كند. FREE CARRIER (named point)
 • دیسپاچ: پاداش مربوط به تخلیه و بارگیری قبل از انقضای موعد مقرر. Dispatch
 • دموراژ : هزینه معطلی كشتی (نقطه مقابل دیسپاچ است). Demmurage
 • سوژ شارژ: اضافاتی كه به كرایه تعلق می‌گیرد. Surcharge
 • كابوتاژ : كابوتاژ عبارت از حمل كالا از یك نقطه به نقطه دیگر كشور از راه دریا یا رودخانه‌های مرزی است.
 • بارنامه : در اصطلاح بین‌المللی كشتیرانی بارنامه بیل اف لدینگ (Bill of Lading) و در جاده و در هواپیما سی ام آر (C.M.R) می‌خوانند. مدركی است برای حمل یك واحد یا یك پارتی كالا به عنوان گیرنده در مقصد از طرف موسسه حمل و نقل در مبدا بارگیری كالا صادر می‌شود.

 

انواع بارنامه متداول در حمل و نقل

1- بارنامه دریایی: حمل با كشتی Ocean Bill of Lading / Marine Bill of Lading
2- راه‌نامه (بارنامه) هوایی: حمل با هواپیما Air Way Bill
3- راه‌نامه (بارنامه راه آهن: حمل با قطار Rail Way Bill
4- راه‌نامه (بارنامه): حمل با كامیون CMR/TRUCK Way Bill
5- بارنامه سراسری: حمل با كامیون، كشتی، قطار Throught Bill of Lading
6- بارنامه حمل مركب فیاتا: حمل با كامیون، كشتی، قطار FIATA Combined Transport Bill of Lading
اظهارنامه عمومی هواپیما (Aircraft General-Declaration)
اظهارنامه عمومی كشتی (Ships General-Declaration)
اظهار نامه محموله (بار) (Cargo Declaration)
اظهارنامه گواهی شده مبدا (certified- Declaration of Origin)
اظهارنامه گمركی (cUSTOMS declaration)
اظهارنامه ورود یا خروج Declaration of Arrival or Departure)
اظهارنامه بار (Freight Declaration)
اظهارنامه كالا (Goods Declaration)
اظهارنامه بین‌المللی گمركی مدل تیف
عبارت از سندی است كه برای كالاها و اثاثه مسافران در ترانزیت گمركی به وسیله راه آهن به كار می‌رود. (Inter-national customs Declaration from TIF)
اظهارنامه كالاهای توشه‌ای و ملزومات (Store-Declaration)

 

اظهارنامه مبدا – مراحل ثبت سفارش كالا

شرح مقتضی درباره مبدا كالاهای ساخته شده كه در موقع صدور آنها توسط سازنده، تولید كننده، تهیه كننده، صادر كننده یا هر شخص صلاحیت‌دار دیگری در فاكتور تجاری یا هر سند دیگری كه مربوط به كالاها باشد. (Declaration of Origin)

اجازه ترخیص (Release)

ارایه كالا به گمرك (Production of Goods- to the Customs)

اقلام پستی (Appeal)

عبارتست از اقلام نامه‌های پستی و بسته‌های پستی (Postal Items)
انتقال كالا از یك وسیله حمل به وسیله حمل دیگر (ترانشیپ) (Transhipment)
انبار موقت كالا (Temporary Storage of –Goods)
بسته‌های پستی (Postal Parcel)
تخلف گمركی (Customs Offence)
ترانیزیت گمركی (Customs Transit

 

چفت و بست

عبارتست از یك ریسمان، طناب، سیم، نوار یا اشیای همانند آنها كه به منظور استفاده در ارتباط با یك مهر و موم (سیم و سرب) در نظر گرفته شده است. (Fastening)

حامل

عبارتست از شخصی كه عملاً كار حمل و نقل را انجام می دهد یا سرپرست و مسوول عملیات وسیله حمل و نقل. (Carrier)
حقوق گمركی (Sustoms Duties)
حقوق و عوارض ورودی (Import Duyies and –Taxes)
حقوق و عوارض خروجی (صدور) (Export Duyies and –Taxes)
حقوق و عوارض ورودی و خروجی (صدور) (Import and Export Duyies and- Taxes)

 

دراوبك – مراحل ثبت سفارش كالا

عبارتست از مبلغ حقوق و عوارض ورودی كه به موجب آن روش دراوبك مسترد می‌شود (Drawback)
دفتر گمركی بین‌راهی (Office en Route)
قلمرو گمركی (Customs Territory)
كشور مبدا كالا (Country of Origin)
كالاهای مجاز (Goods in Free Circulation)

كنوانسیون كیوتو

اصطلاحی است كه عموماً در ارتباط با كنوانسیون بین‌المللی برای ساده كردن و هماهنگ كردن روش‌های گمركی به كار برده می‌شود. (Kyoto Convention)
مانیفست محموله (بار) (Cargo Manifest)
محموله‌های امدادی (Relief Consignments)
محموله فوری و ضروری (Urgent Consignment)
مرز گمركی (Customs Frontier)
منطقه آزاد (Free Zone)
مهر و موم گمركی (سیم و سرب) (Customs Seal)
مهر و لاك (Seal)
سیستم هماهنگ شده توصیف و كدگذاری كالاهای تجاری HS (شماره تعرفه گمركی)

معیارهای طبقه‌بندی كالا

Certain Qualities of The Commodity
طبقه‌بندی بر اساس برخی كیفیت‌های كالا انجام می‌گیرد. یك كالا یا محصول ممكن است قابل طبقه‌بندی بر اساس موارد زیر باشد:
ـ توصیف و شرح كالا
ـ تركیب و سایر مشخصات فنی
ـ نحوه عرضه كالا (مثلاً با بسته‌بندی خرده فروشی)
ـ درجه و مراحل ساخت كالا
ـ كاربرد یا عمل كالا

توصیف و شرح كالا

Description
مشخصات واقعی كالا برای طبقه‌بندی آن بسیار حایز اهمیت است. این امر با مراجعه به اسناد پیوست كالا یا اظهارنامه (مثلاً سیاهه خرید، قرارداد، پروفرما و…..) و در صورت لزوم دیدن كاتالوگ و كاربرد فنی و گزارش تحلیلی كالا امكان‌پذیر است. همچنین آزمایش كالا در بسیاری موارد ضروری است. بنابراین، توصیف و شرح مناسب كالا بر اساس مشخصات زیر آشكار می‌شود.

درجه و مرحله ساخت – مراحل ثبت سفارش كالا

Degree of Manufactures
معمولاً برای محصولات صنعتی، طبقه‌بندی بر حسب درجه و مرحله ساخت مصحول صورت می‌گیرد. درجه و مرحله ساخت را می‌توان به موارد زیر تقسیم كرد:
ـ مواد خام
ـ محصولات كار نشده
ـ محصولات نیمه تمام
ـ محصولات تمام شده

 

كاربرد یا عمل

Use of Function

طبقه‌بندی كالا بر اساس كاربرد یا عمل، به ویژه برای مصحولات حاصل از صنایع تولیدی انجام می‌شود. این محصولات عبارتند از:
ـ مواد سوخت
ـ دارو
ـ كالاهای سرمایه‌ای
ـ كالاهای مصرفی

 

نحوه تكمیل اوراق ثبت سفارش

 

 انواع روش های واردات كالا از طریق ثبت سفارش

 

ب) مدارك مورد نیاز برای ثبت سفارش كالا

ج) اصلاحیه ثبت سفارشات

د) تمدید ثبت سفارشات

هـ) ابطال ثبت سفارشات

و) ثبت سفارش ورود موقت كالا ماده 12 ق.م.ص.و. و ماده 24 آیین نامه آن قانون

ز) نحوه گردش كار اجرایی ثبت سفارش كالا

ح) وظایف و نحوه كار كمیسیون چهار نفره

ط) مدارك مورد نیاز جهت صدور مجوز واردات بدون انتقال ارز از محل بندهای ماده 38 ق.م.ص.و

 

نحوه تكمیل اوراق ثبت سفارش – مراحل ثبت سفارش كالا

 

تمامی سؤالات درخواست می بایست به طور دقیق و خوانا تایپ گردد ودرخواست هایی كه ناقص و خط خورده و اشتباه پر شده رد خواهد شد.

جهت تنظیم پشت و روی فرم ثبت سفارش به نكات ذیل توجه فرمایید:

1) مشخصات متقاضی: طبق مندرجات كارت بازرگانی تكمیل گردد، در محل شماره ثبت نام، شماره كارت عضویت وزارت بازرگانی درج شود.

2) مشخصات فروشنده: طبق مندرجات پروفرما درج گردد.

3) شرایط قرارداد: با توجه به نوع و شرایط مورد نظر خریدار و فروشنده مندرج در پروفرم درج شود.

 

مشخصات حمل:

 

الف ـ در خریدهای (فوب) FOB نیاز به تكمیل این قسمت نمی باشد.

ب ـ در سایر خریدها این قسمت تكمیل گردد. همچنین در مورد ثبت سفارش حمل جداگانه ضمن ارائه پروفرمای حمل كالا این قسمت تكمیل گردد.

5) مشخصات كالا: براساس پروفرما، تعرفه كالا و كتاب قانون مقررات صادرات و واردات تكمیل شود.

6) در صورتی كه كالا نیاز به اخذ مجوز سایر سازمان ها حسب مورد دارد، مجوز مربوطه به همراه اوراق ثبت سفارش ارائه گردد.

7) محل تخصیص ارز: صرفاً در صورت دارا بودن سهمیه ارزی توسط وزارتخانه/ سازمان مربوطه تكمیل گردد.

8) اوراق ثبت سفارش در محل مربوط توسط متقاضی مهر و امضاء گردد

 

انواع روش های واردات كالا از طریق ثبت سفارش – مراحل ثبت سفارش كالا

 

1) واردات از محل سهمیه های ارزی مصوب جهت گشایش اعتبار اسنادی در بانك (پس از تخصیص ارز توسط سازمان تخصیص دهنده ارز در قسمت مرتبط اوراق)

2) واردات كالا با ارز آزاد جهت گشایش اعتبار اسنادی در بانك.

3) واردات در مقابل صادرات به نام شخص صادركننده (غیرقابل واگذاری) از مبداء كلیه كشورها

4) واردات در مقابل صادرات به كشورهای آسیای میانه و آفریقا به نام صادركننده یا به نام دیگری با واگذاری رسمی از طریق دفاتر اسناد رسمی از مبدا همان كشورها (حق واگذاری به غیر برای یك بار است).

5) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل سرمایه گذاری خارجی پس از تایید سازمان سرمایه گذاری،‌ وزارت امور اقتصادی و دارایی.

6) واردات به صورت بدون انتقال ارز ماشین الات، تجهیزات تولیدی، قطعات یدكی و مواد اولیه و واسطه ای واحدهای صنعتی و معدنی دارای پروانه بهره برداری و ابزارآلات از محل ماده 6 قانون تسهیل نوسازی صنایع كشور.

7) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل فهرست اقلام مجاز اعلام شده (بند 9 ماده 38).

8) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل مصوبات كمیسیون چهار نفره مستقر در دفتر ثبت سفارشات.

توضیح : جهت واردات و ترخیص كالاهای ثبت سفارش شده از محل بند 3 الی 8 این قسمت گشایش اعتبار اسنادی از طریق بانك الزامی نیست و برای بندهای 3 و 4 ارائه اظهارنامه صادراتی معادل ارزش كالا به گمرك الزامی است.

ـ واحدهای تولیدی فاقد كارت بازرگانی می توانند برای واردات ماشین آلات ، تجهیزات و اجزاء و قطعات مورد نیاز مبادرت به اخذ كارت موقت از اداره كل مقررات صادرات و واردات نمایند.

 

مدارك مورد نیاز برای مراحل ثبت سفارش كالا

 

 • كارت بازرگانی معتبر

 

كارت عضویت وزارت بازرگانی (ثبت نام)
اوراق ثبت سفارش 5 برگی تایپ و امضاء شده توسط متقاضی بدون قلم خوردگی و لاك گرفتگی (جهت واردات در مقابل صادرات و بدون انتقال ارز. اوراق ثبت سفارش در 3 برگ كافی است).

اخذ مجوزهای قانونی لازم براساس مندرجات ذیل یادداشت های فصل تعرفه مربوط در كتاب مقررات صادرات و واردات و سایر مصوبات و دستورالعمل های ابلاغ شده (از قبیل مجوز وزارت بهداشت ، جهاد كشاورزی، انرژی اتمی و …)

 • اصل پروفرما و كپی آن

كاتالوگ یا بروشور و آنالیز برای برخی كالاها.درج شرایط ذیل در پروفرما ضروری است:

 

 •  نام و آدرس كامل خریدار (شماره تلفن و فاكس)
 • نام و آدرس كامل فروشنده (شماره تلفن و فاكس)
مراحل ثبت سفارش كالا – مشخصات كامل كالا
 • قیمت واحد كالا ـ قیمت فوب (FOB) ـ مبلغ كرایه حمل
 • مقدار، وزن ،‌ تعداد و نوع بسته بندی كالا
 • نام كشور ذینفع (فروشنده) و نام كشور تولیدكننده كالا
 • نام كشور مبداء حمل ، محل بارگیری ، وسیله حمل و مهلت حمل
 • نام ارز مورد معامله و نحوه پرداخت وجه كالا
 • نام مرز ورودی و گمرك مقصد
 • شماره و تاریخ صدور پروفرما و امضای آن به همراه تاریخ انقضا
 • درج شماره استاندارد یكی از استانداردهای مورد قبول موسسه استاندارد ایران و اعلام انطباق كالا با استاندارد مذكور در مواردی كه كالا مشمول فهرست استانداردهای وارداتی اعلام شده می باشد.
 • ارائه ترجمه رسمی برای پروفرماهای غیر از زبان فارسی و انگلیسی
 • ارائه كاتالوگ جهت ماشین آلات و بعضی از كالاهای مصرفی و بروشور یا آنالیز برای بعضی كالاهای شیمیایی كه مشخصات كالا در پروفرما گویا نباشد.
 • اعلام فروشنده مبنی بر ارسال شماره سریال برخی لوازم خانگی به همراه اسناد حمل
  رعایت بند 2 و 3 ماده 42 در مورد اقلامی كه به صورت مستعمل وارد می شود و درج كلمه مستعمل در پروفرما.ج) اصلاحیه ثبت سفارشات1ـ در مواردی كه گشایش اعتبار اسنادی صورت پذیرفته باشد.2ـ1ـ در صورتی كه اصلاحیه از محل ارز تخصیصی باشد اخذ مجوز سازمان مربوطه با توجه به مورد ضروری است.د) تمدید ثبت سفارشات2ـ ارائه اصل به انضمام یك سری كپی اوراق ثبت سفارش و پروفرمای اولیه.هـ) ابطال ثبت سفارشات2ـ ارائه اصل اوراق ثبت سفارش و پروفرما و ضمائم مربوطهو) ثبت سفارش ورود موقت كالا ماده 12 ق م ص و ماده 24 آیین نامه آن قانون1ـ ارائه نامه تاییدیه از گمرك + پروفرم ممهور به مهر گمرك3ـ كارت عضویت ـ تكمیل فرم ثبت نامـ دریافت مدارك توسط مسوول عضویتـ صدور كارت عضویت رایانه ای2ـ پذیرشـ احراز هویت طبق كارت ثبت نام (عضویت)ـ بررسی مجوزهای ماخوذ طبق شرایط ورود كالاـ ثبت مشخصات در دفتر مربوطه3- كارشناسیـ انطباق مدارك ارائه شده با دستورالعمل های موجود و مقرراتـ بررسی تعرفه كالا براساس تعرفه HSـ تكمیل فرم نواقص برای پرونده های دارای نقص و ارسال به واحد تحویلـ كنترل و تنظیم اسناد جهت مهر و شماره 8 رقمیـ درج مهر در اوراق ثبت سفارش و اصل پروفرمـ ارجاع مدارك به قسمت تحویل5ـ تحویل پروندهـ اخذ رسید از متقاضیـ ارائه فیش كارمزد به متقاضی جهت پرداخت به بانكـ تفكیك اسناد (اسنادی كه تحویل متقاضی می شود و اسناد بایگانی)ـ تحویل اوراق ثبت سفارش و پروفرم و سایر اصل اسناد به متقاضیـ اخذ رسید از متقاضیـ تحویل یك برگ فرم نواقص + اصل اسناد مربوط به متقاضی جهت رفع نقصـ درج تاریخ روز رفع نقص در اسناد مربوطه ـ برای طرح پرونده در كمیسیون 2 نوع فرم پذیرش و اطلاعات پرونده تهیه شده كه از طریق دبیرخانه مستقر در طبقه اول در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.ـ به استناد اصل 127 قانون اساسی، هیات وزیران طی مصوبه شماره 43016/ت 257 ـ‌ 5 مورخ 29/10/80 وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنایع و معادن ، بازرگانی و رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان نمایندگان ویژه رئیس جمهور در مورد تشخیص و موافقت با واردات كالاهایی كه مشمول بندهای ماده 38 آیین نامه اجرای قانون مقررات صادرات و واردات نمی شوند، تعیین نمود.
وظایف و نحوه كار كمیسیون چهار نفره

ـ ارجاع مدارك به كارشناسی
ـ اخذ مدارك رفع نقص شده
ـ احراز هویت (طبق كارت ثبت نام)

مدارك ناقص

ـ درج تاریخ روز در اوراق ثبت سفارش و پروفرم (داخل مهر و روی فرم)
ـ اخذ فیش پرداخت شده
ـ احراز هویت (طبق كارت ثبت نام)

مراحل ثبت سفارش كالا – 1ـ5 ـ مدارك كامل

ـ هماهنگی لازم با حسابداری در پرداخت های خاص
ـ محاسبه كارمزد و صدور فیش معادل نیم در هزار ارزش ریالی كالا
ـ بررسی نوع معامله ثبت سفارش و انطباق جهت مهر مربوطه

4ـ مهر و كارمزد

ـ تایید و امضا در ظهر اوراق ثبت سفارش برای پرونده های كامل و ارسال به واحد مهر و كارمزد
ـ تطابق پروفرم با فرم ثبت سفارش تایپ شده
ـ بررسی شرایط ورود كالاهای مورد تقاضا
ـ ارجاع پرونده به بخش كارشناسی
ـ ارائه رسید به متقاضی و درج شماره در پرونده اخذ شده
ـ انطباق پرونده با مقررات به صورت مقدماتی
ـ اخذ پرونده ثبت سفارش و كنترل مدارك
ـ تحویل كارت به متقاضی
ـ‌ رسیدگی و انطباق اصل اسناد با تصاویر مربوطه و فرم تكمیل شده و اعاده آن به متقاضی
ـ ارائه مدارك براساس نیازهای ذكر شده در ظهر فرم

 عضویت (ثبت نام) ز) نحوه گردش كار اجرایی

ـ مجوز وزارت بهداشت فقط در مورد كالاهای خوراكی ، آشامیدنی ،‌ بهداشتی و آرایشی

ارائه سه برگ اوراق ثبت سفارش تایپ و امضا شده

 

 •  ارائه درخواست متقاضی مبنی بر ابطال ثبت سفارش.
 • تكمیل فرم درخواست تمدید ثبت سفارش
 • در مواردی كه به بانك عامل ارائه گردیده است برابر دستورالعمل و با توجه به مورد اصلاحیه توسط پذیرش راهنمایی لازم به عمل خواهد آمد (قبل از گشایش اعتبار)

ارائه 5 برگ اوراق اصلاحیه ثبت سفارش، تایپ و امضا شده + نامه بانك به انضمام كپی ثبت سفارش و پروفرماهای قبلی كه توسط بانك برابر اصل شده باشد.

فرم 1 ـ برای كالاهایی كه به صورت بدون انتقال ارز و خارج از سیستم بانكی كشور وارد گردیده است و سایر موارد.
فرم 2ـ برای تمدید و قطعی نمودن پروانه های ورود موقت شده كه موعد قانونی آن ها سپری گردیده است. بند 2 ماده 38 : بخش اول ـ مدارك كالای وارده:2ـ تاییدیه وزارتخانه تولیدی ذیربط4ـ كپی بارنامه و قبض انبار 1ـ كپی مجوز وزارت بازرگانی (ثبت سفارش) و پروفرمای مربوطه3ـ كپی پروانه سبز كالای ترخیص شده اولیهچنانچه خریدار موفق به اخذ تخفیف از فروشنده خارجی شود1ـ درخواست كتبی متقاضی3ـ اصل و كپی پروفرما و یا فاكتور فروشندهبخش دوم ـ مدارك مربوط به كالای اولیه:2ـ كپی فول تلكس یا اعلامیه فروش ارزبند 5 ماده 38 : 1ـ موافقت كتبی سازمان دولتی ذیربط3ـ تصویر قرارداد پیمان كاری معتبر5ـ كپی بارنامه و قبض انبار كالااجزا، قطعات، تجهیزات لوازم مورد نیاز خط تولید واحدهای تولیدی كه قرارداد گارانتی دارندمدارك مورد نیاز:1ـ درخواست كتبی متقاضی3ـ كپی فاكتور + اصل5ـ تعهد قرارداد گارانتی1ـ كپی مجوز وزارت بازرگانی (ثبت سفارش) و پروفرمای مربوطه3ـ كپی پروانه سبز كالای ترخیص شده اولیه و قبض انباراجزا، قطعات و لوازم مورد نیاز برای تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش دستگاه های خارجی در داخل كشورمدارك مورد نیاز:2ـ ارائه گواهی نمایندگی از مركز اصناف و بازرگانان با قید تامین خدمات بعد از فروش4ـ كپی فاكتور كالابند 9 ماده 37 :مدارك مورد نیاز:2ـ فاكتور كالا با درج اهدایی بودن توسط شركت اهداكننده در متن آن4ـ قبض انبار

 بارنامه  تایید اسناد اهدایی توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در كشور مبدا‌(درج مهر سفارت)
 • تقاضای كتبی سازمان دولتی «با امضای» بالاترین مقام ذیربط آن سازمان
  قانون امور گمركی در مورد كالاهای اهدایی
 • كپی بارنامه یا قبض انبار
 • مدارك مربوط به ثبت سفارشات سال گذشته و سال جاری
 • درخواست كتبی متقاضی

بند 8 ماده 38

 •  كپی فول تلكس اعتبار اسنادی یا اعلامیه فروش ارز
  بخش دوم ـ مدارك كالای اولیه:
 • كپی بارنامه و قبض انبار (در صورتی كه كالا حمل شده باشد)
 • تشخیص وزارتخانه تولیدی ذیربط

 

بخش اول ـ مدارك كالای وارده

 

بند 7 ماده 38

ـ فاكتور كالا
ـ درخواست كتبی پیمان كار
مدارك مورد نیاز:
كالای مورد نیاز پیمان كاران و مشاوران سازمان های دولتی
ـ كپی پروانه سبز كالای ترخیص شده اولیه
ـ كپی مجوز وزارت بازرگانی (ثبت سفارش) و پروفرمای مربوطه
ـ كپی بارنامه و قبض انبار (درصورتی كه كالا حمل گردیده باشد)
ـ تشخیص گمرك ایران مبنی بر تایید تخفیف
بخش اول ـ مدارك مربوط به كالای وارده
بند 3 ماده 38 :
ـ كپی فول تلكس اعتبار اسنادی با اعلامیه فروش ارز
بخش دوم ـ مدارك كالاهای اولیه:
ـ مكاتبات با فروشنده و مدارك مثبته
ـ كپی فاكتور + اصل
ـ درخواست كتبی متقاضی
مدارك مورد نیاز:
كسر تخلیه، ضایعات كالای وارداتی ، مغایرت كالای وارداتی
ط) مدارك مورد نیاز جهت صدور مجوز واردات بدون انتقال ارز از محل بندهای ماده 38 ق.م.ص.و
ـ مدارك مورد نیاز برای طرح پرونده در كمیسیون چهار نفره در این فرم ها درج گردیده است.

مراحل ثبت سفارش كالا – نحوه ثبت سفارش كالا

نحوه تكمیل اوراق ثبت سفارش
الف) انواع روش های واردات كالا از طریق ثبت سفارش
ب) مدارك مورد نیاز برای ثبت سفارش كالا
ج) اصلاحیه ثبت سفارشات
د) تمدید ثبت سفارشات
هـ) ابطال ثبت سفارشات
و) ثبت سفارش ورود موقت كالا ماده 12 ق.م.ص.و. و ماده 24 آیین نامه آن قانون
ز) نحوه گردش كار اجرایی ثبت سفارش كالا
ح) وظایف و نحوه كار كمیسیون چهار نفره
ط) مدارك مورد نیاز جهت صدور مجوز واردات بدون انتقال ارز از محل بندهای ماده 38 ق.م.ص.و

نحوه تكمیل اوراق ثبت سفارش

تمامی سؤالات درخواست می بایست به طور دقیق و خوانا تایپ گردد ودرخواست هایی كه ناقص و خط خورده و اشتباه پر شده رد خواهد شد.
جهت تنظیم پشت و روی فرم ثبت سفارش به نكات ذیل توجه فرمایید:
1) مشخصات متقاضی: طبق مندرجات كارت بازرگانی تكمیل گردد، در محل شماره ثبت نام، شماره كارت عضویت وزارت بازرگانی درج شود.
2) مشخصات فروشنده: طبق مندرجات پروفرما درج گردد.
3) شرایط قرارداد: با توجه به نوع و شرایط مورد نظر خریدار و فروشنده مندرج در پروفرم درج شود.
4) مشخصات حمل:
الف ـ در خریدهای (فوب) FOB نیاز به تكمیل این قسمت نمی باشد.
ب ـ در سایر خریدها این قسمت تكمیل گردد. همچنین در مورد ثبت سفارش حمل جداگانه ضمن ارائه پروفرمای حمل كالا این قسمت تكمیل گردد.
5) مشخصات كالا: براساس پروفرما، تعرفه كالا و كتاب قانون مقررات صادرات و واردات تكمیل شود.
6) در صورتی كه كالا نیاز به اخذ مجوز سایر سازمان ها حسب مورد دارد، مجوز مربوطه به همراه اوراق ثبت سفارش ارائه گردد.
7) محل تخصیص ارز: صرفاً در صورت دارا بودن سهمیه ارزی توسط وزارتخانه/ سازمان مربوطه تكمیل گردد.
8) اوراق ثبت سفارش در محل مربوط توسط متقاضی مهر و امضاء گردد.

الف: انواع روش های واردات كالا از طریق ثبت سفارش

1) واردات از محل سهمیه های ارزی مصوب جهت گشایش اعتبار اسنادی در بانك (پس از تخصیص ارز توسط سازمان تخصیص دهنده ارز در قسمت مرتبط اوراق).
2) واردات كالا با ارز آزاد جهت گشایش اعتبار اسنادی در بانك.
3) واردات در مقابل صادرات به نام شخص صادركننده (غیرقابل واگذاری) از مبداء كلیه كشورها
4) واردات در مقابل صادرات به كشورهای آسیای میانه و آفریقا به نام صادركننده یا به نام دیگری با واگذاری رسمی از طریق دفاتر اسناد رسمی از مبدا همان كشورها (حق واگذاری به غیر برای یك بار است).
5) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل سرمایه گذاری خارجی پس از تایید سازمان سرمایه گذاری،‌ وزارت امور اقتصادی و دارایی.
6) واردات به صورت بدون انتقال ارز ماشین الات، تجهیزات تولیدی، قطعات یدكی و مواد اولیه و واسطه ای واحدهای صنعتی و معدنی دارای پروانه بهره برداری و ابزارآلات از محل ماده 6 قانون تسهیل نوسازی صنایع كشور.
7) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل فهرست اقلام مجاز اعلام شده (بند 9 ماده 38).
8) واردات به صورت بدون انتقال ارز از محل مصوبات كمیسیون چهار نفره مستقر در دفتر ثبت سفارشات.
توضیح : جهت واردات و ترخیص كالاهای ثبت سفارش شده از محل بند 3 الی 8 این قسمت گشایش اعتبار اسنادی از طریق بانك الزامی نیست و برای بندهای 3 و 4 ارائه اظهارنامه صادراتی معادل ارزش كالا به گمرك الزامی است.
ـ واحدهای تولیدی فاقد كارت بازرگانی می توانند برای واردات ماشین آلات ، تجهیزات و اجزاء و قطعات مورد نیاز مبادرت به اخذ كارت موقت از اداره كل مقررات صادرات و واردات نمایند.

 مدارك مورد نیاز برای ثبت سفارش كالا

• كارت بازرگانی معتبر
• كارت عضویت وزارت بازرگانی (ثبت نام)
• اوراق ثبت سفارش 5 برگی تایپ و امضاء شده توسط متقاضی بدون قلم خوردگی و لاك گرفتگی (جهت واردات در مقابل صادرات و بدون انتقال ارز. اوراق ثبت سفارش در 3 برگ كافی است).
• اخذ مجوزهای قانونی لازم براساس مندرجات ذیل یادداشت های فصل تعرفه مربوط در كتاب مقررات صادرات و واردات و سایر مصوبات و دستورالعمل های ابلاغ شده (از قبیل مجوز وزارت بهداشت ، جهاد كشاورزی، انرژی اتمی و …)
• اصل پروفرما + كپی آن.
• كاتالوگ یا بروشور و آنالیز برای برخی كالاها.

مراحل ثبت سفارش كالا – شرایط پروفرما

درج شرایط ذیل در پروفرما ضروری است

• نام و آدرس كامل خریدار (شماره تلفن و فاكس)
• نام و آدرس كامل فروشنده (شماره تلفن و فاكس)
• مشخصات كامل كالا
• قیمت واحد كالا ـ قیمت فوب (FOB) ـ مبلغ كرایه حمل
• مقدار، وزن ،‌ تعداد و نوع بسته بندی كالا
• نام كشور ذینفع (فروشنده) و نام كشور تولیدكننده كالا
• نام كشور مبداء حمل ، محل بارگیری ، وسیله حمل و مهلت حمل
• نام ارز مورد معامله و نحوه پرداخت وجه كالا
• نام مرز ورودی و گمرك مقصد
• شماره و تاریخ صدور پروفرما و امضای آن به همراه تاریخ انقضا
• درج شماره استاندارد یكی از استانداردهای مورد قبول موسسه استاندارد ایران و اعلام انطباق كالا با استاندارد مذكور در مواردی كه كالا مشمول فهرست استانداردهای وارداتی اعلام شده می باشد.
• ارائه ترجمه رسمی برای پروفرماهای غیر از زبان فارسی و انگلیسی
• ارائه كاتالوگ جهت ماشین آلات و بعضی از كالاهای مصرفی و بروشور یا آنالیز برای بعضی كالاهای شیمیایی كه مشخصات كالا در پروفرما گویا نباشد.
• اعلام فروشنده مبنی بر ارسال شماره سریال برخی لوازم خانگی به همراه اسناد حمل
• رعایت بند 2 و 3 ماده 42 در مورد اقلامی كه به صورت مستعمل وارد می شود و درج كلمه مستعمل در پروفرما.

 

 اصلاحیه ثبت سفارشات

1ـ در مواردی كه گشایش اعتبار اسنادی صورت پذیرفته باشد.
1ـ1ـ ارائه 5 برگ اوراق اصلاحیه ثبت سفارش، تایپ و امضا شده + نامه بانك به انضمام كپی ثبت سفارش و پروفرماهای قبلی كه توسط بانك برابر اصل شده باشد.
2ـ1ـ در صورتی كه اصلاحیه از محل ارز تخصیصی باشد اخذ مجوز سازمان مربوطه با توجه به مورد ضروری است.
2ـ در مواردی كه به بانك عامل ارائه گردیده است برابر دستورالعمل و با توجه به مورد اصلاحیه توسط پذیرش راهنمایی لازم به عمل خواهد آمد (قبل از گشایش اعتبار)

 تمدید ثبت سفارشات

1ـ تكمیل فرم درخواست تمدید ثبت سفارش
2ـ ارائه اصل به انضمام یك سری كپی اوراق ثبت سفارش و پروفرمای اولیه.
هـ) ابطال ثبت سفارشات
1ـ ارائه درخواست متقاضی مبنی بر ابطال ثبت سفارش.
2ـ ارائه اصل اوراق ثبت سفارش و پروفرما و ضمائم مربوطه

 

 ثبت سفارش ورود موقت كالا ماده 12 ق م ص و ماده 24 آیین نامه آن قانون

1ـ ارائه نامه تاییدیه از گمرك + پروفرم ممهور به مهر گمرك
2ـ ارائه سه برگ اوراق ثبت سفارش تایپ و امضا شده
3ـ كارت عضویت
4ـ مجوز وزارت بهداشت فقط در مورد كالاهای خوراكی ، آشامیدنی ،‌ بهداشتی و آرایشی

مراحل ثبت سفارش كالا – نحوه گردش كار اجرایی  عضویت (ثبت نام)

ـ تكمیل فرم ثبت نام
ـ ارائه مدارك براساس نیازهای ذكر شده در ظهر فرم
ـ دریافت مدارك توسط مسوول عضویت
ـ‌ رسیدگی و انطباق اصل اسناد با تصاویر مربوطه و فرم تكمیل شده و اعاده آن به متقاضی
ـ صدور كارت عضویت رایانه ای
ـ تحویل كارت به متقاضی

پذیرش

ـ اخذ پرونده ثبت سفارش و كنترل مدارك
ـ احراز هویت طبق كارت ثبت نام (عضویت)
ـ انطباق پرونده با مقررات به صورت مقدماتی
ـ بررسی مجوزهای ماخوذ طبق شرایط ورود كالا
ـ ارائه رسید به متقاضی و درج شماره در پرونده اخذ شده
ـ ثبت مشخصات در دفتر مربوطه
ـ ارجاع پرونده به بخش كارشناسی

 كارشناسی

ـ بررسی شرایط ورود كالاهای مورد تقاضا
ـ انطباق مدارك ارائه شده با دستورالعمل های موجود و مقررات
ـ تطابق پروفرم با فرم ثبت سفارش تایپ شده
ـ بررسی تعرفه كالا براساس تعرفه HS
ـ تایید و امضا در ظهر اوراق ثبت سفارش برای پرونده های كامل و ارسال به واحد مهر و كارمزد
ـ تكمیل فرم نواقص برای پرونده های دارای نقص و ارسال به واحد تحویل

 مهر و كارمزد

ـ كنترل و تنظیم اسناد جهت مهر و شماره 8 رقمی
ـ بررسی نوع معامله ثبت سفارش و انطباق جهت مهر مربوطه
ـ درج مهر در اوراق ثبت سفارش و اصل پروفرم
ـ محاسبه كارمزد و صدور فیش معادل نیم در هزار ارزش ریالی كالا
ـ ارجاع مدارك به قسمت تحویل
ـ هماهنگی لازم با حسابداری در پرداخت های خاص

تحویل پرونده
 مدارك كامل:

ـ اخذ رسید از متقاضی
ـ احراز هویت (طبق كارت ثبت نام)
ـ ارائه فیش كارمزد به متقاضی جهت پرداخت به بانك
ـ اخذ فیش پرداخت شده
ـ تفكیك اسناد (اسنادی كه تحویل متقاضی می شود و اسناد بایگانی)
ـ درج تاریخ روز در اوراق ثبت سفارش و پروفرم (داخل مهر و روی فرم)
ـ تحویل اوراق ثبت سفارش و پروفرم و سایر اصل اسناد به متقاضی

مدارك ناقص

ـ اخذ رسید از متقاضی
ـ احراز هویت (طبق كارت ثبت نام)
ـ تحویل یك برگ فرم نواقص + اصل اسناد مربوط به متقاضی جهت رفع نقص
ـ اخذ مدارك رفع نقص شده
ـ درج تاریخ روز رفع نقص در اسناد مربوطه
ـ ارجاع مدارك به كارشناسی

مراحل ثبت سفارش كالا – وظایف و نحوه كار كمیسیون چهار نفره

ـ به استناد اصل 127 قانون اساسی، هیات وزیران طی مصوبه شماره 43016/ت 257 ـ‌ 5 مورخ 29/10/80 وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنایع و معادن ، بازرگانی و رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان نمایندگان ویژه رئیس جمهور در مورد تشخیص و موافقت با واردات كالاهایی كه مشمول بندهای ماده 38 آیین نامه اجرای قانون مقررات صادرات و واردات نمی شوند، تعیین نمود.
ـ برای طرح پرونده در كمیسیون 2 نوع فرم پذیرش و اطلاعات پرونده تهیه شده كه از طریق دبیرخانه مستقر در طبقه اول در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
• فرم 1 ـ برای كالاهایی كه به صورت بدون انتقال ارز و خارج از سیستم بانكی كشور وارد گردیده است و سایر موارد.
• فرم 2ـ برای تمدید و قطعی نمودن پروانه های ورود موقت شده كه موعد قانونی آن ها سپری گردیده است.
ـ مدارك مورد نیاز برای طرح پرونده در كمیسیون چهار نفره در این فرم ها درج گردیده است.

ط) مدارك مورد نیاز جهت صدور مجوز واردات بدون انتقال ارز از محل بندهای ماده 38 ق.م.ص.و

بند 2 ماده 38

كسر تخلیه، ضایعات كالای وارداتی ، مغایرت كالای وارداتی

مدارك مورد نیاز:

بخش اول ـ مدارك كالای وارده

1ـ درخواست كتبی متقاضی
2ـ تاییدیه وزارتخانه تولیدی ذیربط
3ـ كپی فاكتور + اصل
4ـ كپی بارنامه و قبض انبار
5ـ مكاتبات با فروشنده و مدارك مثبته

مراحل ثبت سفارش كالا

بخش دوم ـ مدارك كالاهای اولیه

1ـ كپی مجوز وزارت بازرگانی (ثبت سفارش) و پروفرمای مربوطه
2ـ كپی فول تلكس اعتبار اسنادی با اعلامیه فروش ارز
3ـ كپی پروانه سبز كالای ترخیص شده اولیه

بند 3 ماده 38

* چنانچه خریدار موفق به اخذ تخفیف از فروشنده خارجی شود

بخش اول ـ مدارك مربوط به كالای وارده
1ـ درخواست كتبی متقاضی
2ـ تشخیص گمرك ایران مبنی بر تایید تخفیف
3ـ اصل و كپی پروفرما و یا فاكتور فروشنده
4ـ كپی بارنامه و قبض انبار (درصورتی كه كالا حمل گردیده باشد)

بخش دوم ـ مدارك مربوط به كالای اولیه:
1ـ كپی مجوز بازرگانی (ثبت سفارش) و پروفرمای مربوطه
جهت آشنایی بیشتر با ثبت سفارش و مجوزها کلیک نمایید.
2ـ كپی فول تلكس یا اعلامیه فروش ارز
3ـ كپی پروانه سبز كالای ترخیص شده اولیه

 

بند 5 ماده 38

كالای مورد نیاز پیمان كاران و مشاوران سازمان های دولتی

 

مدارك مورد نیاز

1ـ موافقت كتبی سازمان دولتی ذیربط
2ـ درخواست كتبی پیمان كار
3ـ تصویر قرارداد پیمان كاری معتبر
4ـ فاكتور كالا
5ـ كپی بارنامه و قبض انبار كالا

 

بند 7 ماده 38 :

اجزا، قطعات، تجهیزات لوازم مورد نیاز خط تولید واحدهای تولیدی كه قرارداد گارانتی دارند

مدارك مورد نیاز

بخش اول ـ مدارك كالای وارده:

1ـ درخواست كتبی متقاضی
2ـ تشخیص وزارتخانه تولیدی ذیربط
3ـ كپی فاكتور + اصل
4ـ كپی بارنامه و قبض انبار (در صورتی كه كالا حمل شده باشد)
5ـ تعهد قرارداد گارانتی

مراحل ثبت سفارش كالا – بخش دوم ـ مدارك كالای اولیه: 

1ـ كپی مجوز وزارت بازرگانی (ثبت سفارش) و پروفرمای مربوطه
2ـ كپی فول تلكس اعتبار اسنادی یا اعلامیه فروش ارز
3ـ دارا بودن كپی پروانه سبز كالای ترخیص شده اولیه و قبض انبار

بند 8 ماده 38 :

اجزا، قطعات و لوازم مورد نیاز برای تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش دستگاه های خارجی در داخل كشور

مدارك مورد نیاز:

1ـ درخواست كتبی متقاضی
2ـ ارائه گواهی نمایندگی از مركز اصناف و بازرگانان با قید تامین خدمات بعد از فروش
3ـ مدارك مربوط به ثبت سفارشات سال گذشته و سال جاری
4ـ كپی فاكتور كالا
5ـ كپی بارنامه یا قبض انبار

بند 9 ماده 37 :

قانون امور گمركی در مورد كالاهای اهدایی

 

مدارك مورد نیاز:

1ـ تقاضای كتبی سازمان دولتی «با امضای» بالاترین مقام ذیربط آن سازمان
2ـ فاكتور كالا با درج اهدایی بودن توسط شركت اهداكننده در متن آن
3ـ تایید اسناد اهدایی توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در كشور مبدا‌(درج مهر سفارت)
4ـ قبض انبار
5ـ بارنامه

به این نوشته امتیاز دهید
Rate this post
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1396-8-4
0 44308

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

تجارت امن و پایدار با گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان

شماره تلفن: 02142326

واتساپ09018317541


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "
021-42326 ارتباط از واتساپ