پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا 42326-021
اطلاعیه بازگشت ارز حاصل از صادرات و صادرات محصولات کشاورزی
اطلاعیه بازگشت ارز حاصل از صادرات و صادرات محصولات کشاورزی

اطلاعیه بازگشت ارز حاصل از صادرات و صادرات محصولات کشاورزی

بانک مرکزی در مرحله اول اطلاعات مربوط به ۲۵۰ نفر شخص حقیقی و حقوقی، که بخشی از مجموع ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی را برنگردانده‌اند، را به مرجع محترم قضایی ارسال کرده و حتی بعد از شکایت نیز به منظور مساعدت، جلسات متعدد به منظور برگشت ارز حاصل از صادرات با آنها برگزار نموده، لیکن متأسفانه کماکان از برگشت ارز اجتناب کرده‌اند. خاطر نشان می‌سازد با عنایت به بسته سیاستی مصوب مورخ ۱۳۹۹/۴/۲۴، کلیه صادرکنندگان مکلف هستند برابر ضوابط ابلاغی نسبت به برگشت و عرضه ارز صادرات خود به چرخه اقتصادی اقدام کنند.

ارونقی معاون گمرک تصریح کرد: صادرات محصولات کشاورزی در ۳ دسته طبقه بندی می‌شود.

  • کالا‌های اساسی که صادرات آن‌ها ممنوع است.
  • کالا‌های ضروری که صادرات با اخذ مجوز‌ها انجام می‌شود.
  • کالا‌های استراتژیک که صادرات آن‌ها مجاز است.

برخی از این کالاها، مجوز‌های قانونی هم نیاز دارد.صادرات محصولات کشاورزی امسال از نظر وزنی ۳۰.۴ درصد و از نظر ارزشی۶.۸درصد رشد داشته است.

ارونقی در خصوص برخی بخش‌نامه‌ها و تصمیمات یک شبه در حوزه صادرات گفت: گمرک مجری بخش‌نامه‌ها هست البته برخی بخش‌نامه‌ها ایستایی‌هایی برای صادرات رقم می‌زند.کالا‌هایی که در مسیر سبز اظهارنامه قرار گیرند مجاز به صادرات هستند. برخی از کالا‌ها نیاز به اخذ مجوز از سوی سازمان‌های دیگر دارند.

طبق بسته سیاستی بانک مرکزی تمامی تسهیلات صادرات صادرکنندگانی که ارز صادراتی را بازنگردانده‌اند متوقف می‌شود و صادرات کالای آن‌ها در مسیر قرمز قرار می‌گیرد که برخی کالا‌ها فسادپذیر هستند و گمرک سعی بر رفع مشکل این نوع کالا‌ها و صادرات آن‌ها قبل از فاسد شدن دارد.ارزیابی کالا در محل، شبانه روزی کردن صدور کالا‌ها و رایزنی با کشور‌های طرف در زمانی که محدودیت‌های کرونایی وجود دارد از جمله اقدامات گمرک در جهت تسهیل صادرات است.

نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1399-5-4
0 521

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار 42326-021
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "