پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا
سه مصوبه گمرک برای ستاد تنظیم بازار
سه مصوبه گمرک برای ستاد تنظیم بازار

سه مصوبه گمرک برای ستاد تنظیم بازار

سه مصوبه گمرک برای ستاد تنظیم بازارمعاون گمرک ایران از سه مصوبه مربوط به ستاد تنظیم بازار خبر داد که در اهم آن پذیرش ارزش مندرج در ثبت سفارش کالاهای اساسی قرار دارد.

  • مهرداد ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در گفت‌وگو با خبرنگار با اشاره به جزئیات جلسه‌ای که با حضور دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت صمت و گمرک برگزار شده است، توضیح داد که در اولین مصوبه قرار بر این شد تا در مورد کالاهای ثبت سفارش شده ارزش آنها مدنظر قرار بگیرد. به طوری که ارزش مندرج در ثبت سفارش کالاهای اساسی (۲۵ گروه کالایی) را در بر می‌گیرد که  از تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ثبت سفارش شده اند. بر این اساس این ها با هر ارزش کالایی که ثبت شده باشند مورد رسیدگی قرار گرفته و ترخیص می‌شوند.

 

  • وی به دومین مصوبه این جلسه اشاره کرد و گفت: پیشنهاد اخیر گمرک مبنی بر تشکیل کارگروه بررسی و تعیین ارزش کلیه اقلام وارداتی و صادراتی به تصویب رسیده است. به طوری که این کمیته با نمایندگانی از وزارت اقتصاد و دارایی (گمرک)، صمت، بانک مرکزی و اتاق بازرگانی که باید در سطح مدیرکل باشند، تشکیل خواهد شد و ریاست آن بر عهده گمرک است. از این رو ارزش تعیین شده برای کالاها توسط کارگروه مورد پذیرش قرار گرفته و ملاک خواهد بود.

 

سومین مصوبه‌ای که ارونقی در مورد آن توضیح داد به موضوعی برمی‌گردد که تاکنون پرونده‌های بسیاری در مورد آن تشکیل شده است.

 

  • معاون فنی و امور گمرکی ایران توضیح داد که تلورانس وزنی که برای کلیه کالاها در هنگام ترخیص مدنظر قرار می‌گرفت، یک درصد بود اما اکنون و بر اساس مصوبه جدید برای کالاهای اساسی و آنهایی که با کشتی حمل می‌شوند تا یک و نیم درصد و برای سایر کالاها سه درصد خواهد بود که این موضوع مورد تصویب قرار گرفته است.

 

به گفته ارونقی، مصوبات امروز می‌تواند کمک بزرگی به تسهیل ترخیص کالاهای وارداتی باشد.

نویسنده: س. ماهرویی / تاریخ: 1398-5-16
0 176

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "