آخرین وضعیت مرزهای زمینی و دریایی
آخرین وضعیت مرزهای زمینی و دریایی
واتساپ: 09018317541 02142326

آخرین وضعیت مرزهای زمینی و دریایی

آخرین وضعیت مرزهای زمینی و دریاییمرز پاکستان بسته شد

مرز پاکستان از امروز بسته شده است هرچند که اعلام رسمی در این رابطه وجود ندارد ولی احتمالا تا دو هفته بسته خواهد بود. این در حالی است که در حال حاضر کامیون‌های ایرانی که در پاکستان بودند اجازه برگشت به سمت ایران را خواهند داشت ولی کامیون جدیدی از ایران به سمت پاکستان نخواهد رفت. ورود مسافر نیز به این کشور از مدتی قبل ممنوع شده بود.

مرزهای افغانستان باز است

در مورد افغانستان مرز مسافری و تجاری باز است البته تمامی تجهیزات لازم برای حفظ سلامت و ضدعفونی کالاها در این مرز مستقر بوده و کنترل می‌شود.

وضعیت مرزهای ترکمنستان

در رابطه با مرز ترکمنستان ، مسافر و همچنین تجارت به صورت کامیونی بسته است، تنها مسیر تجاری از طریق ریل در مبادی سرخس اتفاق می‌افتد و این در حالی است که ۵۰ واگن در اینچه‌برون منتظر ورود به ترکمنستان هستند . کامیون‌های ترکمن همچنان می‌توانند همچنان از ایران بروند اما از ایران هیچ کامیونی به آن سمت نمی‌رود.

مرزهای آذربایجان،گرجستان، نخجوان و ارمنستان

در مورد مرز آذربایجان نیز جابه‌جایی کالا از آستارا یا بیله‌سوار انجام می‌شود. همچنین ترانزیت کالا به روسیه از آذربایجان امکان پذیر است. در آذربایجان شرایط متفاوت به صورت ترانشیپمنت است؛ به طوری که کالا در مرز تخلیه و کامیون های آذری آن را بارگیری می کنند.

همچنین در مورد نخجوان نیز برای مسافران غیرفعال اما کالا جابه‌جا می‌شود. در مورد گرجستان همچنان برای مسافر و تجار بسته است. در رابطه با مرز ارمنستان نیز هر دو مرز مسافری و کالایی بسته بوده و فقط ارمنی‌های ساکن ایران می‌توانند به ارمنستان بروند. البته توافق شده که مرز برای تجارت کالاهای اساسی و ضروری باز شود .

مرزهای ترکیه

برای عادی سازی روال تردد کامیون ها، گشایش‌هایی صورت گرفته تا کامیون‌های ایرانی که در کشورهای ثالث یعنی گرجستان و یونان در پشت مرزها مانده‌اند بتوانند از مسیر ترکیه برگردند.

این در حالی است که کامیون‌های ترک اجازه آمدن به ایران را ندارند و کامیونی از ایران به ترکیه نمی رود.

مرز عراق به جز اقلیم کردستان بسته است

در رابطه با مرزهای عراق نیز در حال حاضر فقط مرزهای اقلیم کردستان عراق باز است و مبادلات تجاری با آن انجام می‌شود، اما مرزهای خارج از این اقلیم بسته مانده است.

بیشتر بدانید :

اعلام طرح‌های اولویت‌دار پیشران و دارای اولویت

وضعیت مرزهای دریایی

در رابطه با وضعیت مرزهای دریایی ؛ در بندر امیرآباد، ‌فریدون کنار، انزلی، نوشهر و آستارا فعالیت در دریای خزر به سمت همه مقاصد و بنادر روسیه و آذربایجان ادامه دارد، این در حالی است که مرزهای زمینی آنها بسته است.

مرزهای جنوبی

در مرزهای جنوبی فعالیت به سمت مقاصد تجاری در حال انجام بوده و تخلیه و بارگیری کالاها صورت می‌گیرد، عمده تجارت ما در حدود ۸۵ درصد از کانال بنادر انجام می شود که مشکل خاصی در این بخش وجود ندارد . همچنین وضعیت مبادلات از کانال بندرعباس و چابهار نیز تا حدودی عادی ارزیابی و مبادله کالا در این بنادر فعال است.

موانع قطر و کویت برای شناورهای ایرانی

در رابطه با شناورهای سنتی تا حدودی با مشکل مواجه است ؛ به طوری که کویت شناورهای ایران را نمی‌پذیرد و از این‌رو از تجار خواسته شد تا فعلا برای این مقصد دست نگه دارند. در مورد قطر نیز فقط شناورهای یخچال‌دار که مواد غذایی و میوه را به آنجا می‌رسانند پذیرش می‌شود.

وضعیت ورود و خروج کالا به امارات متحده عربی

در مورد مبادله تجاری با امارات نیز بخش زیادی از مبادلات ما از کانال امارات صورت می‌گیرد و در خصوص کشتی های بزرگ مشکلی نیست و این در حالی است که تا مدتی پیش امارات بخشی از کالاهای لنجی ما را پذیرش می‌کرد اما اکنون سختگیری بسیار بیشتر شده است به طوری که بیش از ۴۰۰ لنج متوقف شده است .

مرز پرویز خان موقتا بسته شد

گمرک مرزی پرویز خان در استان کرمانشاه موقتا بسته شد .
بنا به اعلام مدیر گذرگاه بین المللی پرویزخان عراق، از ساعت 20 امشب 24 اسفند ماه 1398 به مدت 36 ساعت فعالیت‌های تجاری در مرز پرویزخان متوقف و از پذیرش کالا ممانعت بعمل می آید. فعالیت های تجاری در دیگر مرزهای مشترک با اقلیم کردستان عراق همچنان صورت می گیرد و مرزهای تمرچین پیرانشهر و باشماق مریوان باز است.

 

به این نوشته امتیاز دهید
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1398-12-25
0 4475

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

تجارت امن و پایدار با گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان

42326 021


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "
021-42326 ارتباط از واتساپ

ثبت سفارش ، مجوز صمت و ترخیص تخصصی از گمرکات