پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا
تأیید فهرست نخست واردکنندگان زینک با ارز دولتی
تأیید فهرست نخست واردکنندگان زینک با ارز دولتی

تأیید فهرست نخست واردکنندگان زینک با ارز دولتی

تأیید فهرست نخست واردکنندگان زینک با ارز دولتیتأیید فهرست نخست واردکنندگان زینک با ارز دولتی، مهرزاد دانش، مدیرکل دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از نهایی شدن فهرست واردکنندگان زینک در کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت:  در دفتر چاپ یکسری جلسات داخلی در گروه ساماندهی مواد اولیه چاپ برگزار شد که ماحصل این جلسات به فهرست واردکنندگان زینک با ارز دولتی منتج شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه زینک جزو مواد اولیه چاپ شناخته می‌شود،‌ در کارگروه کاغذ مقرر شد که این کالا نیز با ارز دولتی وارد شود‌، مبنای تصمیم‌گیری کارگروه کاغذ برای واردات زینک بر اساس بررسی‌های دفتر چاپ خواهد بود.

دانش افزود: بنابراین تمامی درخواست‌های واردکنندگان زینک به دفتر ما ارسال و صلاحیت واردکنندگان بر اساس قوانین موجود بررسی شد. مواردی چون سابقه شرکت در واردات زینک طی سال‌های گذشته‌، نوع زینک،‌ نوع واردات‌، نوع مصرف(فرهنگی یا غیرفرهنگی) و … نیز بررسی شد و در نهایت به فهرستی رسیدیم که این فهرست چهارشنبه گذشته در اختیار کارگروه کاغذ قرار گرفت.

وی ادامه داد: بر این اساس پنج شرکت که 23 پرفروم را به ثبت رسانده‌اند‌، مجاز شده‌اند که  دو میلیون و 812 هزار و 381 متر مربع زینک حرارتی از اروپا و آسیای شرقی را به ارزش 9 میلیون و 200 هزار دلار وارد کنند.

دانش در پاسخ به اینکه تنها بخش فرهنگی چاپ مجاز به استفاده از زینک‌‌های وارداتی با ارز دولتی خواهند بود،‌ گفت:‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل جایگاه فرهنگی خود‌ به عرصه چاپ نیز از رهگذر فرهنگ نگاه می‌کند‌، اما درباره اینکه این زینک قرار است به چه مصرفی برسد‌، نکته‌‌هایی وجود دارد‌. یک نظر اینکه ما این زینک را برای مصارف نشریات و مطبوعات با ارز دولتی وارد کنیم‌. اما نظر دیگر این است که ما تمامی محصولات چاپی از منظر فرهنگ نگاه کنیم‌، با توجه به اینکه حجم بسیاری ازمحصولات چاپی را بسته‌بندی‌ها شکل می‌دهند و بسته‌بندی کالا نیز در حقیقت نوعی رسانه به شمار می‌رود و می‌تواند ابعد فرهنگی نیز داشته باشد‌، با نگاه جامع‌تری به موضوع نگاه کنیم و برای تمامی محصولات چاپی زینک با ارز دولتی اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: در وضعیت فعلی اما نگاه به مصرف فرهنگی معطوف است و اگر قرار باشد برای سایر بخش‌های چاپ نیز زینک اختصاص دهیم‌، از طریق کارگروه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

نویسنده: س. ماهرویی / تاریخ: 1397-9-21
0 175

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "