پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا
صادرات کالا از مرز شلمچه به عراق چگونه است؟
صادرات کالا از مرز شلمچه به عراق چگونه است؟

صادرات کالا از مرز شلمچه به عراق چگونه است؟

صادرات کالاصادرات کالا از مرز شلمچه به عراق از مرز شلمچه به عراق چگونه است؟  رییس اتاق بازرگانی آبادان گفت: سال ۹۴ -۹۵ از مرز شلمچه روزانه بیش از هزار کامیون صادرات به عراق داشتیم اما امروز این صادرات به روزانه کمتر از ۱۰۰ کامیون رسیده است.

وی با بیان اینکه افزون بر ۲۰ درصدِ صادرات به کشور عراق است خاطر نشان کرد: این موضوع نیازمند نگاه ویژه است.

محصولاتی مانند خرما و سیب درختی به نام کشورهای دیگر به سایر کشورها وارد می شود، تعرفه صادرات در مرز چذابه کمتر است، ورود و خروج کامیون ها در شلمچه بسیار کند است و برخی زیرساختها مانند بارانداز هم ایجاد مشکل کرده .

برای پس گرفتن دوباره بازار  از ترکیه پس از ممنوعیت صادرات محصولاتی مانند مرغ و مرغ تخم، گوجه فرنگی و سیب کسی تلاشی نمی کند.عراق واردات ماهی را از یکم مهر ممنوع کرده در حالی که سال ۹۶ حدود ۳۲ هزار تن ماهی گرمابی به عراق صادر کردیم.

وی تاکید کرد: خب باید دید مشکل کجاست؟ منطقه آزاد هستیم اما صادراتمان از مرزهای دیگر کمتر شده است.

رییس اتاق بازرگانی آبادان ایجاد گذرگاه آبی میان بندر اروندکنار و فاو عراق را راهکاری دانست که می تواند در افزایش تجارت کمک موثری باشد.خیاط زاده افزود: همه شرایط برای فعالیت بیشتر این بندر مهیاست، فاصله 2 مایلی اروندکنار تا فاو تسهیل کننده مبادلات است و بارانداز و اسکله اروندکنار آماده است تا روزانه ۵ کشتی ۵۰۰ تنی را تخلیه و بارگیری کند، انبارها هم بزرگ و مناسب هستند.

نویسنده: س. ماهرویی / تاریخ: 1397-9-14
0 265

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "