پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا
پته یا واردات کالای بدون ثبت سفارش
پته یا واردات کالای بدون ثبت سفارش

پته یا واردات کالای بدون ثبت سفارش

پته یا واردات کالای بدون ثبت سفارشپته یکی از انواع تشریفات گمرکی است، تشریفات به کلیه اموری گفته می شود که برای ترخیص کالا از گمرکات صورت می گیرد. پتۀ گمرکی به معنای مجوز خروج کالا از گمرک است که صرفاً برای کالای مسافری و تا سقف معین ارزش کالا قابل استفاده است.

برای کالا های وارداتی کمتر از ۱۰۰۰ دلار برای اشخاص عادی و تا ۲۰۰۰ دلار برای شرکت های تولیدی امکان ترخیص کالا بدون کارت بازرگانی انجام می پذیرد , البته بنا به دستور معاون فنی گمرک برای ترخیص قطعات یدکی ماشین آلات معاونین فنی حتی تا سقف ۲۰٫۰۰۰ دلار نیز می توانند بدون نیاز به اخذ مجوز ثبت سفارش کالا اقدام به صدور پته مسافری و تجاری کنند .لازم به ذکر است که  برای ترخیص کالاهایی که در گمرک تحت عنوان غیرتجاری شناخته می شود نیازی به ثبت سفارش و کارت بازرگانی نیست.

جریان واردات کالای بدون ثبت سفارش چیست؟

مدتی است بحث ترخیص گسترده کالا با پته به‌استناد ماده ۳۸ آیین‌نامه قانون واردات و صادرات ابهامات قابل توجهی در خصوص نحوه ترخیص کالا بدون ثبت سفارش از فرودگاه امام خمینی ایجاد کرده است.

گفتنی است، رئیس‌کل گمرک ایران در پاسخ به پرسش تسنیم، در خصوص مکاتبه اخیر بانک مرکزی درباره واردات ۲۰۰ میلیون یورو کالا از طریق بند ۱ ماده ۳۸ آیین‌نامه قانون مقررات صادرات و واردات گفت: اصل موضوع صحت داشته و حدود ۲۰۰ میلیون یورو کالا در گمرک فرودگاه امام خمینی با حداقل اسناد ترخیص شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا آن کالاها با پته ترخیص شده و فاقد ثبت سفارش بوده‌اند، گفت: در شرایط تحریمی فعلی برخی کالاها با حکم ترخیص می‌شود یعنی اگر قرار باشد اسناد مالکیت این کالاها برسد ممکن است چند ماه طول بکشد و برای کالایی که با هواپیما وارد شده است امکان ترخیص با حکم و نه با پته وجود دارد.

وی در پاسخ به این مطلب که در مکاتبه اخیر بانک مرکزی به بند ۱ ماده ۳۸ آیین‌نامه قانون مقررات صادرات و واردات که بحث ورود بدون ثبت سفارش است اشاره شده، گفت: در گمرک فرودگاه امام خمینی امکان ترخیص کالا با توجه به اختیارات ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید وجود دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این فرآیند ترخیص غیر شفاف نیست، گفت: قسمتی از لوازم یدکی مورد نیاز خطوط تولید نیز با این امکان از گمرک مذکور ترخیص شده است در این حالت فرآیند پیچیده ثبت سفارش و تأمین و تخصیص ارز انجام نمی‌شود، در واقع کالا بدون انتقال ارز وارد می‌شود که این فرآیند با همکاری مراجع تصمیم‌گیر صورت گرفته است.

نقش بانک مرکزی در ماجرای ترخیص کالا با پته

نمایندگان بانک مرکزی معتقدند بایستی منشأ ارزهایی که به‌واسطه آن کالا ترخیص شده مشخص شود.

نویسنده: س. ماهرویی / تاریخ: 1398-11-28
1 167

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

نظرات

  • berna

    سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از
    دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

تجارت امن و پایدار
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "