پیشنهاد تهاتر کالا با هند
پیشنهاد تهاتر کالا با هند
واتساپ: 09018317558 02142326

پیشنهاد تهاتر کالا با هند

پیشنهاد تهاتر کالا با هندپیشنهاد تهاتر کالا با هند، گدام دارمندرا، سفیر هند در ملاقات با غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران پیشنهاد کرد که با توجه به وجود مشکلات بانکی بین هند و ایران، دو کشور برای ادامه تجارت به مبادله کالا با کالا، تجارت تهاتری روی بیاورند.

به گزارش بی‌بی‌سی، در سال ٢٠١٧ و قبل از تصمیم آمریکا به از سرگیری تحریم هسته ای ایران، حجم مبادلات به حدود ١٥ میلیارد دلار رسیده بود که به حدود ٢ درصد حجم مبادلات هند بالغ می‌شد. صادرات ایران به هند عمدتا شامل نفت خام و مواد اولیه پتروشیمی و صادرات هند به ایران، که در همان سال کمتر از ٢ میلیارد دلار بود، عمدتا شامل برنج، فولاد، دارو و برخی اقلام صنعتی بود.

با اجرایی شدن تحریم نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی، به مدت شش ماه از معافیت از تحریم برخوردار شد اما با پایان یافتن مهلت معافیت، وزیر نفت و گاز این کشور گفت که از اختلال در عرضه نفت نگرانی ندارد و هند توانسته است جایگزین‌های مناسب را برای کمبود ناشی از تحریم نفتی ایران را بیابد.

علاوه بر تحریم نفتی، ایران از اواخر سال گذشته با تحریم بانکی ایالات متحده دست به گریبان بوده و همراه با آن، نگرانی‌هایی در مورد سوء‌استفاده از شبکه بانکی جمهوری اسلامی برای پولشویی هم وجود داشته است.

به همین دلیل، بانک‌های هندی در برقراری ارتباط مالی با بازرگانان ایرانی محتاطانه عمل می‌کنند و این نیز به نوبه خود باعث محدودتر شدن مبادلات دو کشور از جمله صادرات کالا از ایران به هند شده است.

سال گذشته و با تصمیم آمریکا به از سرگیری تحریم ایران، بانک دولتی هند از ارائه خدمات ارزی به شرکت‌های واردکننده نفت ایران خودداری ورزید.

بیشتر بدانید :

تحریم آمریکا همچنین مانع ازمبادلات دلاری بین ایران و هند شده و مقامات هندی و ایرانی از آن زمان در صدد یافتن راه‌هایی از جمله استفاده از روپیه در مبادلات دو کشور بوده‌اند.

روپیه هند قابل معامله در بازار ارز است اما ارز نیرومند تلقی نمی‌شود.به گزارش منابع خبری سفیر هند در ملاقات با رئیس اتاق بازرگانی از طرح‌هایی برای فعال کردن یک مسیر بانکی جدید جهت ارائه تسهیلات در معاملات بین دو کشور خبر داد و گفت که دولت هند “عزم جدی برای تداوم همکاری ها با ایران دارد.”

وی گفت که “با توجه به مشکلات بانکی موجود، مبادله کالا با کالا می‌تواند به عنوان یک راه موثر مورد توجه قرار گیرد.” وی گفته است که با تعیین دولت جدید در هند، در این زمینه اقدام جدی خواهد شد.

در دور قبلی تحریم‌های هسته ای علیه ایران نیز دو طرف برای دور زدن تحریم مالی و بانکی به مبادله کالا با کالا مبادرت ورزیدند. این اقدام در آن زمان با انتقاد کسانی مواجه شد که معتقد بودند که این ترتیبات ایران را به بازاری برای اقلام با کیفیت پائین هند تبدیل می‌کند.

آقای دارمندرا گفته است که لازم است با افزودن کالاهای جدید به فهرست مبادلات تجاری دو کشور، حجم مبادلات افزایش یابد.به خصوص بر ادامه همکاری هند و ایران برای توسعه بندر چابهار تاکید نهاد. این طرح تا کنون از تحریم ایالات متحده معاف بوده است.

به این نوشته امتیاز دهید
Rate this post
نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1398-2-18
0 1404

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

در صورت تمایل شماره تماس خود را وارد نمایید، در اولین فرصت کاری با شما در ارتباط خواهیم بود.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

شماره تلفن: 02142326

واتساپ- ایتا- تلگرام 09018317558


" ترخیص کالا خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "
021-42326 ارتباط از واتساپ