پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا 42326-021
خارج کردن هند از GSP و اقدامات متقابل آن
خارج کردن هند از GSP و اقدامات متقابل آن

خارج کردن هند از GSP و اقدامات متقابل آن

خارج کردن هند از GSP و اقدامات متقابل آناخطار آمریکا به هند در خصوص وضع تعرفه های گمرکی

مقامات هندی پیش از این اعلام کرده بودند که اگر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سخنان خود را در خصوص خارج کردن هند از «نظام عمومی ترجیحات» (GSP) عملی کند، دهلی نو نیز در مقابل تعرفه های گمرکی متقابل برای 20 کالای آمریکایی وضع خواهد کرد.

از آنجا که هند به‌طور میانگین در حدود 5.6 میلیارد دلار کالا بدون احتساب حقوق گمرکی به آمریکا صادر می‌کند، به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور منطقه جنوب آسیا در جهان به‌حساب می‌آید که از توافق برنامه «نظام عمومی ترجیحات» (GSP) منفعت می برد.

وزیر بازرگانی آمریکا تاکید کرد: هر زمانی که دولتی تصمیمی علیه یک دولت دیگر بگیرد، بدون شک این اقدام عواقبی خواهد داشت. ما معتقدیم بر اساس قوانین سازمان تجاری جهانی اقدام متقابل از سوی هند پسندیده نخواهد بود.

وی همچنین اضافه کرد که قوانین هند در خصوص فروش اینترنتی کالا و همچنین طرح دهلی نو برای بومی سازی داده ها، فعالیت شرکت های آمریکایی را به صورت ناعادلانه تحت تاثیر قرار داده است. اما این رفتار ناعادلانه تا حدی تحمل خواهد شد و وظیفه ما به دست آوردن شرایط مساوی است.

آمریکا از طرح هند برای بومی ساختن داده ها و همچنین سیاست اقتصادی دیجیتالی هند انتقاد کرده و آن را تبعیض آمیز و تحریف کننده تجارت توصیف کرده است.

هند در حال حاضر به دنبال تصویب لایحه محافظت از اطلاعات و داده ها است. بر اساس این لایحه، شرکت های بین المللی مجبور خواهند شد تا اطلاعات حساس شهروندان هندی را به داخل این کشور انتقال دهند تا این داده ها در سرورهای داخلی هند نگاه داری شود.

این لایحه شرکت های بین المللی را نگران ساخته است و آنها اعلام کرده اند که هزینه جمع آوری و مدیریت داده ها به صورت محلی قابل توجه خواهد بود.

بومی سازی اطلاعات به هند کمک خواهد کرد که در طول تحقیقات به داده های مورد نظر دسترسی راحت تری داشته باشد. شرکت های آمریکایی نگرانند که این تصمیم هند هزینه سرمایه گذاری در پروژه های این کشور را افزایش دهد زیرا آنها مجبور خواهند شد مراکز ذخیره سازی اطلاعات در هند ایجاد کنند.

افزایش استفاده از سکوهای دیجیتالی در هند برای خرید و فعالیت های اجتماعی در هند، این کشور را به یک بازار جذاب برای شرکت های تکنولوژی تبدیل کرده است اما چند مورد در افشا شدن اطلاعات شخصی سبب شده است که هند قوانین سخت محافظت از اطلاعات تصویب کند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در سه ماه پیش هند را از نظام عمومی ترجیحات خارج کرد.

بر اساس توافقنامه «نظام عمومی ترجیحات» بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه فرصت می‌یابند تا با استفاده از مزیت تعرفه گمرکی صفر و یا ناچیز بر برخی از اقلام صادراتی خود، اقتصادشان را بهبود بخشیده و از فقر خارج شوند.

آمریکا اعلام کرده که موازنه منفی تجاری با هند در سال 2017 به 27.3 میلیارد دلار رسیده است. این کشور به دنبال دسترسی بیشتر به بازار هند است.

تجارت دو جانبه هند و آمریکا گسترش یافته است. ارزش این تجارت از 64.5 میلیارد دلار در سال 2016-17 به74.5 میلیارد دلار در سال 2017-18 رسیده است. هند از جمله معدود کشورهایی است که دارای مازاد تجاری با آمریکا است. در سال 2017-18 مازاد تجاری هند با آمریکا به ارزش 21 میلیارد دلار برآورد شده است.

نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1398-2-18
0 439

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار 42326-021
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "