پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا 42326-021
به هم خوردن رقابت بین تولیدكنندگان بخاطر معافیت‌های حساب نشده در مناطق آزاد
به هم خوردن رقابت بین تولیدكنندگان بخاطر معافیت‌های حساب نشده در مناطق آزاد

به هم خوردن رقابت بین تولیدكنندگان بخاطر معافیت‌های حساب نشده در مناطق آزاد

معافیت‌های حساب نشده در مناطق آزاد رقابت بین تولیدكنندگان را به هم زد ، در حالی كه معافیتهای اعمال شده در مناطق آزاد با هدف توسعه سرمایه گذاری در این مناطق اعمال شده است، بر اساس گزارشهای موجود این معافیتها در مواردی به بر هم خوردن رقابت در بین شركتهای تولیدی تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا؛ در حالی كه قرار بود مناطق آزاد به فرصتی برای رشد سرمایه گذاری و افزایش صادرات كشور تبدیل شوند و با استفاده از معافیتهای مختلف گمركی و مالیاتی به دروازه‌ای برای افزایش واردات تبدیل شده‌اند. این موضوع به مراتب از سوی نمایندگان مجلس تذكر داده شده است، اما با ارسال لایحه افزایش تعداد مناطق آزاد از سوی دولت به مجلس شاهد هستیم كه روند افزایش كمی مناطق آزاد بر كیفی سازی آنها ارجحیت پیدا كرده است.
معافیتهای مختلف در مناطق آزاد با هدف توسعه سرمایه گذاری و به تبع آن افزایش صادرات و اشتغال در این مناطق اعمال شده است این در حالی است كه برخی نمایندگان مجلس معتقدند این معافیتها روند رقابتی در واحدهای تولیدی داخل كشور را با چالش رو به رو كرده است.
به عنوان مثال برخی از برندهای معروف تولید لوله و اتصالات تلفیقی با استفاده از مزایای مناطق ویژه آزاد اقتصادی در كشور از شرایط این مناطق استفاده كرده و اقدام به واردات محصولات با نشان خود از كشور چین كرده و این محصولات را به نام تولید داخل به بازار ایران عرضه می‌نمایند. در همین راستا نه تنها عرصه را در رقابت با تولید كنندگان واقعی در كشور سخت می‌نمایند بلكه حقوق مصرف كننده نیز باچالش رو به رو می‌شود.
براساس شواهد موجود میزان توان تولید یكی از این شركتهای بنام براساس ماشین آلات موجود در كارخانه یك دهم میزان كالاهای عرضه شده در سطح بازار در سال می‌باشد. موضوعی كه جای نگرانی دارد خارج كردن تولید كنندگان واقعی در این زمینه از عرصه رقابت تولیدی و بیكاری واحدهای صنعتی داخلی و همچنین كاهش طول عمر ساختمانهایی می باشد كه با صرف هزینه‌های زیاد و تلاش جامعه مهندسی در حال ساخت می باشد و باعث هدر رفت سرمایه های مالی و اقتصادی كلان كشور در كوتاه مدت می گردد.
به نظر میرسد با الحاق مناطق آزاد به وزارت اقتصاد با حكم برنامه ششم توسعه دست سازمانهای نظارتی و بازرسی در زمینه بررسی مشكلات این مناطق بازتر شده است. بر این اساس بهتر است برای جلوگیری از خسارات بیشتر نهاد نظارتی و مجلس شورای اسلامی بر نحوه تخصیص معافیتها به شركتها در مناطق آزاد و اثر آن بر فضای رقابتی با شركتهای دیگر ورود و این چالش را مورد بررسی عملیاتی قرار دهند.

نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1396-8-4
0 530

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار 42326-021
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "