پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا 42326-021
هدف اصلی ایجاد مناطق آزاد ، توسعه صادرات بود و نه افزایش واردات !
هدف اصلی ایجاد مناطق آزاد ، توسعه صادرات بود و نه افزایش واردات !

هدف اصلی ایجاد مناطق آزاد ، توسعه صادرات بود و نه افزایش واردات !

7 منطقه آزاد کشور فقط یک درصد از کل صادرات را به خود اختصاص داده است.

یکی از اهداف اولیه مناطق آزاد این بود که به سکویی برای صادرات تبدیل شوند، اما متاسفانه در حال حاضر این موضوع برعکس شده و این مناطق بیشتر به سمت واردات سوق داده شدند، آن هم کالاهایی دست دومی که ضرورتی ندارند. البته رانت برخی افراد هم در این زمینه بی‌تاثیر نبوده است.به گفته عضو کمیسیون صنایع مجلس، در مقابل این آمار واردات بالا، حداقل انتظار می‌رود رشد صادرات چشم گیر باشد، اما متاسفانه مجموع 7منطقه آزاد کشورمان، تنها یک درصد کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

حسینی‌کیا در ادامه آمار سرمایه‌گذاری خارجی مناطق آزاد نسبت به سرزمین اصلی را تنها حدود 3درصد اعلام کرد و گفت: این آمارهای نگران کننده در مناطق آزاد در حالی رخ می‌دهد که این مناطق از معافیت‌های زیادی برخوردار هستند.وی بر همین اساس اضافه کرد: آمار ارائه شده نشان می‌دهد مناطق آزاد نتوانستند منافع ملی کشور را تامین کرده درحالیکه بیش از دو دهه از تاسیس اولین مناطق آزاد کشور می‌گذرد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: تا زمانی که مناطق آزاد فعلی اصلاح نشوند، افزایش آنها به صلاح نیست؛ در واقع آنها باید بتوانند به تقویت اقتصاد و تولید کمک کنند که در این صورت افزایش آنها اشکالی ندارد.

نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1396-10-30
0 1051

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار 42326-021
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "