پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا
ظرفیت کالاهای صادراتی ایران به عراق
ظرفیت کالاهای صادراتی ایران به عراق

ظرفیت کالاهای صادراتی ایران به عراق

صادرات غیرنفتی ایران به عراق از پتانسیل بالایی برخوردار است.در وهله اول صادرات ایران به عراق را صنایع غذایی و بعد از آن صنایع ساختمانی و دارو تشکیل می دهد این یعنی ایران ظرفیت هایی بیشتر از نفت دارد که می توان روی آن مانور داد.

هم مرز بودن ایران و عراق از مزیت های اقتصادی منطقه ماست، اما این همسایگی دارای ضعف هایی هم هست و از آن قبیل می توان به ناآشنایی مردم ایران نسبت به شرایط اقتصادی و اجتماعی عراق اشاره کرد. نبود زبان مشترک میان ایران و عراق از دیگر ضعف های این رابطه محسوب می شود. در ایران مرجع معاملاتی مشخص برای تجار ایرانی وجود ندارد و عراقی ها نمی توانند از رتبه بندی تولید کنندگان، مطلع شوند.

همچنین حذف ویزای تجاری بین ایران و عراق و لایروبی اروندرود از جمله نکات مثبت مطرح شده در سفر اخیر رئیس جمهور روحانی به عراق است، ایجاد سه منطقه مشترک در مرزهای ایران و عراق جهت سرمایه گذاری مشترک تجار ایرانی و عراقی و بهره مند شدن تجار از تعرفه گمرکی و انرژی تعرفه ای از دیگر نکات مثبت مطرح شده جلسات رئیس جمهور بوده است. این نکات می تواند تحرکات خوبی در حوزه سرمایه گذاری های اقتصادی میان دو کشور ایجاد کند. صدور ضمانت نامه دیناری برای سرمایه گذاران ایرانی در بانک های عراق نکته حائز اهمیتی است.

شناسایی نقاط قوت عراقی ها و کاهش هزینه های لجستیکی می تواند صادرات و واردات ایران و عراق را سهل تر کند، ایرانی ها و عراقی ها می توانند در کشورهای یکدیگر اقدام به برگزاری کلاس آموزش زبان ایرانی و عراقی کنند، ما از این به بعد به دانستن این زبان ها نیازمندیم و باید به زبان بازار روز همدیگر صحبت کنیم.

در حوزه تولید خودرو این امکان وجود دارد که بخشی از خودرو در عراق تولید شود و سپس به دیگر کشورها صادر گردد آن وقت به عنوان یک کالای عراق صادر می شود. در حوزه علوم دانش بنیان هم دانشگاه های عراق می توانند فعالیت های دانش بنیان انجام دهند، ما باید با عراق تجارت آزاد داشته باشیم.

بازارهای عراق کشش جذب نیروی کار ساده و متخصص در حوزه های گوناگون را دارد. در خصوص مشاغل تخصصی می توان به پالایشگاه و نفتی، آی تی، برق و نیروگاهی اشاره کرد که البته در مورد مشاغل تخصصی نیازمند زبان انگلیسی هستیم در خصوص مشاغل ساده هم نیروی کار ایرانی نیازمند ویزای چند بار ورود است.

سیاست کلی عراق کاستن از تجارت و پرداختن به سرمایه گذاری های مشترک است و باید در پی ایجاد این نوع سرمایه گذاری ها با طرف عراقی باشیم.

بخش خصوصی می تواند در عرصه های زیر در عراق فعال شود.

  • خدمات بانکی،
  • بیمه ای
  • نرم افزاری
  • سلامت
  • آموزشی و فروشگاهی
  • مقوله گردشگری سلامت عراقی ها

بر اساس طرح آمایش، ایران به ۹ منطقه اقتصادی تقسیم شده است و استان های مرزی در غرب کشور موظف به همکاری های اقتصادی و تجاری با عراق هستند.

برای توسعه همه جانبه مناسبات با عراق باید راه آهن، راه و گروه های پیشران را که خدمات را توسعه می دهند جدی بگیریم.شرکت های ایرانی باید از تمامی مناقصه های روزانه در عراق مطلع و در آنها حاضر باشند. همچنین برقراری پرواز مستقیم به بصره را یکی از راه های توسعه روابط اقتصادی و تجاری با طرف عراقی دانست.

نویسنده: س. ماهرویی / تاریخ: 1397-12-23
17 646

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "