پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا
تسریع رسیدگی به پرونده‌های کالاهای اولویت دار
تسریع رسیدگی به پرونده‌های کالاهای اولویت دار

تسریع رسیدگی به پرونده‌های کالاهای اولویت دار

تسریع رسیدگی به پرونده‌های کالاهای اولویت داررسیدگی به پرونده‌های صرفا کالاهای اولویت دار (۳۲۷۵ تعرفه از محل صادرات) به صورت خارج از نوبت انجام می‌شود. در صورتیکه از تاریخ ارسال پرونده به سامانه یکپارچه صدور مجوزها بیش از ۳ روز کاری سپری شده باشد، لیکن پرونده مورد بررسی قرار نگرفته، خواهشمند است نسبت به اعلام شماره پرونده به باجه‌های ۶ و ۷ اقدام به عمل آورید.

اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت استان تهران در این اطلاعیه همچنین به این نکته اشاره کرده است که کالاهای اولویت دار شامل مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای خط تولید از محل تامین ارز خود یا دیگران، بدون رعایت سابقه و سقف رتبه بندی برای تمامی دارندگان کارت بازرگانی(بازرگان و تولیدی) ظرف ۴۸ ساعت بررسی و تائید می‌شود.

لازم به ذکر است کالاهای اولویت دار ۵۵ درصد کالاهای گروه ۲ را شامل می‌شود. کل کالاهای مجاز وارداتی ۸۲۱۹ قلم، کالاهای ممنوع ۱۵۱۳ قلم، کالاهای گروه یک ۷۷۵ قلم و کالاهای گروه دو نیز ۵۹۱۳ قلم هستند که ۷۲.۱ درصد واردات را به خود اختصاص می‌دهند.

در تازه‌ترین فاز از سیاست‌گذاری وارداتی کشور و براساس آنچه از سوی قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی عنوان شده، کالاهای ممنوع‌الورود به ۱۶۵۰ قلم کالا افزایش یافته است. پیش از این در تیر سال ۹۷ وزارت صمت به‌دنبال تبعات سیاست‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی فهرستی را مشتمل بر ۱۳۳۹ قلم کالا به‌عنوان ممنوعه‌های وارداتی اعلام کرد که در مراحل بعد این فهرست به ۱۵۳۰ قلم کالا افزایش یافت و اکنون این تعداد به ۱۶۵۰ قلم کالا رسیده است. در چارچوب این رویکرد، سیاست‌گذار اعلام کرده است که دامنه واردات تنها به دو گروه «کالاهای ضروری و مورد نیاز مردم» و «مواد اولیه و تجهیزات خطوط تولید» محدود می‌شود. اما تصمیم جدید برای واردات به‌دنبال مصوبه اخیر شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در دستور کار سیاست‌گذار قرار گرفته است، مصوبه‌ای که اکنون با هدف «تمدید ممنوعیت ورود کالاهای غیرضرور»، همچنین «عدم ورود اقلامی که زمینه تولیدشان در داخل وجود دارد» اجرایی شده است. در واقع «حمایت از تولید داخلی» چشم‌اندازی است که سیاست‌گذار از طریق بسط دادن ممنوعیت‌های‌ وارداتی در فضای تجاری و تولیدی کشور ترسیم کرده است.
حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در این باره توضیح داده و متن مصوبه مذکور هفته گذشته در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه تمدید شد تا امکان ادامه ممنوعیت ورود کالاهای غیر ضروری و اقلام دارای زمینه توان تولید داخل بیش از گذشته در کشور فراهم شود.

منابع : اقتصاد نیوز / اطلاعیه سازمان صنعت، معدن و تجارت

نویسنده: س. ماهرویی / تاریخ: 1398-8-20
0 216

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "