پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا 42326-021
تاثیر دریافت مجوز واردات گوشی توسط فروشگاههای آنلاین، بر بازار این محصول
تاثیر دریافت مجوز واردات گوشی توسط فروشگاههای آنلاین، بر بازار این محصول

تاثیر دریافت مجوز واردات گوشی توسط فروشگاههای آنلاین، بر بازار این محصول

فروشگاه‌های آنلاین مجوز واردات گوشی می‌گیرند ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: فروشگاه‌های آنلاین برای تعادل‌بخشی بازار، اقدام به واردات گوشی خواهند کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدجواد آذری جهرمی، در کانال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: دادن مجوز به فروشگاه‌های آنلاین با هدف کمک به واردکنندگان سنتی گوشی صورت خواهد گرفت تا بتوانند نیاز بازار را در اجرای طرح رجیستری برآورده کنند.

موضوع سامان‌دهی بازار گوشی‌های موبایل با اجرایی شدن طرح ملی «ثبت گوشی در شبکه یا احراز اصالت تلفن همراه» (رجیستری) به ۱۱ سال قبل برمی‌گردد؛ این طرح نخستین بار در سال ۱۳۸۳ مطرح شد و روند اجرایی آن ۲ سال به طول انجامید و در سال ۱۳۸۵ عملیاتی شد اما به دلیل ضعف‌های موجود در زیرساخت‌های کشور از جمله نبود گمرک الکترونیک، نتوانست موفقیت‌های لازم را کسب کند.

اجرای این طرح درحالی دوباره از بیست‌وهشتم مهرماه کلید خورد که فعالان این عرصه، آن را تنها راه خروج بازار از سردرگمی و پایان دادن به حکمرانی قاچاقچیان بر بازار موبایل می‌دانند.گوشی تلفن همراه یکی از کالاهای اصلی قاچاق به کشور است که به گفته سیدمحمود سفار، رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، سود سالیانه ناشی از گردش مالی آن به بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال می‌رسد.تقاضای سالیانه تلفن همراه در کشور بالغ بر ۹ میلیون دستگاه برآورد می‌شود که فقط ۲ میلیون دستگاه آن از طریق واردات رسمی و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه نیز از سایر روش‌ها مانند ورود همراه مسافر تامین می‌شود.به گفته رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، ۹۵ درصد تلفن‌های همراه موجود در بازار قاچاق است.

تازه‌ترین آمار گمرک از واردات تلفن همراه به کشور تا نیمه آذرماه نشان می‌دهد واردات انواع گوشی‌های تلفن همراه در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲ برابر شد.

منبع : ایرنا

 

با توجه به اینکه آمار واردات تلفن گوشی همراه در 8 ماهه اول سال 96 ، در رتبه پنجم به ارزش 697 میلیون دلار قرار دارد (منبع: سازمان توسعه تجارت) ، حاکی از آن است که تقاضای این محصول در کشور بالاست.

با توجه به طرح رجیستری جدید و از کار افتادن یکسری از گوشی های قاچاق و افزایش تقاضا برای این محصول، سیاست دولت جهت افزایش نمایندگی های ورود مجاز تلفن همراه می تواند ، عرضه را بالا برده و در نهایت ممکن است با کاهش تعداد واسطه ها به تعادل نهایی قیمت فروش منجر شود.

 

 

 

 

نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1396-10-24
0 907

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار 42326-021
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "