پرشین تجارت دوان،ترخیص کالا 42326-021
جزییات معافیت مالیاتی صادرکنندگان
جزییات معافیت مالیاتی صادرکنندگان

جزییات معافیت مالیاتی صادرکنندگان

معافیت مالیاتی صادرکنندگان

معافیت مالیاتی صادرکنندگان

جزییات معافیت مالیاتی صادرکنندگان ، کنفدراسیون صادرات ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

صادرکنندگانی که حداقل 70 درصد از صادرات خود را با روش‌های اعلامی بانک مرکزی (50 درصد سامانه نیما + ۲۰درصد اسکناس و ۳۰ درصد واردات در مقابل صادرات و یا واگذاری ارز و اظهارنامه خود به وارد کننده ) به کشور برگردانده باشند؛ با تایید بانک مرکزی می‌توانند از دریافت ۱۰۰ درصدی مالیات بر ارزش افزوده و معافیت مالیات بر عملکرد، برخوردار شوند.

آخرین بخشنامه بانک مرکزی صادرکنندگان کشور را مکلف کرده تا نسبت به بازگشت 100 درصد ارز حاصل از صادرات خود به کشور اقدام نمایند. بر این اساس کنفدراسیون صادرات ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

  • با توجه به تماس مکرر صادرکنندگان مبنی بر شرایط جدید رفع تعهد ارزی سال ۹۸ به اطلاع می‌رساند، بنا بر آخرین دستورالعمل بانک مرکزی که مطابق با دستورالعمل اجرایی به شماره 99/24354 به تاریخ 99/2/6 به سازمان امور مالیاتی ابلاغ گردیده، شیوه‌نامه رفع تعهد ارزی سال ۹۸ و ۹۹ به شرح ذیل می‌باشد:
  • صادرکنندگان موظف به برگشت 100 درصد ارز حال از صادرات خود (طبق اظهارنامه‌های صادراتی)‌، به منظور رفع تعهد ارزی سال 98 و ۹۹ به چرخه اقتصادی کشور می‌باشند.
  • صادرکنندگانی که حداقل 70 درصد از صادرات خود را با روش‌های اعلامی بانک مرکزی (50 درصد سامانه نیما + ۲۰درصد اسکناس و ۳۰ درصد واردات در مقابل صادرات و یا واگذاری ارز و اظهارنامه خود به وارد کننده ) به کشور برگردانده باشند؛ با تایید بانک مرکزی می‌توانند از دریافت ۱۰۰ درصدی مالیات بر ارزش افزوده و معافیت مالیات بر عملکرد، برخوردار شوند.
  • صادرکنندگان کالاهای کشاورزی (طبق لیست اعلامی گمرک ایران) و خدمات فنی و مهندسی، ضمن الزام به برگشت ارز با شرایط اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی، می‌توانند پیش از رفع تعهد ارزی نسبت به درخواست استرداد مالیات بر ارزش افزوده و معافیت مالیاتی خود اقدام نمایند.
  • آخرین مهلت سررسید برگشت ارز حاصل از صادرات برای سال ۹۸ بنا به اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، 31 تیرماه 99 تعیین گردیده و در صورت عدم رفع تعهد ارزی تا تاریخ مذکور، علاوه بر اینکه صادرکنندگان کماکان ملزم به رفع تعهد ارزی خود خواهند بود، ضمن اینکه از معافیت مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده برخوردار نخواهند بود.

گفتنی است هر گونه تغییر در دستورالعمل سازمان امور مالیاتی که متعاقب نامه معاونت ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تدوین و ابلاغ شده است، ایجاد گردد متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

 

 

نویسنده: پرشین تجارت / تاریخ: 1399-2-14
0 262

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار 42326-021
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "