چگونه می توان صادرات فولاد را افزایش داد؟
چگونه می توان صادرات فولاد را افزایش داد؟

چگونه می توان صادرات فولاد را افزایش داد؟

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار گرفتن صنایع آب‌بر نظیر فولاد در کنار دریا را موجب کاهش قیمت تمام‌شده و افزایش بازار صادرات دانست و گفت: با راه‌اندازی واحد کنستانتره از خام‌فروشی سنگ‌آهن جلوگیری می‌شود.

مهدی کرباسیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بندرعباس با اشاره به امتیازات استان هرمزگان اظهار کرد: آماده بودن زیرساخت‌های منطقه‌ای اعم از بندر، گاز، راه آهن و دریا برای صادرات و واردات مهمترین امتیاز هرمزگان است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه هر صنعت برای رشد و توسعه نیازمند بازار صادراتی و جهانی است، تصریح کرد: اما نکته بسیار مهم در این خصوص، «قیمت تمام شده» است و صنایع فولاد هرمزگان با توجه به اینکه در کنار آب قرار گرفته است می‌تواند قیمت‌ها را کاهش دهد.
مدیرعامل ایمیدرو افزود: با توجه به فراوانی سنگ آهن و گاز در کشور ایران، بحث فولاد، امتیاز بالایی است و هرمزگان نیز به عنوان منطقه‌ای فولادی برای صنعت، معدن و تجارت و شرکت ایمیدرو مطرح است.
کرباسیان ادامه داد: بر اساس قول رئیس‌جمهور، افزایش 5 میلیون تن تولید به 10 میلیون تن فولاد را در دستور کار داریم و امید است مرحله به مرحله اجرا شود.
وی با اشاره به اضافه شدن 1.5 میلیون تن فولاد با افتتاح شرکت صبا فولاد هرمزگان بیان داشت: در آینده‌ای نزدیک بهره‌برداری از واحد گندله‌سازی 2.5 میلیون تنی بخش خصوصی و طرح توسعه دو برابر شدن هرمزگان نیز آغاز می‌شود.
مدیرعامل شرکت ایمیدرو بیان کرد: متاسفانه گندله‌سازی در منطقه به دو دلیل اعم از مشکلات نقدینگی سرمایه‌گذار بخش خصوصی و تغییر نوع ماشین‌آلات از چینی به اروپایی با هدف کیفیت بیشتر به مدت یک الی یک سال و نیم این پروژه به عقب افتاد.
کرباسیان افزود: در مذاکره با سرمایه‌گذار این پروژه، وی متعهد شد تا سال آینده پروژه گندله‌سازی در منطقه به بهره‌برداری برسد.

آغاز عملیات ژئوفیزیک هوایی معادن سنگ آهن و کرومیت هرمزگان

مدیرعامل شرکت ایمیدرو تصریح کرد: در خصوص معادن نیز تفاهم خوبی با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان و استاندار صورت گرفته که حدود یک ماه پیش، در دفتر بنده یک پهنه 6 هزار و چهارصد کیلومترمربع را به سازمان ایمیدرو واگذار و قرارداد اکتشافی آن منعقد شده است.
کرباسیان ابراز داشت: چنین به نظر می‌رسد که از 10 تا 20 روز آینده عملیات ژئوفیزیک هوایی آن آغاز شود، پیش‌بینی ما این است که بتوانیم معادن جدید در حوزه کرومیت و سنگ آهن کشف شود که در صورت تحقق آن می‌تواند زنجیره را پشتیبانی و حمایت کند.
مدیرعامل شرکت ایمیدرو در پایان با اشاره به صادرات سنگ آهن خام استخراج شده از معادن استان‌های مرکزی و با یادآوری اینکه جلوگیری از خام‌فروشی سیاست قطعی وزارت است، افزود: با سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام می‌شود بدیهی است اگر واحد کنستانتره در هرمزگان راه‌اندازی شود تحقق این سیاست سرعت خواهد یافت.
وی در پایان اضافه کرد: البته این فرآیند در برخی مناطق کشور محقق شده و طی سنوات اخیر شاهد افزایش 80 درصدی تولید کنستانتره و 120 درصدی گندله‌سازی بوده‌ایم و این بدان معناست که سنگ‌ آهن خام صادر نمی‌شود و بلکه فرآوری می‌شود.

منبع : فصل تجارت

1396-12-13
0 154

لطفا در مورد این مطلب نظر دهید

تجارت امن و پایدار
" ترخیص کالای خود را با آرامش خاطر به ما بسپارید "